Szczecin kupi urzędnikom samochody elektryczne za 500 tys. zł. Ma być ekologicznie i taniej

Flota szczecińskiego magistratu na początek wzbogaci się o cztery pojazdy. Samochody zostaną oddane do użytku urzędników w połowie tego roku. Jeżeli się sprawdzą, miasto nie wyklucza kolejnych zakupów.

Łączny koszt zakupu czterech pojazdów to 500 tys. zł, jednak 250 tys. miasto dostało w ramach dofinansowania od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Władze Szczecina na razie nie zdradzają marki i modelu samochodu. Wiadomo jedynie, że do przejechania 100 kilometrów auta zużywają maksymalnie 20 kWh energii elektrycznej. Będą nimi jeździć pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz wybranych placówek oświatowych.

Zakup elektrycznych samochodów to jedno z działań wpisujących się w strategię miasta Floating Garden 2050. Poprzez wdrożenie nowych form ekologicznego transportu Szczecin chce przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jednym z wymiernych efektów będą również oszczędności związane z kosztami zakupu benzyny.

Miasto nie wyklucza zakupu kolejnych pojazdów elektrycznych. - Zobaczymy, jak będą sprawowały się samochody elektryczne na ulicach i wtedy będziemy mogli podjąć decyzję, czy kupujemy następne pojazdy tego typu - powiedział PAP Piotr Zieliński ze szczecińskiego magistratu.

Kupić łatwiej niż naładować

Obecnie w Szczecinie działają dwa punkty, w których właściciele elektrycznych samochodów mogą naładować baterie. Żeby ułatwić życie eko-kierowcom miasto zaplanowało w budżecie pieniądze na stworzenie trzech stacji ładowania elektrycznego samochodów i rowerów.

Jak podają władze miasta Szczecin rozważa również partycypację w rządowym programie e-BUS, którego celem jest stworzenie polskiego autobusu elektrycznego i nowej infrastruktury ładowania. Z kolei w ramach Programu Horyzont 2020 miasto zadeklarowało chęć uczestnictwa w programach związanych z tzw. e-mobilnością, czyli m.in. transportem towarowym z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych, wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych i energii w obiegu zamkniętym.

 

Więcej o:
Komentarze (16)
Szczecin kupi urzędnikom samochody elektryczne. Ma być ekologicznie i taniej
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 10 razy 8

  a po co miastu jakieś samochody? Nieważne czy są to elektryczne czy benzynowe.
  Władze miasta na siłę blokują możliwości korzystania z samochodów przez zwykłych ludzi, ale same bardzo chętnie korzystają z samochodów i wyznaczonych wyłącznie dla siebie miejsc parkingowych.
  A komunikacją miejska to nie łaska jeździć! Przecież wszędzie trąbicie że jest znakomita. Dajcie zatem dobry przykład i skasujcie wszystkie służbowe samochody.
  Hipokryzja naszych władz jest przeogromna.

 • zdzisiek66

  Oceniono 10 razy 8

  Hyundai i-10 lpg kosztuje 35 tysięcy zł. Koszt paliwa poniżej 15 zł na 100 km.
  "Ekologiczne i tanie" auto elektryczne kosztuje 120 tysięcy zł. Koszt prądu ok 6 zł na 100 km.
  Wypiłem 2 butelki wina, więc mogłem się pomylić, ale wychodzi mi, że różnica w cenie pojazdów zwróci się już po przejechaniu ok. 1 miliona km :)))
  Niech żyje ekologiczna taniość i oszczędność na koszt podatników :)

 • barrt21

  Oceniono 9 razy 7

  rowerem chyba by było i taniej i ekologiczniej, ale ani pani Jadzia z departamentu spraw niesamowitych, ani pani Kazimiera z księgowości, na bicykl dupska nie zmieści..

 • justas32

  Oceniono 5 razy 5

  Wiecie dlaczego nikt w Polsce nie kupuje samochodów służbowych na gaz ? Bo gazu nie można ukraść ...

 • Pawel Brzana

  Oceniono 4 razy 4

  Urzednik w zdecydowanej większości to praca o stałych godzinach za dnia kiedy komunikacja miejska działa pełną parą, uczciwy urzednik taki z powołania powinien korzystać z transportu publicznego a nie do centrów miast przyjeżdzać autem i blokować parkingi na 5-8godzin do tego miasto zakupuje 500szt kolejnych aut które gdzieś muszą parkować za to Kowalskiemu miejsce parkingowe pod urzędem na 30min się nie należy. Ps. ponad 90% energii wytwarza się ze spalania węgla a energia odnawialna jest redukowana przez pis (elektronie wiatrowe) do tego nie mamy specjalnych warunków do rozwoju w kierunku energii odnawialnej zatem kupowanie w Polsce aut elektrycznych jest nonsensem, naiwnością i jest bezcelowe.

 • bhpowski.pl

  Oceniono 3 razy 3

  Tak a prąd powstaje w sposób całkowicie ekologiczny z bardzo czystego węgla.

 • van_norden

  Oceniono 2 razy 2

  Oczywiście prąd do ładowania tych ekologicznych aut pochodzi ze spalania węgla

 • hiszpan25

  Oceniono 1 raz 1

  jak zwykle. to podatnik ma przemieszczac sie rowerem, z buta, autobusem, riksza. PAN URZEDNIK za pieniadze podatnika bedzie sie wozil nowomodnymi zabawkami - nic to ze jest to ekonomicznie nieuzasadnione - podatnik zaplaci...

 • readme.txt

  Oceniono 1 raz 1

  A może by tak obowiązkowe katalizatory i filtry na kominy smrodzące i zatruwające dymem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX