Oglądasz albo nie oglądasz TVP i tak zapłacisz. Gliński nie zostawia złudzeń

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada przedstawienie projektu w sprawie abonamentu RTV w ciągu 2-3 tygodni.

- Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania projektu, który wreszcie umożliwiłby sensowne, cywilizowane funkcjonowanie telewizji i radia oraz umożliwił ściąganie abonamentu. Chodzi o ten abonament, który obecnie obowiązuje, bo inną kwestią są ewentualne prace nad zmianą form finansowania, bo to wymaga zgody Komisji Europejskiej - poinformował wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej.

- W ramach abonamentu chcielibyśmy sprawę jak najszybciej rozwiązać. Myślę, że to kwestia 2-3 tygodni, kiedy przedstawimy taki projekt - dodał.

Według wcześniejszych doniesień abonament może być włączony do podatku dochodowego. Jak podał Money.pl, według tego pomysłu każdy pracujący podatnik będzie płacił miesięcznie 6,33 zł. Pomysł ma być remedium na niską ściągalność opłat.

Wnoszenie opłat abonamentowych jest obowiązkiem ustawowym, z którego nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy satelitarnych platform cyfrowych. Jednak przy 13,57 milionach gospodarstw domowych z zarejestrowanymi odbiornikami w 2015 r. terminowo abonament opłacało zaledwie 1,06 mln gospodarstw.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poinformował, że rząd planuje uszczelnienie systemu ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego, a powierzenie nadzoru na opłatą urzędom skarbowym jest jedną z rozważanych możliwości.

Dla mediów publicznych abonament nie jest jedynym źródłem dochodu. Według analiz portalu Wirtualne Media wpływy reklamowe TVP1 i TVP2 w 2016 r. wzrosły o 75 mln zł. Najwięcej na reklamy w telewizji wydały koncerny farmaceutyczne, a największą widownię w zgromadziły transmisje meczów piłkarskiej reprezentacji Polski.

Więcej o:
Komentarze (260)
Oglądasz albo nie oglądasz TVP i tak zapłacisz. Gliński nie zostawia złudzeń
Zaloguj się
 • jur.jam

  Oceniono 91 razy 89

  Niech zakodują to badziewie i płacić będą tylko chętni oglądacze ..Proste ?????

 • TheMrd2b

  Oceniono 64 razy 62

  W d... centralnie mam waszą reżimową szczujnie tzw "narodową". Kogo posadziliście na stołku prezesa TVPis to jest kwintesencja waszych zamiarów wobec nas jako narodu wy małe, żądne władzy intelektualne kurduple!!!!!!!!!!!

 • Wiktor Nowak

  Oceniono 63 razy 51

  Zakładając że byłaby to normalna telewizja publiczna nie partyjne gó... 6,5 na miesiąc od każdego obywatela to całkiem rozsądny pomysł. Tyle że to nie jest normalna telewizja publiczna.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 18 razy 18

  Nie mam TV, wpuściłbym i udowodnił, ale pislamistom nie ufam i boję się że coś ukradną przy okazji.

 • mr_gm

  Oceniono 17 razy 17

  Sorry póki w TVP będą reklamy nie mam zamiaru płacić ani grosza to raz, a dwa to w ogóle nie interesuje mnie partyjna szczekaczka pełna pisdzielskich miernot. Reasumując spier...ć na drzewo,

 • jagopa

  Oceniono 16 razy 16

  Ch*ja zobaczysz moje pieniadze.

 • andree111111

  Oceniono 17 razy 15

  Nie zamierzam płacić na telewizję katolicko-nacjonalistyczno-bolszewicką. Niech sobie pisowskie mendy zakodują sygnał a od moich pieniędzy niech się odpier...ą. Gówna nie ogladam.

 • darek240273

  Oceniono 15 razy 15

  Jasne ! Ja będę płacił a Kurski sobie i swojej lali będzie przyznawał premie. Taki ch... !!!!

 • dickinsons

  Oceniono 14 razy 14

  Napisz, głupi ch, że chcesz, złodziejaszku, wyciągnąć, jak kieszonkowiec.
  Jesteś prostackim złodziejem, chamie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX