Złe warunki sanitarne, brak pieniędzy na zakup leków. 14 proc. polskich rodzin żyje poniżej granicy ubóstwa

W 2015 r. dochody 14 proc. polskich gospodarstw domowych znalazły się poniżej przyjętej granicy ubóstwa. Z kolei 9 proc. gospodarstw doświadczało złych warunków życia.

Według publikacji Głównego Urzędu Statystycznego „Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce” w 2015 roku w Polsce było 14 proc. gospodarstw domowych z dochodami poniżej przyjętej granicy ubóstwa. W 2015 r. próg ten dla gospodarstwa jednoosobowego odpowiadał kwocie 1043 zł.

9 proc. gospodarstw doświadczało złych warunków życia, czyli występowania co najmniej 10 z 30 symptomów. Do tych symptomów należą m.in. brak możliwości utrzymania odpowiedniej temperatury w mieszkaniu, złe warunki sanitarne, brak pieniędzy na zakup leków czy brak komputera z przyczyn finansowych.

W woj. lubelskim ubóstwem dochodowym zagrożonych było 27 proc. gospodarstw domowych, w świętokrzyskim 24 proc., a w podkarpackim 21 proc. Najniższym odsetkiem gospodarstw doświadczających ubóstwa dochodowego - 9 proc. - może pochwalić się śląskie. Najwyższy odsetek złych warunków życia - 12 proc. - wykazały gospodarstwa na Pomorzu Zachodnim, a najniższy - 5 proc. - na Podlasiu.

W 2015 r. 17 proc. gospodarstw domowych osiągnęło relatywnie wysokie dochody, czyli 2897 zł. Dobrymi warunkami życia - czyli brakiem jakiegokolwiek z 30  symptomów – charakteryzowało się 23 proc. polskich gospodarstw. Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju jedynie w czterech województwach: w woj. mazowieckim (26 proc.), pomorskim, dolnośląskim (po 21 proc.) i śląskim (19 proc.). W dobrych warunkach najczęściej żyły osoby w gospodarstwach domowych w woj. wielkopolskim (31 proc.), kujawsko-pomorskim (27 proc.) oraz podlaskim (26 proc.).

Województwa o wysokim odsetku gospodarstw żyjących w dobrych warunkach nie zawsze pokrywały się więc z tymi, w których odnotowano najwyższe wartości wskaźnika wysokich dochodów. Analogicznie, zasięg ubóstwa dochodowego w danym województwie niekoniecznie wiązał się z częstym występowaniem ubóstwa warunków życia.

GUS nie opublikował jeszcze danych za rok 2016. Jednak według przewidywań Banku Światowego program 500+ powinien zmniejszyć ubóstwo skrajne (dochody poniżej minimum egzystencji) aż o 48 proc. - z wartości 7,5 do 3,9 proc. Z kolei MPiPS przewiduje, że ubóstwo relatywne (50 proc. średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych) zmniejszy się o 23 proc.

 

Więcej o:
Komentarze (91)
Złe warunki sanitarne, bark pieniędzy na zakup leków. 14 proc. polskich rodzin żyje poniżej granicy ubóstwa
Zaloguj się
 • 66klarysa

  Oceniono 24 razy 10

  Bieda w Polsce jest i aż piszczy,to fakt,ale w przeważająca ilosć biednych ludzi nie jest wolna od nałogów(palenie papierosów,alkohol,a nawet kawa)

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 8

  A ja ciekaw jestem ILE z tych domów poniżej granicy ubóstwa wyposażone było w anteny satelitarne płatnych platform a ich posiadacze mieli samochody? Bo wystarczy podjechać pod pierwszy z brzegu "budynek socjalny", żeby zobaczyć jak to wygląda NAPRAWDĘ a nie poprzez rubryczki wypełnianego przez ankietera formularza.

 • ar.co

  Oceniono 15 razy 7

  Ciekawe, czy wśród tych "30 symptomów" jest pytanie o proporcje między pieniędzmi wydawanym np. na kulturę i oświatę a tymi na alkohol i papierosy. Bo jakoś dziwnie często się zdarza, że ludzie, którzy deklarują nieczytanie książek czy niechodzenie do teatru z powodu wysokich cen nie mają problemów z wypalaniem codziennie paczki fajek i wypijaniem co najmniej kilku piw.

 • m1224

  Oceniono 4 razy 4

  Ludzie, ale co Wy chcecie (niektórzy) udowodnić swoimi tekstami? Że w Polsce nie ma biedy (wystarczy podjechać pod taki dom i od razu wiadomo)? Albo, że jak ktoś jest biedny to jest to tylko i wyłącznie kwestia nieumiejętnego dysponowania dochodem (ciekawe ile z tego przepija)?
  Tak, są zapewne przypadki patologii wynikającej z ewidentnych zaniedbań samych zainteresowanych. Ale faktem jest, że w Polsce jest wielka liczba ludzi biednych i zatrważająco duża liczba ludzi żyjących poniżej progu ubóstwa.

  A na marginesie dodam, że wg mnie również - dla większości ludzi samochód jest dobrem luksusowym, a nie niezbędnym do normalnego funkcjonowania. A osób (spośród tychże), które samochód kupują, a później wiecznie narzekają na brak pieniędzy nie rozumiem.

 • tekkkla

  Oceniono 14 razy 4

  Polska w ruinie - półtora roku po wstaniu z kolan? To jakaś prowokacja jest :)

 • pollako

  Oceniono 6 razy 4

  Są miliardy zł na finansowanie kościoła i obcego państwa Watykan...a naród RP żyje w biedzie to czeka ludzi którzy jazgoczą i są gorszego sortuj.

 • vito14

  Oceniono 10 razy 4

  To chyba nie ta sama Polska, sam wyraźnie słyszałem jak na rozdaniu nagrody "Człowieka Roku" premier mówiła, że dzięki Kaczyńskiemu nie ma już w Polsce biednych i głodnych dzieci i że dzięki niemu pracownicy już nie muszą pracować za marne grosze.

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 4 razy 2

  To co zrobi dojna zmiana to się okaże. Okazało się natomiast że po 8 latach rządów PO co 6 rodzina w Poolsce żyła w ubóstwie. Dlatego nastała dojna zmiana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX