Solidarność z PiP biorą się za przedsiębiorców. Na celowniku firmy, które płacą poniżej 13 zł/h

"13 zł... i nie kombinuj" to wspólna akcja Tygodnika Solidarność, Komisji Krajowej NSZZ ?Solidarność? oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Jej celem jest wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach.

Od 1 stycznia tego roku obowiązuje minimalna stawka godzinowa w wysokości 13 zł brutto. To nowość. Do tej pory ustawowo regulowana była jedynie kwota najniższego wynagrodzenia wypłacanego na umowie o pracę.

Stawka godzinowa odnosi się głównie do umów zlecenia i osób posiadających działalność gospodarczą, ale pracujących dla jednej firmy.

Jeszcze zanim ustawa weszła w życie pojawiły się głosy, że część pracodawców będzie chciała uniknąć podwyżek płac. Szczególnie obawiano się o sytuację zatrudnionych w ochronie, branży słynącej z zatrudniania na umowach cywilnych i stawek w granicach 7-11 zł za godzinę brutto. Jak łatwo policzyć, w przypadku niektórych osób podwyżka musiałaby wynieść niemal drugie tyle, co zarabiali dotychczas.

Politycy, związkowcy, ekonomiści i eksperci zastanawiali się, w jaki sposób rynek będzie próbował ominąć przepisy. Z początkiem roku dowiedzieliśmy się m.in. o metodzie wprowadzenia kar bądź opłat za użytkowanie służbowych przedmiotów.

Przykładowo pracownik ochrony na papierze zarabia wymagane 13 zł brutto, jednak z wynagrodzenia jest mu potrącana określona kwota za spóźnienia, która zżera całą podwyżkę.

W odpowiedzi na takie nadużycia powstała akcja „13 zł... i nie kombinuj!”, polegająca na zbieraniu zgłoszeń o nieprzestrzeganiu wysokości minimalnego wynagrodzenia. Pracownik musi jedynie uzupełnić krótki formularz  na podstawie którego powstaje zgłoszenie. Następnie zostanie ono przekazane przez Solidarność właściwemu oddziałowi PIP.

Państwowa Inspekcja Pracy na jego powstanie dokona kontroli. Jeżeli treść zgłoszenia się potwierdzi, może nałożyć mandat lub skierować wniosek do sądu. W skrajnych przypadkach grzywna może wynieść nawet do 30 tys. zł. 

Administratorem danych jest Komisja Krajowa, która zapewnia zgłaszającym anonimowość, oraz że wszystkie informację zawarte w formularzu będą wykorzystywane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i wyłącznie na potrzeby akcji.
 

Więcej o:
Komentarze (46)
Solidarności z PiP biorą się za przedsiębiorców. Na celowniku firmy, które płacą poniżej 13 zł/h
Zaloguj się
 • piotraa81

  Oceniono 12 razy 10

  Zgłaszam wszystkie sądy i urzędy, któr kombinują ze stawką na ochronę! Zatrudniają ludzi częsciowo na umowę o dzieło - "sprzątanie terenu" i płacą mniej niż 13zł/h!

 • elsu

  Oceniono 21 razy 7

  Ludzie powiem wam coś z perspektywy pracodawcy zatrudniającego na UoP na dobrych pensjach.

  Jako, że ponosimy już te koszty (konkurencja leci głównie na śmieciówkach) zrobiliśmy sobie z tego PR i informujemy klientów, że tak - ceny są wyższe ale nasi pracownicy są godnie wynagradzani.
  I wiecie co? Ludzie to mają głęboko w dup(@#*ie!

  Wszyscy drą mordy na forach jak to należy dobrze płacić, ale jak są klientem, który musi z własnej kieszeni wyłożyć więcej aby sfinansować te dobre pensje to wolą iść do konkurencji, która gnoi prawników ale jest TANIO.

  Mamy więc paradoks bo z perspektywy biznesu nie ma więc żadnego plusa z płacenia więcej pracownikom.
  Firmy zatrudniające na śmieciówkach mają niższe ceny = są premiowane większą ilością klientów / zamówień.

  Zanim więc zaczniecie się ciskać o te 13zł/h zapytajcie sami siebie o ile więcej jesteście w stanie zapłacić za bilet do kina, obiad w restauracji czy inne usługi korzystając z nich tak często jak dotychczas.

 • ks-t

  Oceniono 4 razy 4

  ROzumiem że Duda zaczął od smieciówek w Solidarności?

 • moze.tak.a.moze.nie

  Oceniono 8 razy 4

  Wspólnota Mieszkaniowa na tegorocznym zebraniu ze względu na podwyżki zdecydowała ograniczyć czas pracy ochrony o 50%. Ci co zostaną zarobią więcej, Ci których będą musieli zwolnić nie zarobią nic. Proste?

 • mir_m1

  Oceniono 10 razy 4

  Proponuje zacząć od pewnej Opolskiej (to chyba okręg pana JAKIEGOŚ zdaje się ze ministra) bardzo dużej firmy turystyczno - przewozowej.Zatrudnieni tam piloci maja potrącane z 13 zł/h za korzystanie z....mikrofonu w autokarze za wydaną koszulę,krawat w sumie za to co potrzebne do pracy,czego wymaga pracodawca,w konsekwencji zarabiają tyle samo lub mniej.Wróbelki ćwierkają że ta firma może wszystko i nie takie rzeczy już omijali no zobaczymy .Brawo PIS brawo JA .

 • ogniesteoczy

  Oceniono 6 razy 4

  a co z nami sprzątaczkami w ministerstwie?
  sprzątamy po kocie za 6/5 na godzinę bo przetarg był zrobiony 100% kryterium cena....
  a my jak pelikany głosowały na PIS

 • bhpowski.pl

  Oceniono 8 razy 2

  Jak ominąć przepisy. To bardzo proste: praca na czarno – bez dokumentów i kontroli, wpisanie innej liczy przepracowanych godzi niż było naprawdę – czy PIP będzie w stanie udowodnić, że ktoś pracował dłużej niż na papierze? Możliwości jest dużo. Czy kolejne przepisy są w stanie coś zmienić? A może obniżyć płatności. Mniejsze podatki ludzie chętniej płacą.

 • rutylowy

  Oceniono 6 razy 2

  Chujaszki, powinni zabrać się za pracujących na czarno Ukraińców!

 • nowyobywatel

  Oceniono 3 razy 1

  Durniom się wydaje, że pracodawcę mogą zmusić do płacenia tyle ile chcą. Nie, durnie. Pracodawca albo znajdzie człowieka za takie pieniądze, za jakie jemu się to opłaca, albo nie za trudni wcale.
  Co do akcji "13 zł.. i nie kombinuj" to zwykły bolszewizm i autorów tej akcji powinno się potraktować tak, jak bolszewicy traktowali wszystkich wrogów swojej ideologii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX