Inwestorzy walczą o polskie obligacje. Popyt ponad dwa razy większy od podaży

Marcin Kaczmarczyk
Ministerstwo Finansów bez problemu sprzedało w czwartek obligacje za prawie 6 mld zł. Wielu inwestorów obeszło się smakiem. Byli chętni na kupno papierów za 15 mld zł.

Najpierw przeprowadzono przetarg główny. Ministerstwo finansów sprzedało obligacje pięciu serii zapadające odpowiednio w 2019, 2022 (dwie serie), 2026 i 2027 r. o łącznej wartości 5 mld zł. Popyt wyniósł łącznie 12,54 mld zł.

Resort finansów zachęcony dużym popytem zorganizował przetarg uzupełniający. Sprzedał na nim kolejne obligacje o łącznej wartości 964 mln zł. Chętnych było tutaj na papiery za ponad 2,5 mld zł.

Analityk rynków finansowych z banku Pekao Arkadiusz Urbański powiedział PAP, że początek roku wskazuje na zainteresowanie obligacjami nie tylko w Polsce, ale i w regionie, mimo ryzyka wyższej inflacji na świecie i ryzyka, że Fed będzie szybciej podwyższał stopy procentowe. Według Urbańskiego od kilku tygodni widać, że inwestorzy mają apetyt na ryzyko, rosną indeksy giełdowe, złoty się umacnia.

- To wszystko stwarza dobry klimat; inwestorzy obecni na rynku długu cieplej spojrzeli na polskie papiery - mówił.

Czytaj więcej: Akcje tylko dla krezusów. Większość Polaków nigdy nie kupi akcji LPP.

Silny popyt od początku roku

Od początku roku polskie papiery dłużne sprzedają się wyśmienicie. Z początkiem stycznia na pierwszych ich aukcjach (głównej i uzupełniającej) Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje skarbowe za 6 przy popycie przekraczającym 15 mld zł.

Nie gorzej było pod koniec stycznia. Wtedy sprzedano w przetargu głównym papiery za ponad 9 mld zł, przy chęciach inwestorów na zakup za prawie 20 mld zł. W przetargu uzupełniającym poszły obligacje za 1,65 mld zł, choć popyt sięgał 2,89 mld zł.

Urbański w wypowiedzi dla PAP uważa, że dobry okres dla polskich obligacji nie będzie jednak trwał długo. - Jestem trochę pesymistą, jeśli chodzi o stopy procentowe, widzę ryzyko inflacji, ryzyko zacieśnienia polityki w Stanach, EBC będzie się wycofywał z polityki łagodzenia ilościowego. To wszystko może się skumulować, nie za tydzień, nie za dwa, ale w drugiej połowie roku, kiedy zobaczymy wyraźniejsze osłabienie obligacji na świecie - mówił.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (85)
Polskie obligacje jak ciepłe bułeczki. Wielu chętnych na ich zakup
Zaloguj się
 • desperato

  Oceniono 25 razy 17

  mam się cieszyć z tego że zadłużają NASZ kraj???
  Wcześniej (31.01) sprzedali obligacje za 9 mld. zł, teraz za 4 mld. za chwilę za 1 mld. itd.
  Tj. w okresie 1,5 miesiąca zadłużyli nas na 15 mld. zł. Oto WASZ PIS-ielski 500+ razy 3 ...

  Kto to spłaci?

 • macieg

  Oceniono 13 razy 9

  A czy zadajecie sobie pytanie kto kupuje te obligacje....a może to pow. Putin ??? To taj jakby tłumaczyć że Polska staje z kolan i siedzi w kieszeni Rosji albo innych bogatych krajów. Będziemy pokoleniami robić na bogatych rosjan albo szwajcarów. ale ................Dobra Zmiana działa

 • 20portal

  Oceniono 6 razy 6

  Zachwyt władzy nad rosnącym długiem Polski - oto motyw przewodni WSZYSTKICH rządów po 1989 roku.

 • byrcyn11

  Oceniono 5 razy 5

  Ministerstwo finansów wygrało, a obywatel przegrał i jego dzieci i wnuki.

 • arbor_1

  Oceniono 4 razy 4

  Jak można nazywać sukcesem zaciąganie kolejnej ogromnej pożyczki na pokrycie coraz to większych wydatków rządu na korumpowanie społeczeństwa, pożyczki którą będą musiały spłacać nasze dzieci i wnuki? No jak? "Pożyczka plus"

 • andrzejg52

  Oceniono 4 razy 4

  Ludzie, prawie 32 mld w miesiąc !!!!!!!
  Przy tak wysokch stopach ne dziwi, że spekulanci chętnie kupują, przypomna sie koncówka rządów AWS, wtedy też zadłużali państwo na potęgę.

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy 4

  najlepiej pozyczac cudze pieniadze , tutaj polskiego podatnika, hahaha

 • zbycho52

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko jest wg.mnie jeden problem,te obligacje trzeba bedzie wykupic,ale PiS sie tym nie przejmuje,bo to pewnie z tym problemem bedzie sie musial zmierzyc jakis inny rzad.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX