Rosja rozdaje za darmo ziemię na Syberii. Jest już 20 mln chętnych

Obywatele rosyjscy mogą starać się o hektar ziemi na Dalekim Wschodzie. Rozdawnictwo gruntów ma odmłodzić słabo zaludnione regiony Federacji Rosyjskiej.

Darmowe działki znajdują się na Kamczatce, w Kraju Nadmorskim, Kraju Chabarowskim, obwodzie magadańskim, obwodzie amurskim, obwodzie sachalińskim, Jakucji, Żydowskim Obwodzie Autonomicznym oraz w Czukockim Okręgu Autonomicznym.

Warunkiem przyznania hektara ziemi jest jej wykorzystanie w celach zgodnych z prawem. Sprzedaż, darowizna czy dzierżawa będą możliwe dopiero po pięciu latach użytkowania.

Syberia, RosjaSyberia, Rosja Fot. Shutterstock

20 mln chętnych do przeprowadzki na Wschód

W czerwcu 2016 roku ruszył pilotażowy program rozdawania ziemi, skierowany do lokalnych mieszkańców. Najpierw obejmował on wybrane obszary, następnie wszystkie wspomniane regiony. Od 1 lutego darmowe działki na Dalekim Wschodzie Rosji są dostępne wszystkim obywatelom tego kraju. 

Aleksander Gałuszka, minister rozwoju Dalekiego Wschodu powiedział, że w badaniach 14 proc. ankietowanych Rosjan zadeklarowało chęć udziału w programie. To około 20 mln osób.

- Nawet biorąc pod uwagę 6,2 miliona ludzi na Dalekim Wschodzie, to bardzo duża grupa osób - zauważył Aleksander Gałuszka w rozmowie z agencją prasową Interfax.

Wyludniający się Daleki Wschód

Program przydziału działek jest jednym z wielu wśród inicjatyw mających na celu pobudzenie gospodarki na Dalekim Wschodzie Rosji. Ma on pomóc m.in. w dokończeniu budowy Kosmodromu Wostocznyj , który ma uniezależnić Rosję od znajdującego się na terytorium Kazachstanu Kosmodromu Bajkonur. Do rozwoju rosyjskiego Dalekiego Wschodu mają przyczynić się też chińskie firmy, których pewna liczba ma przenieść się na te tereny.

Daleki Wschód Rosji zmaga się z poważnymi problemami demograficznymi. Od upadku Związku Radzieckiego liczba mieszkańców wschodnich regionów Rosji zmniejszyła się z 21 do około 18,5 mln. Młodzi ludzie masowo stamtąd wyjeżdżają, w efekcie ludność bardzo się postarzała.

Więcej o:
Komentarze (150)
Rosja rozdaje za darmo ziemię na Syberii. Jest już 20 mln chętnych
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 39 razy 33

  Ja mam pomysł, żeby tam ludek pisi przenieść razem z ich watażkami.

 • asperamanka

  Oceniono 33 razy 25

  Amerykanie zasiedlili Dziki Zachód m.in. dzięki temu, że w 1862 roku uchwalili Homestead Act, na podstawie którego przyznawali tam, głównie wzdłuż powstających linii kolejowych, 160 akrów ziemi każdemu chętnemu, który miał amerykańskie obywatelstwo, albo nawet nie miał, ale zadeklarował że je przyjmie.

  Rosjanie chcą dziś dawać po hektarze, i to wyłącznie swoim obywatelom. Tylko że Rosjan w ogóle ubywa, bo mają nadal ujemny przyrost naturalny, i po drugie, co ma przeciętny Iwan Iwanowicz zrobić z tym marnym jednym hektarem? Wykopać ziemiankę i posadzić maryśkę?

  Ten pomysł chyba trochę niedorobiony jest.

 • rzecznick

  Oceniono 21 razy 11

  Żeby ziemię za darmo dostać to chętnych jest dużo ale ile jest gotowe rzeczywiście tam się przenieść i mieszkać to się okaże. Moim zdaniem w ciągu najbliższych 30 lat większość mieszkańców wschodniej Syberii to nie będą Rosjanie. A głównie Chińczycy. Jeżeli w ogóle wtedy ten obszar będzie należał do Rosji.

 • mer-llink

  Oceniono 7 razy 7

  Historia ROsjii zna od dawna pomysł dawania ziemi na Syberii, aby tylko ROsjanie chcieli sie tam przenieśc. Było tak już za ostatniego cara: wielka kampania przesiedleńcza.... Co z tego wyszło? Ano ZSRR.

 • lubat

  Oceniono 8 razy 6

  Jak czytam posty (nie tylko tutaj), to zawsze przypomina mi się zasada: głupi wszystkich uważa za głupców, złodziej za złodziei, oszust sądzi, że wszyscy oszukują.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 6 razy 6

  Maciarenko wracaj do swoich ! Ziemię ci dadzą ... może leki ? Może Miśka pozwolą zabrać ze sobą ...

 • Ire Geb

  Oceniono 6 razy 6

  Takie teksty piszą bezkrytyczni idioci który. Program ten ten uruchomiona koło Chabarowska . Na kilkaset działek skusiło się kilkudziesięciu chętnych .przy czym większość najatrakcyjniejszych "przejęli znajomi królika" z pozostałych chętnych tylko 5 osób zakwalifikowano jako spełniających kryteria. przepraszam ale jak można sieutrzymać z 1 hektara w głuszy bez zadej cywilizacji i mediów. Z czego żyć jak się wyżywić jeśli nie się miejscowym aborygenem . Nie pisze tego teoretycznie bo znam te rejony. Sam Chabarowsk zrobił na mnie jak najlepsze wrazenie

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 14 razy 6

  to putin zaszalał, cały jeden hektar... szkoda że nie symboliczna piędź...

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 12 razy 4

  Nie na Syberii, tylko w Moskwie. Nie ziemię, tylko rowery. I nie rozdaje, tylko kradnie ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX