Znamy stanowisko rządu ws. zakazu handlu w niedziele. Jest zaskakujące

Rząd kończy prace nad oficjalnym stanowiskiem do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zmierza ono do złagodzenia obywatelskich propozycji. Wśród sugestii Rady Ministrów są m.in. etapowe wprowadzanie zakazu handlu w niedziele czy zmniejszenie kar za złamanie zakazu.

Jak dowiedziały się Wiadomości Handlowe, liczący sześć stron projekt dokumentu powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze grudniu, jednak oficjalnym stanowiskiem rządu stanie się do końca lutego. Powstanie ono wówczas, gdy swoje uwagi do projektu przedstawią resorty kierowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, czyli Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów.

Nieoficjalnie wiadomo, że ostateczne stanowisko Rady Ministrów nie będzie znacząco różnić się od dokumentu przygotowanego przez resort rodziny. Mają znaleźć się tam takie sugestie, jak etapowe wprowadzanie zakazu handlu w niedziele, dłuższe vacatio legis, zmniejszenie kar za złamanie zakazu, delegowanie części decyzji na poziom samorządów czy rezygnacja z chęci objęcia ustawą podmiotów świadczących usługi na rzecz handlu.

Pogodzić stanowiska różnych grup

Rząd będzie chciał najprawdopodobniej złagodzenia części zapisów obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W projekcie MRPiPS czytamy, że "istotne jest rozważenie, na ile słuszne, uzasadnione ekonomicznie i społecznie, a także oczekiwane przez obywateli" jest wprowadzenie w Polsce bardzo szerokiego zakazu handlu w niedziele. Zdaniem Rady Ministrów, warto w tym zakresie zmierzać do pogodzenia stanowiska interesów różnych środowisk.

Rząd ma też zasugerować, że powinno się rozważyć przesunięcie niektórych decyzji na szczebel samorządu terytorialnego. W ten sposób doszłoby do "dostosowania pracy placówek handlowych do lokalnych potrzeb związanych ze specyfiką danego regionu (centra kulturalne, turystyczne, miejsca kultu religijnego)".

Zobacz także WIDEO: Co właściwie znajduje się w projekcie zakazującym handlu w niedzielę? Czy jest się czego bać?

Więcej o:
Komentarze (261)
Znamy stanowisko rządu ws. zakazu handlu w niedziele. Jest zaskakujące
Zaloguj się
 • fabricated

  Oceniono 109 razy 103

  Znamy jeden z zapisów propozycji rządowej:

  "Handlować i robić zakupy w niedzielę może ten, kto był wcześniej na mszy"

 • rpa2

  Oceniono 89 razy 79

  ale po co ten zakaz? katolik wierzący nie pojdzie na zakupy a reszta powinna mieć prawo... a tak baj dy łej ..kolejny skok upada 90 tys poszkodowany i ...zadnego problemu nie ma ..wasermanówka nie widzi ..w amber gold ludzie dobrowolnie topili z chciwosci pieniądze ..a za skoki płacimy wszyscy z funduszu gwarancyjnego...i problemu nie ma bo są tam mocno zamieszani związani z pisem

 • elenem

  Oceniono 57 razy 53

  No przeciez po mszy niedzielnej u plebana tez impreza trwa... trzeba gdzies zakupy zrobic, najlepiej w monopolowym :))

 • Katarzyna Kati

  Oceniono 17 razy 15

  Zakaz handlu w niedzielę? Oczywiście, ale tylko dla katolików i członków innych podobnych sekt.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 17 razy 15

  Co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze :/

 • japka_putina

  Oceniono 15 razy 15

  Ja bym tam zakazał na twardo, ze stacjami benzynowymi, aptekami i kinami włącznie. Za złamanie zakazu 25 lat. Za recydywę dożywocie i konfiskata majątku. Vacatio legis do najbliższego weekendu. Skoro Bóg powiedział, że dzień święty trzeba święcić, to nie ma przeproś.

 • robsonac222

  Oceniono 15 razy 15

  Lotniska, elektrownie, stacje benzynowe itd. STOP msza smoleńska

 • rabingoldblatt

  Oceniono 19 razy 13

  Właściciele spółek s.r.o i Ltd. pozdrawiają cudowne dziecko III RP Mateusza Morawieckiego.

  Co PiSożyty ? Ktoś się w końcu u was połapał, że brak handlu w niedziele spowoduje zwolnienia pracowników i mniejsze wpływy podatkowe? Niesamowite.

  A nie, czekaj... Przecież Orban się na tym przejechał ... No tak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX