Amerykańskie drogi pełne dziur. Jest dowód na to, że 20 lat temu było dużo lepiej

Marcin Kaczmarczyk
Drogi w USA, wiadukty, sieć kolejowa i lotniska - niemal cała amerykańska infrastruktura wymaga modernizacji. Mówili to w zasadzie wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, także Donald Trump. Jest na to poważny dowód.

Kto może powiedzieć coś sensownego o jakości dróg w Stanach Zjednoczonych dzisiaj i w przeszłości? Duża firma kurierska. I właśnie FedEx, którego tak na marginesie spółka działa również w Polsce, właśnie to zrobił.

Firma poinformowała, że jej samochody pokonują po amerykańskich drogach ponad 2 miliardy mil rocznie.

- Ponad 20 lat temu zużycie opon w naszych samochodach było o połowę mniejsze. Teraz zużywamy ich niemal o 100 proc. więcej do pokonania tych samych odległości – mówił w środę Fred Smith, szef firmy FedEx, przez członkami Komitetu Transportu i Infrastruktury amerykańskiej Izby Reprezentantów.

Wytłumaczył też dlaczego tak się dzieje. – W drogach jest tak wiele dziur, że opony zużywają się teraz szybciej niż w przeszłości.

Czytaj więcej: Do Polski zawitał niedawno jeden z amerykańskich wynalazków. Apteki dla kierowców.

Spółki z Internetu chcą lepszych dróg

Szef jednej z największych firm kurierskich na świecie powiedział też, że nie ma nic przeciw temu, by zdobyć nowe fundusze na remonty dróg w USA poprzez wprowadzenie opłat za niektóre odcinki albo podatku drogowego wliczonego w koszt zakupu paliwa.

Do szybkiej modernizacji amerykańskich dróg wzywa też Amazon. Biznes zarówno firm kurierskich, jak i wielu działających w internecie wiąże się bowiem ściśle z jakością infrastruktury. Im szybsze i tańsze będą połączenie drogowe, kolejowe i lotnicze, tym więcej one mogą zarobić. Niska jakość dróg w USA jest więc dla takich firm jak FedEx czy Amazon już poważnym problemem.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (64)
Amerykańskie drogi to dramat. FedEx zużywa dwa razy więcej opon niż kiedyś
Zaloguj się
 • a8810422

  Oceniono 26 razy 14

  A może to jakość opon się pogorszyła.
  A może średni ciężar auta jest coraz większy bo jest coraz więcej przesyłek.

 • labeo

  Oceniono 15 razy 11

  Pewnie też opony są znacznie gorszej jakości jak i ilość przewodzonego towaru większa.

 • klamczuchosiedlowy

  Oceniono 9 razy 7

  opony sie zuzywaja szybciej bo producenci opon produkuja slabsze opony

 • kazik2500

  Oceniono 29 razy 5

  Kolejny artykul z cyklu "niespelnione obietnice Trumpa ale my polscy dziennikarze go dopilnujemy!" Przeciez przyrzekl ze naprawi amerykanska infrastrukture? I co?! Zaprzysiezony w styczniu, juz luty a drogi jakie byly takie sa. A za Obamy to sie naprawialo i naprawialo .. eh, to byly czasy.

 • olsztyniak79

  Oceniono 6 razy 4

  Opony są miększe, lepiej trzymają się drogi i przez to są mniej trwałe. Wystarczy pooglądać Formułę 1, żeby zauważyć tę prawdę.

 • flyer

  Oceniono 7 razy 3

  O tym mówiło się już 10 lat temu co najmniej, jak powstały raporty nt. stanu wiaduktów i mostów budowanych w latach 60. - typowe "szybko, tanio i byle jak". "Niewidzialna Ręka kapitalizmu" nie przewiduje budowania na dziesięciolecia, ale jedynie do końca okresu gwarancji. ;>

 • lokalny_patriota1

  Oceniono 2 razy 2

  Opony są dobrej jakości tylko wymogi bezpieczeństwa są coraz większe. Opony robi się z miękkich mieszanek, które faktycznie lepiej trzymają ale też się szybciej zużywają!

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 2

  jak zwykle głupawe trolle żałośnie usiłują udowodnić, ze USA to najwspanialszy z możliwych światów, kiedy wy powstaniecie z tych kolan i otrzecie usta...?

  kiedy zaczniecie patrzeć się na świat taki jaki jest a nie taki jakim chcecie go widzieć?

  swoją drogą to jak czytam, że 20 lat temu drogi były w lepszej kondycji niz dziś, to przewraża mnie, bo akurat 20 lat temu jeździłem po USA i widziałem niezły SYF na tych amerykańskich drogach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX