Wzrost sprzedaży aut w Polsce. To już czyste szaleństwo

Polacy kupują auta na potęgę. W styczniu zarejestrowano o ponad 17 proc. więcej nowych samochodów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Był to już 22. kolejny miesiąc nieprzerwanego wzrostu.

W styczniu zarejestrowano nad Wisłą 41 tys. 935 samochody osobowe i dostawcze (o masie do 3,5 tony), czyli 17,2 proc. więcej w porównaniu do stycznia 2016 r. – podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Styczeń był kolejnym, dwudziestym drugim już, miesiącem nieprzerwanego wzrostu sprzedaży aut osobowych oraz dostawczych. Pod względem liczby rejestracji miniony miesiąc był rekordowym styczniem w XXI wieku.

Co kupują Polacy?

Najchętniej kupowanym samochodem osobowym w Polsce jest Skoda Octavia, na kolejnych miejscach – licząc cały 2016 r. - znalazły się: Skoda Fabia, Opel Astra, Volkswagen Golf i Toyota Yaris. W rankingu samochodów dostawczych lider rejestracji nowych aut w tym roku to Fiat Ducato, za nim są Renault Master, Iveco Daily, Peugeot Boxer i Mercedes Sprinter. Za większość nowych rejestracji odpowiadają firmy.

Udział firm jest wyjątkowo wysoki także jak na styczeń i może też zapowiadać kolejny rok dominacji klientów instytucjonalnych na rynku nowych samochodów. - Do niedawna to klienci indywidualni stanowili w pierwszych miesiącach roku większą grupę kupujących (tak było jeszcze dwa lata temu). Obecnie zaś klienci instytucjonalni stanowią siłę napędową rejestracji. W styczniu kupili oni o przeszło 27 proc. więcej samochodów osobowych niż rok wcześniej – policzył Samar.

Świat przygląda się Polsce

Świat wyraźnie zresztą dostrzega obecny, duży potencjał polskiego rynku motoryzacyjnego. Ostatnio Polska w trybie nadzwyczajnym została np. włączona do zestawienia cen aut na świecie brytyjskiej firmy analitycznej Carspring. Metodologia analityków była taka, że do badania wybrano 20 krajów, największych producentów samochodów plus Polskę, choć znaleźliśmy się na tej liście na 21. miejscu, za Iranem.  Z badania wyszło, że Polska jest na siódmym miejscu światowego rankingu krajów, w których najtaniej można kupić auto używane. Najtaniej jest w USA, a w Europie taniej niż w Polsce za auta zapłacimy w Wielkiej Brytanii, Rosji, Czechach oraz Bułgarii.   

Więcej o:
Komentarze (91)
Wzrost sprzedaży aut w Polsce. To już czyste szaleństwo
Zaloguj się
 • tomek111

  Oceniono 20 razy 12

  A pod domem, wieczorem, płacz, złość i robienie 10 kółek by gdzieś znaleźć jakiekolwiek miejsce na niedawno zakupiony pojazd...

 • elenem

  Oceniono 21 razy 9

  Nie dziwie sie.... kupują te bardziej pojemne. zeby sie spakować i w stosownym czasie opuścić pisowski "raj." :))

 • piotrus.zibi

  Oceniono 8 razy 4

  ja jak kazdy pracujacy polak wraz zona pracujemy i zarabiamy. i jak kazdy pracujacy polak kupuje sobie nowe auto raz w zyciu, na kreske i jezdze nim 20 lat.... to jest wlasnie szalenstwo. 90% polakow nie stac na nowe auto, a wy tu piszecie szalenstwo? bzdury

 • walenty_kowadlo

  Oceniono 6 razy 4

  Mam taką prośbę do redakcji, zróbcie sobie i czytelnikom przysługę i grzeczność i nie publikujcie więcej wyników sondażów pt."Na co Polacy wydają pieniądze z 500+".

 • year68

  Oceniono 7 razy 3

  Kredyt 500+ działa...

 • wwim

  Oceniono 3 razy 3

  Firmy cierpią na nadmiar pieniędzy - nie inwestują w środki bo sytuacja jest wyjątkowo niestabilna (pis), więc robią "coś", np. kupują samochody firmowe......

 • boczny_obserwator

  Oceniono 5 razy 3

  Tak prywatnie to chyba kupują już tylko niepoczytalni. To się nie opłaca. Niedługo nowe samochody będą kupowane tylko "na firmę", a prywatnie to tylko z drugiej ręki.

 • le_szek

  Oceniono 3 razy 3

  Autor jest konsekwentny:
  "To już czyste szaleństwo"
  "Najchętniej kupowanym samochodem osobowym w Polsce jest Skoda Octavia"

  Czyste szaleństwo, to fakt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX