Pierwszy taki kontrakt za prezydenta Trumpa. 8,5 mld dolarów na wojskowe myśliwce

Departament Obrony USA poinformował o zawarciu umowy na zakup 90 myśliwców F-35 od firmy Lockheed Martin. Wartość zamówienia opiewa na ok. 8,5 mld dolarów. W grudniu ub.r., jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta, Donald Trump stwierdził publicznie, że "program F-35 i jego koszty są poza kontrolą".

Jak informuje Pentagon, 8,5 mld dol. za 90 myśliwców F-35 to o ok. 728 mln mniej w porównaniu z poprzednim zamówieniem. To nawet większa oszczędność, niż zakładał jeszcze kilka dni temu prezydent Donald Trump. W grudniu ub.r. Trump na Twitterze stwierdził, że "program F-35 i jego koszty są poza kontrolą" i zapowiedział miliardowe oszczędności na zamówieniach dla wojska i nie tylko podczas swojej kadencji.

Czy spadek ceny F-35 to zasługa Trumpa? Analitycy cytowani przez BBC informują, że obniżka cen była uzgodniona przez Pentagon i Lockheed Martin od miesięcy. Jednak sama spółka Lockheed w swoim oświadczeniu przyznaje: „osobiste zaangażowanie prezydenta Trumpa w program F-35 przyspieszyło negocjacje i wytężyło nasze działania zmierzające ku obniżeniu ceny”.

- Kolejne wielkie zwycięstwo prezydenta dla amerykańskich podatników – skomentował Sean Spicer, dyrektor komunikacji Białego Domu. Co ciekawe, biuro prasowe Białego Domu złamało komunikatem o kontrakcie zwyczajową zasadę Pentagonu dotyczącą niepublikowania tak ważnych informacji, gdy na nowojorskiej giełdzie trwa jeszcze giełda. Akcje Lockheed Martin poszły w górę o ok. 1 proc.

Kontrakt na myśliwce jest częścią wielkiego programu zbrojeniowego Pentagonu, zakładającego zakup łącznie 2443 ponaddźwiękowych samolotów wojskowych, i wydatki na rekordowym poziomie blisko 400 mld dol.

Komentarze (40)
Pierwszy taki kontrakt za prezydenta Trumpa. 8,5 mld dolarów za wojskowe myśliwce
Zaloguj się
 • oldshatterhand.pl

  Oceniono 16 razy 8

  Ciekawe ile Polska wydala na nowa rure wydechowa do limuzyny Antka.

 • jack_flash

  Oceniono 11 razy 7

  "...na wojskowe myśliwce..." w odróżnieniu od cywilnych bombowców - Misiewicz ten nagłówek wymyślił?

 • elenem

  Oceniono 5 razy 3

  Godny następca Maciarewicza :) oszczędzanie na obronnosci to głupota ! Mr Maciarewicz - gdzie te 13 mld na Caracale sie podziało? Alez Putin sie cieszy ...z tych posunięc Trumpa.

 • kzet69

  Oceniono 3 razy 3

  O porozumieniu pomiędzy Pentagonem i LM w tej sprawie Defence 24 pisało jeszcze przed wyborami prezydenckimi, ale nie ma to jak dobra propaganda, Macierewicz też "kupił" Kraby...

 • si.vis.pacem.para.bellum

  Oceniono 5 razy 3

  "„osobiste zaangażowanie prezydenta Trumpa w program F-35 przyspieszyło negocjacje i wytężyło nasze działania zmierzające ku obniżeniu ceny”"

  Ja pie..., jeśli to o trumpie to widzę, ze wazelina nie tylko w Wolsce leje się strumieniami.
  Facio nie jest prezydentem nawet miesiąc a takie negocjacje są znacznie bardziej skomplikowane by trwały równie długo.
  Jeśli już to taka redukcja kosztów jest zasługą administracji Obamy.

 • gorillaglu

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze tylko Trump poda, że wznowił produkcję jachtów wycieczkowych klasy LCS, i stany zostaną bezbronne.

 • chateaux

  Oceniono 6 razy 2

  8,5 mld za 90 maszyn, czyli wychodzi 94,5 mln za sztuke.
  Cena jednego Rafale 120 mln za sztuke, cena jednego EF2000 $130-150 mln za sztuke.

 • taus

  Oceniono 3 razy 1

  Ja bym zaczekał, aż pokażą koszty obsługi kontraktu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX