Jeden kraj stracił szczególnie dużo na wprowadzeniu euro. Porażka jest wyjątkowo spektakularna

Włochy to jedyny kraj w strefie euro, w którym PKB na głowę spadł od 1998 roku. Najbardziej w tym okresie zyskały Niemcy.

Po niemal 20 latach od utworzenia strefy euro, Włosi okazują się być wielkimi przegranymi wśród 19 krajów, które przyjęły wspólną walutę.
PKB na głowę mieszkańca Italii w ujęciu realnym spadł w ciągu ostatnich 18 lat o 0,4 proc. - podaje Bloomberg na podstawie danych Eurostatu do 2015 roku i szacunków na rok 2016.
Co prawda, gospodarka Włoch wzrosła od 1998 roku o 6,2 procent, jednak ludność tego kraju zwiększyła się w tym okresie o 6,6 procent - co w efekcie dało spadek PKB na osobę.
Lepiej w tej kategorii prezentuje się nawet Grecja, której gospodarka została poważnie dotknięta przez kryzys finansowy po 2008 roku. PKB na głowę wzrósł tam w latach 1998-2016 o 4 proc.

Zbyt wolny wzrost
- Porównanie z innymi krajami wyraźnie pokazuje, że włoska gospodarka rozwijała się zbyt powoli w tym okresie - powiedziała Loredana Federico, ekonomistka UniCredit w Mediolanie. - Włochom będzie bardzo trudno dorównać do innych gospodarek, które wróciły już do poziomu sprzed kryzysu, a nawet go przekroczyły.
Od wprowadzenia euro najwięcej zyskały Niemcy. Od 1998 roku PKB per capita skoczył tam o 26,1 proc.

19 państw z walutą euro
Waluta euro została wprowadzona 1 stycznia 1999 w formie transakcji bezgotówkowych, a 1 stycznia 2002 roku w formie gotówkowej przez 11 krajów Unii Europejskiej (Grecja dołączyła w 2001 roku). Dziś strefa euro liczy 19 członków, jako ostatnia do tego grona dołączyła Litwa w 2015 roku.

Zobacz także WIDEO: "Teraz się już nie śmiejecie". Nigel Farage wyśmiał Unię Europejską

Więcej o:
Komentarze (157)
Jeden kraj stracił szczególnie dużo na wprowadzeniu euro. Porażka jest wyjątkowo spektakularna
Zaloguj się
 • Dariusz Graj

  Oceniono 68 razy 54

  Panie Redaktorze Karolu Boguszu. Do książek! Wstyd, że GW pozwala na publikację tak beznadziejnych, ignoranckich artykułów. To nie euro doprowadziło do "porażki Włoch" tylko zła polityka, słabych, populistycznych włoskich polityków.

 • akiraxx

  Oceniono 28 razy 22

  "Jeden kraj stracił szczególnie dużo na wprowadzeniu euro. Porażka jest wyjątkowo spektakularna" A co ma piernik do wiatraka? Gdzie są podane jakieś zależności, które uzasadniały by taki tytuł? Rozumiem, że gdyby nagle 50% Włochów wyemigrowało (najlepiej tych mało przyczyniających się do wzrostu PKB, tak by nie zmienić drastycznie poziomów PKB) to byłby znak, że tam akurat Euro działa najlepiej?

 • rggg

  Oceniono 11 razy 11

  Samo EURO nie czyni wzrostu. Trzeba pracować i to solidnie. Handluje z firmami włoskimi - poziom chiński a właściwie chwilami i poniżej

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 13 razy 11

  Problemy gospodarcze Włoch wcale nie wynikają z faktu, że są w strefie euro, tylko z tego że mają u siebie totalny burdel i permanentny kryzys politczyny.

 • junk92508

  Oceniono 13 razy 9

  To że z krajów które przyjęły euro na początku Niemcy są najlepiej zarządzane to nic dziwnego że im najbardziej urosło.

  Tak samo Polsce rośnie wolniej niż Czechom i z tego wynika że Polska straciła a Czechy zyskały na nieprzyjęciu euro?

 • marek.zak1

  Oceniono 9 razy 9

  Kto był we Włoszech wie. W usługach pracują niemal wyłącznie cudzoziemcy. szef Włoch, pracownicy Polacy, Rumuni itp. to na północy. Na południu jest jeszcze gorzej.

 • takito.ataki

  Oceniono 11 razy 7

  Nawiasem mówiąc, Polaska straciła znacznie więcej nie wchodząc do strefy euro. Wystarczy porównać PKB Słowacji z czasów gdy wchodziła do Unii oraz obecne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX