Fiskus mocniej dociśnie podatników. Lada moment rusza KAS

Piotr Skwirowski
Już za niespełna miesiąc sprawy podatników weźmie w swoje ręce Krajowa Administracja Podatkowa. Dla wielu z nich może to być przykra niespodzianka. KAS dostał masę nowych uprawnień, będzie mógł kontrolować zawsze i wszędzie.

Opowieści o administracji skarbowej przyjaznej dla przedsiębiorców czy o tworzeniu sprzyjającego klimatu dla prowadzenia firm czas odłożyć między bajki. 1 marca rusza Krajowa Administracja Podatkowa. Scali ona w jedno urzędy skarbowe, kontrolę skarbową, służbę celną. W zamyśle rządu ma to ułatwić obsługę i kontrolę podatników. Poprawić skuteczność tych kontroli. I przyczynić się do poprawy ściągalności podatków.

Już tylko z tych deklaracji widać, że przyjemnie być nie może. Nowym uprawnieniom urzędników KAS przyjrzeli się eksperci podatkowi firmy doradczej EY. Co wynika z ich raportu?

Fiskus zbada podatnika, gdzie zechce

Od 1 marca nowa administracja celno-skarbowa nie będzie już zawiadamiać o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego. Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorcy dowiedzą się o kontroli w chwili otrzymania upoważnienia do jej przeprowadzenia. Jednocześnie będzie to moment rozpoczęcia działań kontrolnych w firmie. Ale kontrola będzie też mogła być przeprowadzona w mieszkaniu prześwietlanego przedsiębiorcy czy każdym innym miejscu związanym z prowadzoną przez niego działalnością.

W ramach nowych uprawnień pracownicy KAS uzyskają możliwość żądania udostępnienia akt, ksiąg oraz dokumentów związanych z przedmiotem kontroli. Co więcej, żądać będą mogli dokumentów także za okres inny niż ten objęty kontrolą.

Niektóre czynności dowodowe, takie jak przesłuchanie świadka czy wykorzystanie opinii biegłego, będą mogły być przeprowadzone przez kontrolujących bez gwarantowanych do tej pory 7 dni na przygotowanie się przez przedsiębiorcę. - Po 1 marca przedsiębiorcy będą zatem mieli ograniczone możliwości oraz mniej czasu na wcześniejsze przygotowanie się do planowanej kontroli celno-skarbowej i do czynności kontrolnych prowadzonych w jej trakcie – zwracają uwagę eksperci EY.

W przypadku podejrzenia, że w firmie podatnika nie są przestrzegane przepisy oraz gdy wystąpią okoliczności faktyczne uzasadniające niezwłoczne przeprowadzenie czynności sprawdzających, kontrole będą mogły być wszczynane po okazaniu przez inspektora legitymacji służbowej.

Zmiany dotyczyć będą również czasu na złożenie korekty deklaracji. Podatnicy będą mieli możliwość ich składania w terminie 14 dni od chwili doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Kolejnym dopuszczalnym terminem na złożenie korekty deklaracji w zakresie objętym kontrolą, będzie okres do 14 dni od chwili doręczenia wyniku kontroli. Przedsiębiorcy nie będą przy tym mieli możliwości zgłaszania jakichkolwiek zastrzeżeń do otrzymywanych wyników kontroli.

Mniej czasu dla podatników

- Trudno jednoznacznie ocenić nadchodzące zmiany. Z jednej strony kontrolowany przedsiębiorca będzie mógł skorygować deklarację w ciągu 14 dni od doręczenia upoważnienia do kontroli. Z drugiej zaś przestanie obowiązywać dotychczasowe rozwiązanie, zgodnie z którym podatnik mógł złożyć taką deklarację po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli i przed jej wszczęciem. Oznacza to, że od 1 marca podatnik będzie miał więcej czasu na korektę deklaracji na początkowym etapie postępowania. Jednocześnie nie będzie mógł przygotować się z wyprzedzeniem do zapowiedzianej kontroli - tłumaczy Agnieszka Tałasiewicz, parter w dziale doradztwa podatkowego EY. Jej zdaniem zwiększy to skuteczność działań organów podatkowych.

Kontrola powinna być prowadzona bez względnej zwłoki, nie dłużej niż 3 miesiące. Czas ten może jednak zostać wydłużony.

Eksperci EY zwracają uwagę, ze ustawodawca zafundował podatnikom zupełnie nową procedurę kontrolną. - Z jednej strony można zrozumieć potrzebę nadania administracji skarbowej szerszych uprawnień, większej elastyczności działania przy kontroli działalności przestępczej. Jednak z drugiej zastanawia łatwość, z jaką odchodzi się od fundamentów, na których oparta była dotychczas relacja podatnik – organ podatkowy, czyli ordynacji podatkowej i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Czy przy okazji noweli wyważono właściwie interesy i fiskusa oraz podatników? - zastanawiają się.

- Argument, że kontrola celno-skarbowa ma się koncentrować na najbardziej kryminalnych przypadkach wyłudzeń podatkowych może przekonywać. Nie jest on jednak oparty na treści ustawy. Nie wynika również z dotychczasowej praktyki urzędów kontroli skarbowej, która w dużej mierze koncentrowała się na kontroli firm prowadzących w pełni legalną działalność. A ta zasługuje na poszanowanie pełni praw przysługujących dziś przedsiębiorcom – uważa Michał Goj, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego EY.

Same podatki też mniej przyjazne

Nie tylko administracja zmienia się w sposób mało przyjazny dla podatników. W podobnym kierunku idą zmiany w samych podatkach. Wystarczy wspomnieć drastyczne podniesienie kar w VAT. Za fałszowanie faktur na dużą skalę grozić ma nawet 25 lat więzienia. Wróciła też 30-proc. sankcja za zaniżenie VAT. Celowe i na skutek błędu. Bez różnicy. Nie dość, że trzeba zwrócić brakujący podatek, to dodatkowo fiskus dolicza do tego 30 proc. Kiedyś sankcja była. Potem ją z przepisów usunięto. Teraz wróciła, „bo podatnicy przestali bać się VAT”.

Nie koniec na tym. Coraz więcej firm obejmuje obowiązek składania fiskusowi szczegółowych raportów o swoich rozliczeniach VAT. Robią to co miesiąc. Jeśli fiskus tego zażąda, będą też musiały przesyłać inne ważne dane księgowo-handlowe. Ma to rewolucyjnie ułatwić i przyspieszyć kontrolowanie podatników.
Fiskus ma już też do dyspozycji klauzulę przeciwko unikaniu podatków. Może kwestionować legalne działania podatników, jeśli uzna, że głównym ich celem było obniżenie podatków, a nie korzyść biznesowa. Ma to zniechęcić podatników do ucieczek z dochodami do rajów podatkowych.


 

Więcej o:
Komentarze (131)
Fiskus mocniej dociśnie podatników. Lada moment rusza KAS
Zaloguj się
 • micor

  Oceniono 52 razy 50

  Goście w kominiarkach, kamizelkach kuloodpornych i z automatami przeglądają papierzyska w biurze. Powinni jeszcze ciągnąć za sobą spadochrony i ostrzeliwać się z moździerzy. Byłoby jeszcze (nie)poważniej.

 • orlecki

  Oceniono 59 razy 47

  PISie państwo w pełnej krasie. Demokracja policyjno-wyznaniowa. Okraść uczciwie pracujących, przedsiębiorczych, dać nierobom. Przepraszam, dzieciorobom.

 • Mariusz Monika

  Oceniono 15 razy 15

  za rok nie będą mieli czego kontrolować.
  Im więcej restrykcji tym większy opór, także ze strony uczciwych, których jest większość.
  Nawet jak zamkniecie pisiory granice to nic nie zyskacie, bo w sieci zostaną tylko emeryci, dziecioroby i menele

 • safelogica

  Oceniono 15 razy 15

  No wreszcie, prawdziwie bolszewickie i katolickie oblicze PIUS w pełnej krasie. Zlikwidować przedsiębiorczość, tylko oszukują, kradną i nie wiadomo co.
  A tak na marginesie, hasłem przewodnim walki z podatnikami jest potrzeba nadzwyczajnej ochrony budżetu państwa. Ten sam budżet nie ma żadnej ochrony, nikt nie widzi patologii i nie widać złodziei z drugiej strony budżetu po stronie wydatkowej. NIczego więc nie wniosą, poza totalną zapaścią małej przedsiębiorczości nadzwyczajne uprawnienia kontrolne sfery fiskalnej.

 • antyqrdupel

  Oceniono 12 razy 12

  chcieliście powrotu komuny ?? no to wróciła pod nazwą pisbolszewizm . nie znacie dnia ani godziny. Nawet gdy będziecie czyści jak przysłowiowa łza. Jak mawiał stalin : dajcie człowieka a paragraf się znajdzie. Powtarzam i będę powtarzał: PRECZ Z PISBOLSZEWIA!!!

 • edimerc

  Oceniono 16 razy 12

  Znacie takie określenie "terror podatkowy"? Jak nie, to poznacie.

 • plastus82

  Oceniono 15 razy 11

  "Może kwestionować legalne działania podatników" to jest najlepsze... PIS zafundował nam ustawę że nawet jeśłi wszystko jest zgodnie z prawem to i tak nas za to można wsadzić. PISuary WON z Polski!!!

 • ltte

  Oceniono 11 razy 11

  Najważniejsze jest dać ludowi wroga. A tu wróg sam się materializuje, jak strażnik miejski ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX