Agencja ratingowa sugeruje, że plan Marine Le Pen może skończyć się dla Francji bankructwem

144 zobowiązania zawiera przedstawiony w weekend program wyborczy Marine Le Pen, kandydatki Frontu Narodowego w nadchodzących wyborach prezydenckich. Wiele z nich, gdyby doszło do skutku, odwróciłoby gospodarkę Francji do góry nogami. Chyba najdalej idącym planem jest odejście od euro i powrót do franka. Przedstawiciel agencji ratingowej S&P sugeruje, że to mogłoby doprowadzić do bankructwa kraju.

Jak przekonuje Marine Le Pen, przywrócenie narodowej waluty byłoby głównym krokiem prowadzącym do odzyskania przez Francję suwerenności. Denominacja francuskiego długu publicznego do nowego franka mogłaby jednak pociągnąć za sobą bardzo poważne konsekwencje. 

- Francja może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań jeśli jednostronnie przewalutuje swoje obligacje denominowane w euro na nowe frankimówi Moritz Kraemer, szef ratingów państw w agencji Standard & Poor's, w rozmowie z The Economist.

- Tu nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli emitent nie stosuje się do zobowiązań wobec wierzycieli, w tym do płatności w określonej walucie, można określić to jako nieuiszczenie należności – dodaje Kraemer.

Francja nie zbankrutowałaby w powszechnym rozumieniu tego słowa – krajowi nie zabrakłoby pieniędzy. Jednak sytuacja, w której kraj nie wywiązywałby się z warunków spłaty na takich warunkach, jakie zawarł z wierzycielami, jest de facto bankructwem.

Kraemer jednak uspokaja. - Nasz aktualny rating Francji, czyli AA, sugeruje, że taki rozwój wypadków nie jest prawdopodobny – mówi. Podobnego zdania wydają się być inwestorzy. – Nie można pomijać ryzyka rynkowego związanego z Le Pen, ale nadal jej zwycięstwo to mało prawdopodobny scenariusz – sugeruje Mark Dowding z londyńskiej firmy doradczej BlueBay Asset Management LLP. Abstrahując już od tego, że powrót do narodowej waluty mógłby wiązać się z opuszczeniem Unii Europejskiej. Le Pen chce poddać ten pomysł pod referendum, ale, jak wynika z sondaży, Francuzi w większości chcą pozostać zarówno w Unii Europejskiej, jak i w samej strefie euro.

Wielkie plany Le Pen

W miniony weekend Marine Le Pen przedstawiła swój program wyborczy. Składają się na niego 144 zobowiązania z różnych dziedzin. Poza powrotem do waluty narodowej Le Pen chce m.in. zerwać z niezależnością narodowego banku Francji, obniżyć ceny gazu i prądu czy oprocentowanie kredytów dla firm i gospodarstw domowych, wykluczyć zagranicznych inwestorów ze strategicznych gałęzi francuskiej gospodarki, obniżyć wiek emerytalny czy nałożyć na zagranicznych pracowników dodatkowy podatek.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 23 kwietnia, druga dwa tygodnie później. Sondaże wskazują, że Marine Le Pen prawdopodobnie wejdzie do drugiej tury.

Zobacz też: Boją się go nawet największe państwa świata. Co to jest rating i dlaczego jest ważny?

Więcej o:
Komentarze (65)
Agencja ratingowa sugeruje ? plan Marine Le Pen może skończyć się dla Francji bankructwem
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 10 razy 8

  cos mi sie wydaje, ze ludzkość niedługo zacznie sie rozliczać w kozach, konserwach, chlebie, wołach, kurach, siekierkach i innch przydatnych przedmiotach/żywności ...
  winna będzie chciwość korporacji i głupota polityków
  nikt inny...

 • misiek12321

  Oceniono 13 razy 7

  No chyba juz Europa ma dosyc... ale nie tzw Wartosci Europejskich ale bezwzglednego wykorzystywania ich przez emigrantow ekonomicznych na potrzeby nicnierobienia. Jakos sie nie dziwie bo mieszkalem we Francji i widzialem wielki kontrast miedzy Francuzami pracujacymi od 9 rano do 18 wieczoremi muzlumanskimi nierobami planujacymi dzieci tak by oskubac socjal. W Polsce tego nie ma wiec sie moze wszyscy dziwia skad ta niechec do Unii. Ano stad ze nikomu nie bardzo usmiecha sie pracowac na nierobow !

 • gj61

  Oceniono 17 razy 7

  Brexitu miało nie być...
  Clintonowa miała wygrać w cuglach...
  ... do trzech razy sztuka, ha, ha, ha?

 • supermarjan

  Oceniono 9 razy 5

  wejdzie i .... wygra.
  zdziwicie sie jak z trumpem.
  francuzi nieprzyjezdni maja serdecznie dosc 'francuzow' przyjezdnych i tych ktorym sie marzy zostanie francuzem....
  generalnie nie jest dobrze.
  jest zle.
  bardzo zle. pax europa odchodzi w niebyt....

 • adamtko

  Oceniono 13 razy 5

  W Polsce, USA, Anglii znalazło się dostatecznie wielu idiotów głosujących pzeciwrozumnie.
  Można więc zakładać, że wyliczenia agencji czy innych ekonomistów nie pomogą.

  LePen wygra, grając na tych samych strunach. Układ, imigranci, odrywanie od koryta, rozdawnictwo...

  Potem będzie płacz i zgrzytanie zębami. Ale będzie za późno.

  Europa cofa się, by zrobić miejsce imperiom ze wschodu.

 • ulanzalasem

  Oceniono 4 razy 4

  Politycy są zaślepieni - jedni działają dla z góry powziętego celu, którego nie widzą wyborcy bo sprzedaje się im bajeczki i Meksykanach (Trump przy wznoszeniu swoich budynków korzystał z...nielegalnych imigrantów!). Są i tacy, którzy chcą po prosty dorwać się do władzy i nawet gdyby miało to zrujnować kraj i obywateli po trupach dojdą do swojego wymarzonego celu.
  Czy Trump to idiota ? Trudno powiedzieć...chce walczyć gospodarczo z Chinami, a likwiduje porozumienia gospodarcze USA w Azji. Mówi zatrudniajcie Amerykanów ?! Przecież ten bęcwał sam przegrał proces, zatrudniał migrantów, a do łamał przepisy. Nowi ludzie...tak wśród doradców np. osoby z Goldman Sachs xD
  Bo mi się wydaje, że cały rozpad Unii to nie z tylko z winy Trumpa czy Le Pen, ale ślepych zwolenników TTIP, korporacji, przyjmowania uchodźców. Skąd są uchodźcy ? Głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku - dziwne z miejsc konfliktów, w które zamieszane są Stany. Ale...ci, którzy apelują o przyjmowanie uchodźców mówią jedynie o Unii, a dlaczego nie o USA ? Ile razy GW apelowała do swojego ukochanego Obamy ? Nie...my słyszymy tylko jak zły jest Asad. Bo jest...ale ślepo przekazujecie informacje i macie taki sam przekaz jak partie polityczne na dany temat.
  Czy to Unia sponsorowała broń dla rebeliantów w Syrii w postaci kilkuset milionów dolarów ?! Dlaczego Obama/Trump nie wydali bodajże 400 mln $ na przyjęcie uchodźców z Syrii, Iraku ?
  Dlaczego mówi się "Unia jest potrzebna...", ale na czele Komisji Europejskiej stoi Jean-Claude Juncker, który raczej powinien być ścigany jako podejrzany w aferze ?! A Apple i płacone przez nich 0,005% podatku ? Unia przeszkadza jako całość interesom USA, Rosji i Chin, a do tego...zabieranie się za np. raje podatkowe, za firmy niepłacące podatków w Europie też robi swoje. Imigranci jako sztuczny problem może rozsadzić Unię, ale to nie oni są jej główny/jedynym problemem.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 3 razy 3

  Na info, że Francja wystąpi ze strefy euro, € poszło do góry ;-)

 • komercyjny02

  Oceniono 5 razy 3

  Kiedy w roku 1960 de Gaulle wprowadzał Nowego Franka - jego kurs był dość bliski kursowi marki zachodnioniemieckiej (1 USD = 4,20 DEM, 1 USD = 4,90 NFR). Pod koniec żywota obydwu walut, za jedną markę trzeba już było płacić 3,354 franka. Jestem prawie pewien, że jeśli pojawi się jakiś frank francuski jeszcze nowszy - to powoli, lecz nieubłaganie on również będzie tracił na wartości wobec dolara, euro, franka szwajcarskiego . . .

 • adalaro

  Oceniono 1 raz 1

  Następna baba od rozwalania!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX