Banki i SKOK-i będą bezkarnie łamać prawo nawet przez półtora roku. Przez dziwny zapis w ustawie

Od 8 lutego w każdym banku i SKOK-u klienci powinni móc założyć tzw. podstawowy rachunek płatniczy - czyli konto osobiste, którego prowadzenie jest zupełnie darmowe. Ale żadna instytucja na razie go nie oferuje, i jeszcze długo nie zaoferuje. Dlaczego? Bo kary za brak takiego konta w ofercie będzie można egzekwować dopiero za półtora roku.

W środę 8 lutego w życie weszła większość przepisów zapisanych w nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Jej celem było dostosowanie polskich norm do unijnej dyrektywy, która miała m.in. zwiększyć ubankowienie Europejczyków i ułatwić proces przenoszenia kont.

Głównym punktem regulacji jest nałożenie na wszystkie banki czy SKOK-i obowiązku oferowania tzw. podstawowego rachunku płatniczego. To rachunek, który przynajmniej przy przeciętnym użytkowaniu powinien być zupełnie darmowy - banki nie mają prawa pobierać opłat za prowadzenie takiego rachunku, a także m.in. za przynajmniej 5 przelewów w miesiącu czy 5 wypłat z bankomatów. Co więcej, choć za kolejne takie operacje w danym miesiącu klienci mogą już zostać obciążeni opłatami – to jednak nie będą one wyższe od stosowanych przez bank w ramach innych kont w ofercie. Posiadacze takiego „darmowego rachunku” muszą mieć też dostęp do niego zarówno w oddziałach, jak i w bankowości elektronicznej (jeśli bank standardowo udostępnia te kanały).

Choć dosyć poważną przeszkodą w założeniu podstawowego rachunku płatniczego jest fakt, że nie można mieć innego konta w żadnym innym banku czy SKOK-u, to wydaje się, że i tak może cieszyć się sporym zainteresowaniem. Tym bardziej, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamknąć dotychczasowe konto i założyć to „podstawowe”.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, banki od środy 8 lutego są zobowiązane, aby takie darmowe konto mieć w ofercie.

.. źródło: Ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw

Problem jednak w tym, że przepisy, na podstawie których można by karać banki i SKOK-i za brak takiego podstawowego rachunku w ofercie wchodzą w życie dopiero za 18 miesięcy. Notabene, maksymalna kara dla banku może wynieść 1 mln zł, a dla SKOK-u „tylko” najwyżej 100 tys. zł.

.. źródło: Ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw

 

.. źródło: Ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw

Banki i SKOK-i do momentu, gdy nie zaczną oferować darmowego konta osobistego zgodnie z ustawą, będą łamać prawo. Bezkarnie.

Co jednak ciekawe – taka sytuacja niekoniecznie wynika z ich cyniczności, ale... z niefortunnej konstrukcji ustawy. Banki potrzebują czasu na dostosowanie się do nowych przepisów (ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw raptem 2 miesiące temu). Zresztą na etapie projektu ustawy zapisano nawet w jej uzasadnieniu, że daje się bankom 18 miesięcy od momentu wejścia w życie przepisów o podstawowym rachunku płatniczym, na dostosowanie się do nich.

Być może dziwna konstrukcja ustawy to efekt niedopatrzenia (można było przecież nakazać bankom oferowanie darmowego rachunku dopiero od sierpnia 2018 r., wtedy gdy wejdą w życie przepisy o karach), a być może to celowy zabieg, który ma zmotywować banki do pośpiechu przy pracach, żeby wystartować z darmowym kontem przed konkurencją. Efekt jest jednak taki, że literalnie rzecz ujmując, instytucje finansowe od środy bezkarnie łamią prawo nie mając w swojej ofercie podstawowego rachunku płatniczego.

Banki informują, że już prowadzą prace nad wprowadzeniem podstawowego rachunku płatniczego i analizują między sobą oraz ze Związkiem Banków Polskich zapisy ustawy. Choć na razie nie są w stanie podać terminów wdrożenia do oferty darmowego konta, to wyrobią się przed graniczną datą, czyli początkiem sierpnia 2018 r.

Czytaj też: Sporo banków podniosło albo wkrótce podniesie opłaty za konta i karty. Sprawdź, które

Zobacz także WIDEO: Szef banku: Wbrew nagonce na banki, tylko 500 osób zwróciło się po pomoc. To 0,002 proc. wszystkich kredytobiorców 

Więcej o:
Komentarze (41)
Banki i SKOK-i będą bezkarnie łamać prawo nawet przez półtora roku. Przez dziwny zapis w ustawie
Zaloguj się
 • satyra_komputerowa

  Oceniono 11 razy 5

  Darmowe konto
  500+
  Mieszkanie+
  Imprezy miśków służbowymi autami

  a kto za to płaci ? Ci którzy uczciwie zarobili swoja praca, utrzymuja rzesze patologi 500+, sponsoruja zycie bezrobotnym, buduja mieszkania dla bydlat z pokolenia 500+ i ich rodzicow a teraz jeszcze za ich konta beda placic ...

 • pumpernik

  Oceniono 8 razy 4

  Banki potrzebują czasu żeby się przygotować,
  to znaczy wprowadzić do cenników opłaty za:
  przekroczenie progu, sprawdzenie tożsamości, przeliczenie gotówki, skorzystanie z krzesła itd.

 • ssaassaa

  Oceniono 5 razy 3

  Bullshit. Sporo banków ma darmowe konta. Mam konta w 8 bankach polskich i nie płacę ani grosza za żadne z nich.
  Oczywiście karty mam tylko do tych, które nie mają minimów do spełnienia

 • dante_waw

  Oceniono 2 razy 2

  Biedne banki... kolejny cios... w ich chude zyski....

  Skoro 1,5 roku potrzebuja na dostosowanie sie do nowych przepisow... to jakim cudem wczesniej konkurujac ze soba potrafily zmieniac warunki w ciagu miesiaca dostosowujac sie do konkurencji....

 • kamael9

  Oceniono 1 raz 1

  Banki nie łamią prawa, gdyż w ustawie w art. 14 jest napisane " Obowiązki wynikające z art. 20a, art. 20b, art. 32b–32d, art. 59ia–59ie, art. 59ig, art. 59ih ust. 2, art. 59ii–59iq i art. 59is ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 dostawcy wykonują nie później niż przed upływem 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy"

 • bartoszcze

  0

  Brakujące informacje:
  - dyrektywa weszła w życie 18 września 2014 roku
  - przepisy powinny były wejść w życie najpóźniej do 18 września 2016 roku

  Gdyby dyrektywę wdrożono w porę, to banki miałyby dość czasu na przygotowanie się do ostatecznego kształtu ustawy (bo dyrektywa go nie określa).

 • dziamgacz

  0

  a coż to za nowość?, łamią prawo od wielu lat, chcociażby w kwestii klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych. Włos im z głowy nie spadł, wiec czego mają sie bać?

 • sverir

  0

  "(można było przecież nakazać bankom oferowanie darmowego rachunku dopiero od sierpnia 2018 r., wtedy gdy wejdą w życie przepisy o karach)"

  Nie można było, bo dyrektywa nakazywała przyjąć przepisy o podstawowym rachunku płatniczym do 18 września 2016 roku. Jedyną rozsądną możliwością było wprowadzenie przepisów, za których naruszenie sankcje wchodzą później.

 • ekspert2.0

  0

  Mam poważne wątpliwości czy autor tego artykułu potrafi ze zrozumieniem czytać w języku polskim. W znowelizowanej ustawie o usługach płatniczych jest artykuł, który dość jasno mówi, że banki mają obowiązek m.in. oferować podstawowy rachunek płatniczy najpóźniej przed upływem 18 miesięcy od dnia wejścia wżycie ustawy. Czyli mają te 18 miesięcy na dostosowanie i kary nic tu do rzeczy nie mają.
  Do szkoły redaktorze, do szkoły. I to raczej podstawowej bo tam uczą czytania ze zrozumieniem.

  Art. 14. 1. Obowiązki wynikające z art. 20a, art. 20b, art. 32b–32d, art. 59ia–59ie, art. 59ig, art. 59ih ust. 2,
  art. 59ii–59iq i art. 59is ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 dostawcy wykonują nie później niż przed upływem 18 miesięcy
  od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX