Stopy procentowe RPP bez zmian, ale w tym roku "mogą być realnie ujemne"

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się w środę na zmianę poziomu stóp procentowych - główna stopa, referencyjna dalej wynosi 1,50 proc. Najważniejsza jednak wiadomość dla kredytobiorców jest taka, że w trakcji konferencji prasowej po posiedzeniu Rady prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński zasugerował, że w tym roku raczej nie należy spodziewać podwyżek stóp.

Według szefa NBP, wszyscy członkowie RPP zgadzają się, że najlepszą obecnie strategią jeśli chodzi o ewentualny zmiany stóp procentowych w Polsce jest strategia wyczekiwania i obserwacji zachowań w gospodarce.

"Na razie się zgadzamy wszyscy, że wait and see jest najlepszą strategią. Obserwujemy to, co jest. Zakładamy, bo takie są analizy i właściwe nie mamy żadnych przeciwstawnych analiz, że to będzie się odbywać tak, że inflacja trochę wzrośnie i gdzieś tam (...) się ta dynamika wzrostu cen zatrzyma i spadnie, i tak będzie się do końca roku utrzymywać. Gdyby tak było, to będę się opowiadał za utrzymaniem stóp" - powiedział cytowany przez PAP Glapiński.

Realnie ujemne stopy i ceny ropy naftowej

Prezes NBP dodał też, że stopy procentowe "przez chwilę" mogą być realnie (po uwzględnieniu inflacji - red.) ujemne . "Możemy się przez chwilę znaleźć w ujemnych stopach realnie, ale krótkookresowo (...). Nie mamy pewności jak to będzie, czy może znajdziemy się powyżej 1,5 proc. (inflacji - red.) czy nie. Raczej myślę, że nie, ale może się zdarzyć, że będzie powyżej, ale na chwilę. Mówimy tu o kilku miesiącach, a później przewidujemy, że znów będzie stabilizacja" - dodał.

W komunikacie po posiedzeniu Rady napisano też, że ryzyko „trwałego przekroczenia celu inflacyjnego jest niewielkie”, co było dawno nie używaną formułą i jednoznaczną sugestią, że stopy procentowe w najbliższym czasie nie będą zmieniane.

Fragment komunikatu RPPFragment komunikatu RPP NBP

 

W grudniu inflacja w Polsce liczona w ujęciu rocznym wyniosła 0,8 proc., a cel inflacyjny RPP to 2,5 proc.

Tak Glapiński jak i niektórzy członkowie RPP zakładają jednak, że niewielkie odbicie inflacji w tym roku wystąpi, ale tylko dlatego, że podrożeje ropa naftowa. "Zakładamy, że przejdziemy na wyższe piętro, przez wzrost cen ropy do 55 USD za baryłkę i potem się to ustabilizuje" – powiedział Glapiński.

"Tylko gwałtowne zmiany na rynku ropy naftowej, czy zmiany dotyczące inflacji bazowej mogłyby spowodować, że na poważnie trzeba by się zastanowić nad zmianą stóp procentowych, ale na dziś takiej wiedzy nie mamy" - dodał członek RPP Kamil Zubelewicz.

PKB w górę i wzrost inwestycji

Szef NBP prognozuje ponadto, że wzrost PKB w tym roku będzie zbliżony do 3,5-3,6 proc., a w inwestycjach mocniejsze odbicie może nastąpić w I kwartale lub II kwartale 2017 r., a w najgorszym wariancie w połowie roku.

"To przyspieszenie będzie dynamiczne, duże. Za cały rok będziemy mieli 3,5-3,6 proc., bardzo blisko potencjalnej ścieżki zrównoważonego wzrostu" - powiedział.

Ostatnia obniżka stóp procentowych (o 50 punktów bazowych) miała miejsce w marcu 2015 r. Wtedy też RPP ogłosiła, że decyzja ta oznacza koniec cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Zdaniem większości analityków, kolejną decyzją Rady będzie podwyżka. Oczekują oni, że może do niej dojść w I kw. 2018 r.

 

Więcej o:
Komentarze (16)
Stopy procentowe RPP bez zmian, ale w tym roku "mogą być realnie ujemne"
Zaloguj się
 • ltte

  Oceniono 14 razy 12

  Uwaga na tego faceta. Jak był ministrem gospodarki, to o mało nie doprowadził do kryzysu paliwowego. Teraz jest prezesem NBP i kryzys finansowy jest bardzo realny. Szczególnie, jeżeli ma do pomocy drugiego takiego bystrzachę, specjalistę od wzrostu gospodarczego w Power Poincie ;-)

 • jaceq

  Oceniono 11 razy 9

  Kreatywny księgowy Pisu, czyli Glapciu. Umoczony w starą aferę paliwową i podobno w FOZZ. Architekt przewałów z Telegrafem.

 • dynia71

  Oceniono 6 razy 6

  Tak się okrada społeczeństwo z ich oszczędności!!! Najpierw mówią oszczędzaj a potem obniża się siłę nabywczą pieniądza.

  a NBP w statucie ma napisane, bronić wartości złotówki. Kpina, stopy procentowe niższe niż inflacja a do tego podatek od... straty! nie od zysku bo odsetki są niższe niż inflacja więc to podatek od strat!

 • liczygrosz

  Oceniono 5 razy 3

  Zaczyna się... kraj zadłużony to stopy trzeba obniżać... jeszcze trochę i wprowadzą podział na część rzeczywistą i urojoną stóp.

 • leser.1

  Oceniono 2 razy 2

  To o TYM Glapińskim?

  "W marcu 1991 r. za sprawą b. oficera wojskowych służb specjalnych Jerzego KLEMBY oraz powiązanego z wojskowymi służbami informacyjnymi obywatela kubańskiego (karta stałego pobytu w Polsce) Cliffa IWANOWSKIEGO-PINEIRO, czołowy działacz PC Adam GLAPIŃSKI poznał dyrektora FOZZ Grzegorza ŻEMKA. Znajomość ta miała zaowocować z czasem m.in.:

  1. wprowadzeniem GLAPIŃSKIEGO, a także lidera PC J.KACZYŃSKIEGO, w operacje finansowe FOZZ;

  2. wykorzystaniem FOZZ dla pozyskiwania funduszy na PC (ŻEMEK oczekiwał w zamian politycznego poparcia PC dla dokonywanych przez siebie manipulacji finansowych; prawdopodobnie obiecywano mu w razie zwycięstwa wyborczego prezesurę w NBP);

  3. nawiązaniem kontaktów przez GLAPIŃSKIEGO, ZALEWSKIEGO i braci KACZYŃSKICH (fragment utajniony przez ABW - PAP) - instytucji zajmującej się m.in. wykupem polskich długów. (W kontaktach tych wielokrotnie pośredniczył PINEIRO);

  4. załatwieniem działaczom PC dostępu do central handlu zagranicznego, czego konsekwencją było szereg wpłat na rzecz partii oraz objęcie przez kilka central udziałów w "Telegrafie";

  5. kontaktami ŻEMKA (w lipcu 1991 r.) (fragment utajniony przez ABW - PAP) w sprawie zorganizowania w Polsce alternatywnych wobec UOP służb specjalnych, nad którymi kontrole mieliby GLAPIŃSKI i ZALEWSKI, a jedno z kierowniczych stanowisk powierzone byłoby Zenonowi KLAMECKIEMU, wówczas czynnemu oficerowi WP;

  6. przekazaniem przez ŻEMKA ulokowanych wcześniej za granicą 300 tys. USD ludziom GLAPIŃSKIEGO;

  7. przekazaniem części 12 mld zł otrzymanych przez należącą do PINEIRO firmę (fragment utajniony przez ABW - PAP) PC;

  8. kontaktami szefów firmy (fragment utajniony przez ABW - PAP) z GLAPIŃSKIM, których efektem było finansowe wspieranie PC. "

 • lech2011

  Oceniono 2 razy 2

  gospodarka pisowska jest realnie ujemna

 • ubrana_prawda

  Oceniono 4 razy 2

  Trwają przymiarki do ogłoszenia wiadomości o takiej mniej więcej treści: rodacy, będzie wkrótce bankructwo kraju, ale nie martwcie się, bo ileś tam krajów już przez to przeszło. Tylko trzeba będzie zacisnąć pasa, a o rząd się nie martwcie bo się jakoś wyżywi.

 • zrn001

  Oceniono 2 razy 2

  "w ujemnych stopach realnie"
  "Nie mamy pewności jak to będzie"
  Porada super eksperta.
  Idźcie do wróżki.

 • romikus

  Oceniono 1 raz 1

  I co da się! Oczywiście da się :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX