W programie 500+ jest luka. Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą wyłudzać świadczenie na pierwsze dziecko

Przedsiębiorcy mogą dostać 500 zł na pierwsze dziecko nawet wtedy, gdy nie są do tego uprawnieni - pisze "Rzeczpospolita". Luka dotyczy osób, które w ramach działalności gospodarczej rozliczają się ryczałtem lub kartą podatkową.

Świadczenie z programu Rodzina 500+ przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Część rodzin może dostać je także na pierwsze dziecko. Muszą spełnić warunek: dochód na osobę w rodzinie nie może być wyższy, niż 800 zł. W programie jest jednak luka, która może doprowadzić do wyłudzania świadczenia na pierwsze dziecko.

Jak pisze "Rzeczpospolita", w przypadku osób, które rozliczają się ryczałtem, wysokość dochodu przy ubieganiu się o 500+ ustala gmina na podstawie oświadczenia. Nie jest jednak w stanie sprawdzić, czy takie oświadczenia są zgodne z prawdą.

"Weryfikacja dochodu ryczałtowców jest bardzo trudna, gdyż fiskus sprawdza tylko ich przychody" - mówi gazecie Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", ryczałtem w Polsce rozlicza się ponad pół miliona osób, luka dotyczy też rozliczeń na podstawie karty podatkowej - to 100 tys.

Ministerstwo rodziny wie, że istnieje możliwość takich nadużyć, ale przyznaje też, że trudno będzie z nimi walczyć. "Postaramy się uszczelnić system, ale już raz Trybunał uznał takie uszczelnienie za niekonstytucyjne" - powiedział Rzeczpospolitej wiceminister Bartosz Marczuk.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska w styczniu mówiła, że program 500+ w przyszłości może być modyfikowany, ale zmiany istotnych kwestiach, jak kryteriów przyznawania  świadczeń "dzisiaj nie wchodzą w grę". Minister mówiła też, że przypadki, kiedy formę pieniężną świadczenia zamieniono na rzeczową z powodu nadużyć (marnowanie pieniędzy) to tylko 0,03 proc. wszystkich decyzji.

W późniejszym wywiadzie dla TVP Info przyznała, że są przypadki, które resort będzie chciał sprawdzić. - Mamy takie informacje, że w niektórych gminach, nielicznych, nawet 70 czy 80 procent dzieci pobiera to świadczenie. Chcemy sprawdzić, czy jest tak szeroka skala szarej strefy, czy jest takie głębokie ubóstwo - powiedziała Rafalska.

Czytaj też: Minister przyznaje: przez 500+ kobiety mogą rezygnować z pracy. "Dezaktywizacja obejmie 24-30 tys. osób"

W ubiegłym roku z programu Rodzina 500+ (działającego od kwietnia 2016) do 3,8 mln dzieci z 2,78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł. W tym roku rząd szacuje, że na tę formę wsparcia wyda 23 mld zł.

Zobacz także WIDEO: Kosiniak-Kamysz: "Cyrograf mogę podpisać! Nie zlikwidujemy 500plus" 

Więcej o:
Komentarze (91)
W programie 500+ jest luka. Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą wyłudzać świadczenie na pierwsze dziecko
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 36 razy 24

  przedsiębiorcy?

  ja znam taką co głosuje na PIS albo inna porypana prawicę 'narodową' i jest 'katoliczką'

  ma faceta, ale nie ma z nim slubu, za to ma dziecko

  facet pracuje za bardzo dobre pieniadze za granicą

  ona pracuje na poczcie... no i oczywiście pobiera 500 na dziecko

  oto cała zapyziała prawacka, złodziejska i 'katrolicka' Polska - dulszczyzna i nic wiecej

 • chmee_the_orc

  Oceniono 22 razy 22

  Hahaha, to może niech pani Szydło grzecznie poprosi swoich wyborców, żeby jednak nie oszukiwali? Bo to takie niepatriotyczne i dostarcza paliwo tej podłej opozycji.

 • hamsterx

  Oceniono 24 razy 18

  "W programie 500+ jest luka. Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą wyłudzać świadczenie na pierwsze dziecko"
  to źle świadczy o intelekcie piszących tę ustawę
  i nie jest to przypadek odosobniony

 • maloptymist

  Oceniono 10 razy 10

  Skoro prawo pozwala na taki ruch, to nie wolno mówić o ludziach z niego korzystających per "oszuści". Oni robią to legalnie, a wina leży po stronie aparatu ustawodawczego.
  Jak coś nie jest zakazane, to jest dozwolone.

 • m.godwin

  Oceniono 10 razy 8

  Co w tym nieuczciwego? Że ktoś trzyma się przepisów? Dobrze by było, gdyby PiS też to robił, w szczególności dotyczy to konstytucji.

 • e-komentarz

  Oceniono 8 razy 8

  W programie 500+ jest jeszcze jedna luka - nie ma pieniędzy na ten program. Wkrótce zaczną "uszczelniać" i to jest dobra wiadomość, każdy "uszczelniony" beneficjent programu, to jeden wyborca PiS-u mniej.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 7

  Ech ci okropni prywaciarze, spekulanci, badylarze... Nie to co prawdziwi Polacy, od pokoleń na kieszonkowym z MOPSu, nieskalani pracą, bo nie ma w Polsce pracy dla ludzi z ich wykształceniem.
  Ale rozumiem, to przekaz do ciemnego luda, żeby wiedział dlaczego wkrótce nie będzie dostawał 500+ - bo mu prywaciarze ukradli.

 • Oceniono 6 razy 6

  Melduję #UchoPrezesa - plan wykonany:

  1. Wcisnąć ludowi 500+ - odfajkowane...
  2. Udowodnić, że pobierają nieuczciwie - odfajkowane...
  3. Postraszyć Ziobrą i karami - odfajkowane...
  4. POSADZIĆ ...

  Reasumując:
  #Lepiej_z_Mądrym_zgubić_niż_z_GŁUPIM_zarobić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX