Popularny środek na kaszel wycofywany z aptek. GIF: "Nie odpowiada wymaganiom specyfikacji"

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wycofuje z obrotu na terenie całego kraju jedną serię pastylek miękkich Mucosolvan. Nie spełniały one wymagań dotyczących charakterystyki leków.

Komunikat GIF dotyczy pastylek miękkich Mucosolvan 15 mg z serii o numerze 2014031, z datą ważności do kwietnia 2017 r. Decyzji został nadany "rygor natychmiastowej wykonalności".

GIF pisze w uzasadnieniu, że 8 lutego otrzymał protokół z badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków. Wynika z niego, że badana próbka "nie odpowiada wymaganiom specyfikacji, w zakresie zawartości substancji czynnej". Chodzi o obniżoną zawartość chlorowodorku ambroksolu. To substancja łagodząca kaszel i ułatwiająca odkrztuszanie poprzez zwiększanie ilość śluzu i zmniejszanie jego lepkości.

Mucosolvan stosowany jest w chorobach płuc i oskrzeli, podczas których pojawia się zaburzenie wydzielania śluzu z utrudnieniem jego transportu. Obniżona zawartość środka czynnego można oznaczać, że tabletki z wycofywanej serii są mniej skuteczne. GIF nakazał usunięcie ich z obrotu w aptekach i hurtowniach. Nie wezwał jednak klientów, by zwracali lek tej konkretnej serii do aptek.

Zobacz także WIDEO: W Bydgoszczy działała największa na świecie nielegalna fabryka leków na potencję

Więcej o:
Komentarze (24)
Popularny środek na kaszel wycofywany z aptek. GIF: "Nie odpowiada wymaganiom specyfikacji"
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 12 razy 12

  No to co, że nie wezwał? Klienci sami powinni przyjść i zażądać zwrotu kasy. Przecież stwierdzono, że ma za mało substancji czynnej, więc jest nieskuteczny. Towar niezgodny z umową, etc.

 • kicunio1

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli nie trzeba zwracać do aptek to po co ten "rygor natychmiastowej wykonalności"?

 • 3jw60

  Oceniono 3 razy 3

  "Środek na kaszel" czy środek przecie ...... ? Przychodzi Pani do apteki i pyta: czy jest coś na gardło? Niby podsłuchiwać nie wolno ale głośno mówiła. Ktoś z kolejki powiedział, że szaliki są po sąsiedzku. Pani się wściekła i krzyknęła: zamknij się chamie. Pan/cham zapytał farmaceutkę: czy ma Pani coś na uspokojenie dla tej Pani? Pani jeszcze bardziej się wściekła i stwierdziła: wszyscy jesteście chamami. Ja stałem jak trusia, ale że byłam tuż za Panią oberwałem parasolką i Pani wyszła z apteki obrażona.

 • welcometopoland

  Oceniono 1 raz 1

  fajnie się rucha naród tymi "lekami" i goownoplementami diety :)
  i jeszcze mają kasy na setki reklam codziennie w tv

 • stiopagnomkin

  Oceniono 1 raz 1

  Jest sporo śmiecia które trzeba wycofać z aptek. Na przykład szampon DX2 - to przekręt dekady

 • hen-live

  Oceniono 1 raz 1

  Środek wycofany a przed chwilą na Polsat Sport była reklama Mucosolvanu./09.02.2017 ok.godz.20.00/.

 • matpokora

  Oceniono 1 raz 1

  pff, a po co wzywać ludzi żeby oddawali. Ludzkie zdrowie jest tu najmniej istotne. Ktoś posmarował żeby wycofać się musiał ktoś...

 • drzejms-buond

  0

  Zanim pójdziecie do aptek sprawdźcie na stronie FDA , które leki wam NIE ZASZKODZĄ. Wiele z nich jest na świecie wycofanych a mimo to lekarze w Polsce nadal je przepisują. Jak np ostatnio wycofany KLACID !

 • 12-digit

  0

  Czyli producent tego leku robił klasyczny wałek, zaniżając ilość składnika czynnego, zastępując go jakimiś paprochami.
  Dlaczego mnie to nie dziwi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX