"Nowa fala kupujących zawitała na warszawską giełdę. Hossa trwa w najlepsze"

Ani Brexit, ani wybór Trumpa na prezydenta USA, ani nawet rok wyborczy w największych gospodarkach Europy nie odstraszają inwestorów giełdowych od zakupów akcji na giełdach. Optymizm na świecie przekłada się też na warszawski parkiet, gdzie czwartek był kolejnym bardzo mocnym dniem. Patrząc na WIG20, wzrosty na GPW trwają już trzeci miesiąc z rzędu, a tylko w tym roku indeks zyskał już ponad 9 proc.

- Nowa fala kupujących zawitała na warszawską giełdę. Indeksy mocno rosną i wyznaczają nowe kilkunastomiesięczne szczyty. Hossa trwa w najlepsze – napisał w komentarzu podsumowującym sesję Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FxCuffs.

I rzeczywiście, na „nową falę kupujących”, wskazuje też struktura dzisiejszych wzrostów. W górę, równo o ponad 2 proc. poszły bowiem wszystkie trzy główne indeksy naszego rynku: indeks 20 największych spółek - WIG20, indeks mniejszych spółek - mWIG40, oraz wskaźnik całego rynku - WIG. Warto też odnotować, że pierwszy z indeksów wyznaczył dziś nowe 16-miesięczne maksimum. W przypadku WIG- jest jeszcze lepiej, bo indeks ten znalazł się na poziomie najwyższym od maja 2015 r.

Banki najgorsze mają już za sobą?

Kiepas dodaje, że nasze "indeksy w górę ciągną przede wszystkim banki i spółki paliwowe. Impulsem do zwyżki tych pierwszych stały się opublikowane dziś rano wyniki Pekao SA. Wprawdzie wypracowany w 2016 roku zysk był zbliżony do prognoz (2,28 mld zł wobec 2,27 mld zł), ale bank zaproponował przeznaczenie niemal całego zysku na dywidendę, co daje 8,68 zł na jedną akcję. Istotne jest również to, że jest to już kolejny bank notowanych na giełdzie, który pozytywnie zaskakuje wynikami, przez co rodzi się przekonanie, iż sektor ten najgorsze ma już za sobą".

Dziś najwięcej z "bankowych akcji" zyskały Alior Bank (wzrost o ponad 6 proc.), mBank (ponad 4 proc.) i PKO (+3,5 proc.). Poza bankami mocno drożały też papiery Orange (+6,5 proc), Lotosu (+5,4 proc), i PGE (+4 proc.).

Mniejsze ryzyko polityczne

Eksperci zaznaczają też, że za czwartkową zwyżką w Warszawie stoją też pozytywne nastroje utrzymujące się na europejskich rynkach w związku ze zmniejszeniem ryzyka politycznego, np. coraz lepsze sondaże Marine Le Pen we Francji.

- Ostatnie dni stały pod znakiem rosnącego ryzyka politycznego, czego symbolem był zwiększający się spread pomiędzy oprocentowaniem francuskich obligacji wobec ich niemieckich odpowiedników. Dzisiaj ta różnica w rentowności się zmniejszyła i inwestorzy mogli odetchnąć z ulgą. Zwyżki nie były jednak spektakularne i tylko w przypadku francuskiego parkietu lekko przekraczały 1 proc. - czytamy w komentarzu Łukasza Bugaja DM BOŚ.

Uwaga na optymizm

Ta dzisiejsza jednomyślność inwestorów i coraz powszechniejszy optymizm mogą być jednak pewnym ostrzeżeniem dla chcących szybko zarobić. Dowód? Chociażby ubiegłotygodniowy wykres nastrojów przedstawiony przez serwis Qnews.pl:

Podobnie jest też na rynku w USA, gdzie nastroje inwestorów także są w okolicach swoich rekordowych poziomów. Nie jest więc wykluczone, że wkrótce na rynkach zobaczymy spadkową korektą. I chyba tylko korektę, bo jak dodaje Bugaj, "GPW nie przestaje zaskakiwać swoją siłą, gdzie korekty są nadzwyczaj krótkie i płaskie w swojej naturze, a apetyt na akcje wydaje się wciąż niezaspokojony".

Więcej o:
Komentarze (28)
"Nowa fala kupujących zawitała na warszawską giełdę. Hossa trwa w najlepsze"
Zaloguj się
 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 2 razy 2

  Jakie pierniczenie od rzeczy-jaka hossa? Kilka drobnych zwyżek. Ci co kupowali aukcje na spadkach po wielkiej hossie, gdy lała się krew, a potem były dalsze spadki jak upadek płyt tektonicznych to nadal mają straty ogromne i nigdy ich nie odrobią :P Ile wtedy wynosił WIG20? A teraz jakieś śmieszne, naleśnikowe 2100 :P

 • adkrawczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Jak już zaczynają pisać o hossie to czas zamykać pozycje i uciekać

 • jojo148

  Oceniono 2 razy 2

  Autor tej informacji powinin bezwzglednie podciagnac sie z polskiego.
  polecam na poczatek Slownik Poprawnej Polszczyzny, wyd. PWN, haslo: "poki co"

 • leonleonidas

  Oceniono 1 raz 1

  Czekamy na marzec :-)
  He he

 • maciej261

  Oceniono 1 raz 1

  Pompowanie lemingów

 • zikzik

  Oceniono 1 raz 1

  JEJUUUU.. Ja czekam jak KGHM bedzie po 19 zl jak w 2008 mym... potem byla hoosssaaaa .. ja zamiast kupic za wszytko co milem kupilem tylko za 50 000 zl... ale juz ich nie mam ... TO arka WBK AKCJI ... gratuluje.. troche sie inwestorom poprawi ;-(

 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 1

  Ceny walorów spadły, wierni przynieśli w zębach pińcet plus to czarnobyle z waty stwierdziły, że trochę majątku wykupią...

 • lukbon45

  Oceniono 7 razy 1

  Jesteśmy ponad 20% niżej na wig20 niż w momencie gdy Dupa został prezydentem , a pisiory ogłaszają sukces!

 • micross

  0

  Szukają "łosi" ,a że w IV RP i teraz wysyp więc hossa będzie trwała długo i boleśnie ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX