Alimentacyjny rekordzista z Podkarpacia ma aż 723 tys. zł długu

A całościowo wartość długów alimentacyjnych wynosi już ponad 10,1 mld zł.

Z najnowszych statystyk wynika, że zaległości alimentacyjne są w Polsce coraz poważniejszym problemem. Zgodnie z szacunkami Krajowej Rady Komorniczej i Centrum Praw Kobiet problem alimentacyjny dotyczy aż około miliona dzieci. Szacuje się, że ponad 80 proc. z nich nie otrzymuje alimentów w ogóle.

Tylko w ciągu czterech miesięcy, od września 2016 do stycznia 2017 r. liczba osób, które nie spłacają alimentów w terminie, wzrosła o niemal 17 tys. osób. Dług alimentacyjny skoczył w tym okresie o ponad 801 mln zł i w końcu stycznia jego wartość przekroczyła 10,1 mld zł.

W rejestrze BIG InfoMonitor znajduje się dzisiaj niemal 300 tys. dłużników alimentacyjnych, 95 proc. z nich to mężczyźni. Najczęściej na potomstwo nie płacą ojcowie w wieku 35-44 lat (ponad 35 proc.) oraz w wieku 45-54 lat (29 proc.). Wszystkich niepłacących kobiet jest zaledwie 4,5 proc.

Najwięcej alimenciarzy zamieszkuje województwa: śląskie, mazowieckie i dolnośląskie. Rekordzistą jest 38-letni mieszkaniec Podkarpacia, który ma dług alimentacyjny przekraczający 723 tys. zł, co jest największym zobowiązaniem związanym z alimentami w historii tego rejestru.

Przepisy do zmiany

Jak wynika ze statystyk, w Polsce mamy wyjątkowo dużo przypadków, w których rodzice zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych nie wywiązują się z ich płacenia. Dlatego rząd przyjął w grudniu projekt nowelizacji ustawy, która ma ułatwić egzekwowanie alimentów oraz utrudnić uchylanie się od nich. W świetle nowych przepisów osoba, której dług alimentacyjny to równowartość przynajmniej trzech należnych świadczeń okresowych (najczęściej miesięcznych), podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Dziś w Kodeksie karnym mowa jest jedynie o "uporczywym uchylaniu się" od alimentacyjnego obowiązku, co pozwala na ominięcie prawa. Wystarczy raz na jakiś czas zapłacić dziecku niewielką sumę, np. 10 zł, by uniknąć odpowiedzialności.

Więcej o:
Komentarze (84)
Alimentacyjny rekordzista z Podkarpacia ma aż 723 tys. zł długu
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 28 razy 12

  "Alimentacyjny rekordzista z Podkarpacia ma aż 723 tys. zł długu"

  To jest jakaś prowokacja. Podkarpacie to matecznik pislamu, tam nie ma rozwodów i dzieci z nieprawego łoża...

 • dejacek

  Oceniono 13 razy 5

  znam przypadek gdzie facetowi zarabiającemu 1800 zł sąd wymierzył alimenty w wysokości 2500 zł. Za karę, bo nie dostarczył na czas zaświadczenia o zarobkach. Niestety żeby zmniejszyć te alimenty musiałby założyć sprawę i wziąć adwokata: ale wie pan ja poniżej 2000 to na rozprawy nie chodzę... Tak że głupota jest po wszystkich stronach

 • raku

  Oceniono 3 razy 3

  10 miliardów. 10 miliardów. 10 miliardów.
  zapamiętajmy sobie tę liczbę. to jest przerażające.
  jestem mężczyzną. jest mi wstyd. polscy faceci wiszą SWOIM DZIECIOM 10 miliardów.

 • podziwu_godne

  Oceniono 11 razy 3

  "Rekordzistą jest 38-letni mieszkaniec Podkarpacia, który ma dług alimentacyjny przekraczający 723 tys. zł"

  Gdyby ,ten pan nie placil lat 18 ,oznaczalo by to ,ze kwota przysadzona to ok 25000 zl(byla by wieksza ale "zmiejszylem " o koszty komornicze itd) Nikt 20 latkowi takich ,alimentow nie przysadzil ?.Oznacza to ,ze "facet" mial firme ,poprawne dochody i ....koniec milosci rozwod. Sad "przysadzil" z 80 - 100 tys(MIESIECZNIE) na zone i dzieci .Co zrobil ,zlikwidowal firme ,pracuje za 5000 zl placi z tego 60% a dlugi rosna i sa tak "smieszne jak "idiotyczny" orzeczenie Sadu o ich wysokosci .
  Znakomita wiekszosc alimentow ,ktore sa nie placone to "normalnie" przysadzone i osoby je nieplacace to skooorwiele ,ale podawanie tego przykladu to ...chyba dla pokazania jakie wyroki wydaja Sady.Alimenty maja zapewnic srodki na zycie ,jezeli bylo dostatnie to i na dostatnie zycie ,ale nie moga byc "kara" za rozwod .W Niemczech dla zwiazkow nieformalnych utworzono tabele dla przykladu milioner Dieter Bohlen na nieslubne dziecko placi ok 1000€ (najwyzsza stawka).Nie ma "lapania" bogatych na dziecko i wysokie alimenty.Malzenstwa maja podobna sytuacje jak u nas ALE ? wyroki wydawane sa "rozsadnie" .
  Krytykujacy mnie za "obrone" tego 38 latka niech wezma pod uwage wysokosc zasadzonych alimentow -

 • mesik50

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież sprawę ściągalności alimentów można poprawić względnie łatwo:
  1. Określać wysokość alimentów na podstawie pit-u za ostatni rok kalendarzowy. Co rok uaktualniać kwotę.
  2. Nie brać pod uwagę, że nagle spadły dochody "alimenciarza", niech sobie radzi ze znalezieniem takiej pracy, żeby wymaganą kwotę zabezpieczyć. Można zatrudniać ich na zleceniach np. sprzątania terenu. Jak więźniów.
  3. Nałożyć bransoletkę odpowiedniego zaprogramowania dla pracodawcy. Trzeba zwrócić uwagę pracodawcy, że taki zatrudniony jest obciążony wyrokiem.
  Lub wymyśleć jeszcze inne uwarunkowania. Dziecko nie może być elementem walki dorosłych między sobą.

 • lukasz2711

  Oceniono 2 razy 2

  To zacznijcie działać w sprawie a nie zajmujecie się głupotami. Obligatoryjnie zabierać Prawo Jazdy coby dłużnik nie mógł sobie jeździć autkiem "na ojca" anulować wszelkie formy pomocy społecznej sam znam gościa z siódemką dzieci co mieszka sobie w bloku socjalnym śmiejąc się w twarz matkom dzieci.

 • 123waz

  Oceniono 2 razy 2

  a kijowski ma 200 tys i jeszcze na wolnosci...walczy o wolność

 • stach_79

  Oceniono 2 razy 2

  Powinni podawać imię i nazwisko kolesia!

 • korgan123

  Oceniono 4 razy 2

  "Jacek Żakowski nie widzi nic złego w tym, że Mateusz Kijowski ma problemy z wywiązywaniem się z płacenia alimentów na trójkę swoich dzieci. Zdaniem dziennikarza lider KOD porzucił dobrze płatną pracę dla wyższego celu – obrony wolności. Publicysta jest przekonany, że za jakiś czas Komitet Kijowskiego się zarejestruje i wtedy jego lider będzie miał pieniądze by płacić alimenty. Póki co trwa jednak "wojna", a gdy mężczyźni idą na wojnę to dzieci muszą cierpieć."

  natemat.pl/166587,zakowski-komentuje-problemy-kijowskiego-z-alimentami-mezczyzni-zostawiaja-kobiety-z-dziecmi-gdy-ida-na-wojne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX