Polska właśnie zadłużyła się na aż 30 lat. To nowy rekord. Inwestorzy świetnie na tym zarobią

Polski rząd sprzedał dziś 30-letnie obligacje skarbowe - "najdłuższe" w historii. Za wszystkie te papiery będzie co roku wypłacać łącznie 84 mln zł.

Termin wykupu obligacji to kwiecień 2047 roku. Polska sprzedała już kiedyś obligacje 30-letnie - w 2007 roku - ale wtedy termin wykupu był o cztery miesiące krótszy od tych zaoferowanych na dzisiejszej aukcji.

Rząd zebrał z dzisiejszego przetargu 2,108 mld zł, ale chętnych miał na więcej - popyt wyniósł 2,544 mld zł. 30-latki mają rentowność na poziomie 4,3 proc. Takie długoterminowe obligacje kupują zwykle fundusze emerytalne albo ubezpieczyciele.

Inwestorzy, którzy kupili te obligacje, będą teraz od Ministerstwa Finansów dostawać co roku odsetki - to tak zwany kupon. W tym przypadku to 4 proc. Przy wartości nominalnej obligacji 1000 zł, za każdy papier inwestor co roku będzie dostawać 40 zł. Pierwsza taka wypłata nastąpi 25 kwietnia. To oznacza, że do 2047 roku, co roku Polska na wszystkie te obligacje będzie wypłacać łącznie 84 mln zł. No a na koniec będzie musiała je wykupić.

źródło: Ministerstwo Finansówźródło: Ministerstwo Finansów źródło: Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów napisało w komunikacie, że nowe obligacje 30-letnie spotkały się z dużym zainteresowaniem inwestorów i zapowiedziało, że będzie się starać oferować takie papiery "w miarę regularnie, w zależności od zgłaszanego popytu”.

Poza 30-latkami, rząd sprzedał dziś obligacje hurtowe pięciu serii, z terminami wykupu w 2019, 2022 (dwie serie), 2026 i 2027 roku. Łączna wartość wyniosła 7 mld zł, popyt był na 12,86 mld zł.

Po dzisiejszym przetargu resort finansów podał, że sfinansował niemal połowę potrzeb pożyczkowych na ten rok. "Sfinansowane mamy 43 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych, co pozwala nam ze spokojem obserwować rozwój sytuacji geopolitycznej na świecie i elastycznie reagować na sytuację rynkową" - napisał w komunikacie wiceminister Piotr Nowak.

Zobacz także: M. Morawiecki: Należy wzmocnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, banki powinny płacić więcej

Więcej o:
Komentarze (316)
Polska właśnie zadłużyła się na aż 30 lat. To nowy rekord. Inwestorzy świetnie na tym zarobią
Zaloguj się
 • kuvidar

  Oceniono 79 razy 67

  Dzieci które obecnie dostają 500+ za 30 lat będą musiały te pieniądze zwrócić z odsetkami. Sprzedają też obligacje 10 letnie PiS zadłuża nasz kraj na wiele pokoleń.

 • nieznajacy_sie

  Oceniono 63 razy 49

  To co się dzieje to jest sk...
  To Polak idąc do banku i zakładając lokatę dostanie 1,5% max (obligacje skarbu państwa analogicznie) A taki Helmut czy inny Pierre dostanie ponad 4%. Tak ma być??

 • w.s3

  Oceniono 32 razy 28

  Kaczyński z Morawieckim dawno będą leżeć w grobach a dalej trzeba będzie za nich spłacać długi.

 • floryda77

  Oceniono 25 razy 21

  PISobolszewia pożycza bez umiaru. Nie oni będą spłacać. Właśnie sobie w rządzie przyznali podwyżki.

 • justas32

  Oceniono 20 razy 18

  W 1,5 roku PIS zadłużył nas bardziej niż Gierek. Motłoch świętuje ...

 • adamjh

  Oceniono 17 razy 15

  PiS zadluza Polske dwa razy szybciej niz PO! I to w czasie kiedy kryzys swiatowy sie skonczyl!

 • aronia0

  Oceniono 13 razy 13

  czym tu sie chwalic? ze pozyczamy pieniadze, ktore bede oddawaly (z duzymi odestkami) nasze dzieci i wnuki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX