Miał brać udział w aferze korupcyjnej na szczytach władzy. Wiceprezes Samsunga aresztowany

Li Dze Jong, wiceprezes Samsunga

Li Dze Jong, wiceprezes Samsunga (STRINGER / REUTERS / REUTERS)

Li Dze Jong, wiceprezes koncernu Samsung został aresztowany w piątek rano. To kolejna odsłona skandalu z samego szczytu władzy Korei Południowej. To także kolejne uderzenie w światowego lidera produkcji smartfonów.

Sąd ma teraz 10 dni na postawienie zarzutów wiceprezesowi. Li Dze Jong jest podejrzany o udział w skandalu korupcyjnym, którego ujawnienie doprowadziło do masowych protestów, a w konsekwencji do odsunięcia od władzy prezydent kraju Park Geun Hie.

Seul, protest przeciwko prezydent Park Geun HieSeul, protest przeciwko prezydent Park Geun Hie Seul, protest przeciwko prezydent Park Geun Hie, fot. Ahn Young-joon (AP Photo/Ahn Young-joon, File)

Wiceprezes Samsunga podejrzewany jest o przekazanie ponad 37 mln dolarów łapówek Czoi Sun Sil, przyjaciółce byłej prezydent Korei Południowej. W trakcie trwającego 15 godzin poniedziałkowego przesłuchania, przyznał się do dotacji politycznych, ale zaprzeczył, by miał na celu uzyskanie czegokolwiek w zamian.

Czoi Sun Sil jest teraz sądzona za wykorzystywanie tej relacji do wpływania na decyzje prezydent i wzbogacenia się poprzez m.in. wyłudzanie łapówek od koncernów. Przez media południowokoreańskie była nazywana „prezydentem działającym w cieniu”. W czasie protestów z jesieni ubiegłego roku, pojawiały się też hasła, że „krajem rządzi szamanka” – to dlatego, że Czoi Sun Sil jest córką zmarłego w 1994 roku założyciela sekty „Kościół wiecznego życia”, Czoi Tae-mina.

Li Dze Jong, wiceprezes Samsunga przed przesłuchaniem ws. skandalu korupcyjnegoLi Dze Jong, wiceprezes Samsunga przed przesłuchaniem ws. skandalu korupcyjnego Li Dze Jong, wiceprezes Samsunga przed przesłuchaniem ws. skandalu korupcyjnego, fot. JUNG YEON-JE

Wiceprezes oskarżany jest też o malwersacje i krzywoprzysięstwo. Prokuratura zarzuca mu ukrywanie zysków z nielegalnej działalności biznesowej i innych aktywów za granicą, a także kłamstwo pod przysięgą podczas przesłuchania w parlamencie ws. skandalu z prezydent Park.

48-letni Li Dze Jong to członek najbogatszej rodziny w Korei Południowej, trzecie pokolenie szefów Samsunga. Ja pisze "Financial Times" to de facto lider koncernu, którym zarządza od 2014 roku, kiedy jego ojciec i zarazem prezes całej grupy, trafił do szpitala po zawale serca. Zarówno on, jak i firma, odrzucają oskarżenia. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc w ujawnieniu prawdy w trakcie przyszłego postępowania sądowego” – napisał koncern w oświadczeniu wydanym po aresztowaniu prezesa. Sąd w Seulu odrzucił jednocześnie wniosek prokuratury o areszt dla prezesa firmy, Park Sang-jin.

Notowania SamsungaNotowania Samsunga źródło: investing.com

Po tych informacjach akcje Samsunga na giełdzie taniały, ale nie była to duża przecena. Spadek był na poziomie 1,1 proc., potem utrzymywały się na lekkim minusie. Według ekspertów cytowanych przez agencję Reutera, aresztowanie wiceprezesa może utrudnić podejmowanie strategicznych decyzji w firmie, które od kilku lat przechodzi restrukturyzację. Ucierpieć może za to reputacja koncernu, osłabiona po problemach z bateriami Galaxy Note 7.

 

Zobacz także
Komentarze (6)
Miał brać udział w aferze korupcyjnej na szczytach władzy. Wiceprezes Samsunga aresztowany
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 2 razy 2

  Niedługo znajdą go martwego - z przypadkowo wybuchniętą baterią smartfona... :D

 • komercyjny02

  Oceniono 1 raz 1

  "Wiceprezes Samsunga aresztowany"

  Na szczęście, wiceprezesowi koncernu "Unitra" - to nie grozi!

 • 0

  to pewnie pis jest winny bo co zle to pis a ten biedny prezes samsunga jest nie winny zostal pomylkowo aresztowany

 • kingstonny

  Oceniono 1 raz -1

  A gdzie pasek na buzi? A gdzie tylko pierwsza litera nazwiska? Korea !! Jestes chamskim i okrutnym krajem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje