Świetne dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż i produkcja rosną najmocniej od kilku lat

Główny Urząd Statystyczny podał, że w styczniu mocno rosła zarówno sprzedaż, jak i produkcja przemysłowa. Wzrosty są największe od 5-6 lat. Dzisiejsze dane są także znacznie lepsze od oczekiwań analityków.

Rośnie produkcja - ożywienie w inwestycjach?

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9,0 proc. w ujęciu rok do roku, po wzroście o 2,3 proc. w grudniu. To najlepsze dane od 2011 roku.

Jak podaje GUS, produkcja przemysłowa rosła w 30 działach (z 34), m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 30,0 proc.), wyrobów farmaceutycznych (o 22,1 proc.), metali (o 16,8 proc.), maszyn i urządzeń (o 16,3 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 13,3 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych ( po 13,2 proc.), wyrobów z metali (o 12,2 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oraz artykułów spożywczych (po 11,9 proc.).

Produkcja spadła zaś w 4 działach, w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 9,1 proc.), w produkcji napojów (o 2,7 proc.) oraz urządzeń elektrycznych (o 1,7 proc.).

W porównaniu z grudniem produkcja spadła o 1,9 proc.

Odbicie w budowlance

Wreszcie widać także odbicie produkcji budowlano-montażowej - była o 2,1 proc. wyższa niż przed rokiem. To pierwszy wzrost produkcji w ujęciu rocznym od listopada 2015 roku. Jak piszą analitycy Raiffeisena, to prawdopodobnie efekt ożywienia w inwestycjach.

Konsumpcja wspiera gospodarkę

GUS opublikował dziś też dane o styczniowej sprzedaży detalicznej. Tu wzrost wyniósł 11,4 proc. w ujęciu rocznym i jest największy od 2012 roku.

Sprzedaż rosła we wszystkich grupach. Jak podaje GUS wśród tych, które mają znaczący udział w sprzedaży ogółem, szczególnie mocno rosła w przypadku handlu paliwami, samochodami, a także w grupie "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach".

źródło: Główny Urząd Statystycznyźródło: Główny Urząd Statystyczny źródło: Główny Urząd Statystyczny

W ujęciu miesiąc do miesiąca sprzedaż spadła o 22,1 proc.

Mamy ożywienie

Jak piszą w komentarzu ekonomiści BZ WBK, dzisiejsze dane GUS to pozytywna niespodzianka. "O ile poprawa dynamiki to w części był efekt dni roboczych (aż dwa więcej niż przed rokiem), to jednak niespodzianka była na tyle duża, że sugeruje naszym zdaniem, iż ożywienie gospodarki na początku tego roku jest mocniejsze niż sądziliśmy do tej pory. Co ważne, dane wskazują, że poprawa następuje jednocześnie w trzech głównych składowych popytu: konsumpcji (mocna sprzedaż detaliczna), inwestycjach (budowlanka) i eksporcie (produkcja w przemyśle)." 

Dodają, że tak dobre dane sprzyjają rozbudzeniu spekulacji na temat podwyżek stóp procentowych w Polsce.

 

Więcej o:
Komentarze (145)
Świetne dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż i produkcja rosną najmocniej od kilku lat
Zaloguj się
 • robertos27

  Oceniono 31 razy 7

  Nie wiem czy to przypadek, ale dane z polskiej gospodarki są odwrotnie proporcjonalne do wyników finansowych Agory:) Też to zauważyliście?

 • teddy_boy

  Oceniono 37 razy 7

  Michnik, Żakowski, Lis, gdy czytają te dane, płaczą! Vincent z Bydgoszczu, gorączkowo szuka liny, będzie się wieszał?

 • spoko-spoko

  Oceniono 12 razy 6

  Nic nie rozumiem. To jednak cos sie poprawia pod rzadami PiS czy to tylko rozped z czasow gdy rzadzila PO?
  Pewnie zaraz zapasy sie wyczerpia i wszystko poleci w dol. Czy tak?

 • domix

  Oceniono 10 razy 4

  Nie analitycy są zaskoczeni tylko GW. A to nie ostatnie zaskoczenie dla ekspertów z Czerskiej...

 • ramzes_s

  Oceniono 10 razy 4

  Bo to wszystko wina PiS-u ...

 • teddy_boy

  Oceniono 34 razy 4

  Czy, prezydent na uchodźstwie, Bąk Donald, interweniował już w tej sprawie u Fransa Timmermansa?

 • ja5569

  Oceniono 3 razy 3

  Oby to nie byla propaganda sukcesu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX