Lotnisko centralne w Polsce to "priorytet". Tak mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości uważa, że w Polsce powinno powstać centralnie zlokalizowane, duże lotnisko, które zapewniałoby połączenia z całym światem. Tańsza jednak wydaje się rozbudowa istniejącego lotniska w Modlinie.

O potrzebie budowy "potężnego" lotniska międzynarodowego prezes PiS mówił po spotkaniu z działaczami partii w Białymstoku. To tam przed miesiącem odbyło się referendum na temat budowy regionalnego lotniska. W referendum nie było  ostatecznie wystarczającej frekwencji, aby uznać je za ważne - wzięło w nim udział tylko 12,96 proc. uprawnionych osób. Jego inicjatorzy się jednak nie poddają (pełnomocnikiem komitetu referendalnego był białostocki radny PiS) i zapowiadają zabiegi o to, by inwestycję wsparł finansowo budżet państwa.

Prezes Kaczyński wyraził wątpliwość, czy jest sens budowania w Polsce dużej liczby lokalnych lotnisk. Sam uważa, że Polska powinna posiadać "potężne" lotnisko międzynarodowe, gdzieś niedaleko Warszawy.

- To wielkie międzynarodowe lotnisko jest nam potrzebne i to jest, według mnie, priorytet - podkreślał cytowany przez PAP Kaczyński. - Nie możemy zgodzić się na to, że my jesteśmy tylko krajem, w którym lotniska są początkiem drogi do innych wielkich lotnisk - np. do Frankfurtu czy teraz, jak często nam proponują, do Berlina - ciągle to lotnisko jest, skądinąd, niedokończone - dodał lider PiS.

Między Łodzią a Warszawą

O ewentualnej budowie Centralnego Portu Lotniczego mówi się już od kilku lat. Prawdopodobnie miałoby ono powstać w pobliżu autostrady A2, między Łodzią a Warszawą i miałoby według wstępnych założeń obsługiwać do 60 mln pasażerów rocznie. Koszty budowy takiego lotniska są jednak wysokie i według różnych szacunków mogłyby wynieść nawet 25-30 mld zł.

Tymczasem rozbudowa istniejącego już lotniska w Modlinie wiązałaby się ze znacznie mniejszymi kosztami dla budżetu państwa. Według branżowego portalu Fly4free, całkowity koszt rozbudowy lotniska w Modlinie - do podobnych parametrów, jakie miałby mieć Centralny Port Lotniczy - to 8 mld zł.

Oto samolot z doczepianymi kapsułami - na ludzi i na towary. To będzie rewolucja w lotnictwie

Zobacz także
 • Warszawa Świetne dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż i produkcja rosną najmocniej od kilku lat
 • Ładowanie akumulatorów tesli w pierwszej stacji do ładowania aut w Warszawie otwartej przez RWE w 2009 r. Minister ma pomysł. Elektryczny samochód, który ma przejechać 100 km w cenie litra paliwa
Komentarze (459)
Lotnisko centralne w Polsce to "priorytet". Tak mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński
Zaloguj się
 • monoekann

  Oceniono 83 razy 73

  Między Warszawą a Łodzią jest Bolimowski Park Krajobrazowy, idealnie przy A2 - można podnieść opłaty za przejazd, drzewo wyciąć - sprzedać i będzie na pokrycie części inwestycji, potencjalnych protestujących do więzień - to zmniejszy bezrobocie. Ewentualne kary za masową wycinkę drzew zwalić na Tuska (tylko trzeba to zrobić przed jego odejściem z fotela EU).

  Plan idealny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane