Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznaje: Mamy problem z euro

Angela Merkel zasugerowała w sobotę na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, na której obecny był także amerykański wiceprezydent Mike Pence, że obecna wartość euro jest zbyt niska dla Niemiec. Merkel dodała jednocześnie, że Berlin nie ma możliwości tego zmienić, bo polityka pieniężna jest ustalana przez niezależny Europejskie Bank Centralny.

- Mamy w tej chwili w strefie euro problem z wartością euro. EBC prowadzi politykę monetarną, która nie jest nastawiona na potrzeby Niemiec, ale krajów takich jak Portugalia Słowenia czy Słowacja. Jeśli wciąż mielibyśmy w Niemczech markę to z pewnością jej wartość byłaby inną niż euro w tej chwili - powiedziała szefowa niemieckiego.

Słowa Merkel, jak sugeruje Reuters, to odpowiedź na ostatnie wypowiedzi polityków USA o zbyt mocnym dolarze (słabym euro), który "zabija amerykańską gospodarkę". Właśnie tego ostatniego zwrotu użył prezydent Donald Trump w styczniowym wywiadzie dla "The Wall Street Journal". Jeszcze ostrzej wypowiedział się na początku lutego Peter Nawarro, doradca Trumpa ds. handlu, którego zdaniem euro to ukryta marka, a Niemcy wykorzystują "rażąco niedowartościowaną" walutę, by zyskać przewagę w handlu nad USA i innymi krajami Unii.

Amerykański prezydent i jego doradcy problem mają jednak nie tylko z Niemcami. O prowadzenie polityki monetarnej mającej na celu osłabienie swoich narodowych walut oskarżają też Japonię i Chiny. Choć w tym ostatnim przypadku sytuacji zaczęła się ostatnio nieco zmieniać.

Faktem jest natomiast, że w ciągu ostatnich 3 lat euro straciło do dolara ok. 22 proc. i obecnie znajduje się w okolicach 14-letniego minimum.

Kurs eurusdKurs eurusd stooq.pl

M. in. dzięki takiemu osłabieniu europejskiej waluty nadwyżka w handlu zagranicznym Niemiec urosła w ubiegłym roku do rekordowej wartości 252,9 mld euro. Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec nie jest jednak USA, a inne kraje Unii Europejskiej. Do państw Wspólnoty Niemcy wyeksportowały towary za 707,9 mld euro (+2,2 proc.), a importowały za 632,5 mld euro (+1,8 proc.).

W sobotę, niemiecka kanclerz nie chciała wypowiadać się na temat przyczyn tak dużej nadwyżki handlowej Niemiec zauważając, że problem z pewnością będzie tematem dyskusji z przedstawicielami amerykańskich władz.

Więcej o:
Komentarze (76)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznaje: Mamy problem z euro
Zaloguj się
 • ja5569

  Oceniono 5 razy 3

  Zaloze sie, ze w podziemiach frankfurckich bankow leza juz pliki nowiutkich deutschmarek i czekaja na swoj dzien.

 • czarna_zoska

  Oceniono 4 razy 2

  No i to jest wkasnie POSTPRAWDA, o ktorych tak wszedzie trabicie!

 • marks1961

  Oceniono 1 raz 1

  Moze nie wszyscy to wiedza jakie "korzysci" dala Niemcom waluta europejska.
  Najproscziej mowiac dziala to tak:

  Gospodarka niemiecka exportuje ( Auta, Maszyny itd), ktore kredytami prywatnych bankow ze strefy euro sa finansowane.

  TARGET2 Saldo, jest suma dlugow panstw nalezacych do strefy Euro.
  Kazde panstwo strefy Euro; ma swoje konto w EBZ. (eur. bank centr.)
  Konto to "porecza" np. dla niemieckiej export-gospodarki (Bundesbank) odpowiednik NBP.
  Aktualny stan Konta: -795.621.293.492,45 Euro (Stand: 31. Januar 2017)
  czyli okolo 800 Miliardow (tendencja rosnaca).

  Ta sa ponad dwa roczne etaty niemieckigo panstwa.

  Znaczy to tylko tyle, ze gosp. niem.podarowala (Panstwo) te pieniadze wszystkim Euro-klientom prywatnych bankow (kupujacym niem. towary), ktore sa w strefie Euro , poniewaz te dlugi nigdy nie beda bundesbankowi splacone.
  Tak funkcjonuje ten system.
  Mozna go do zeszytu w "sklepiku an rogu" porownac.

  Na koncu "poreczyciel" Bundesbank czyli niemiecki opywatel-platnik podatkow odda te dlugi (odpowiednie ustawy, nowe podaki lub obowiazkowe obligacjie) prywatnym upadajacym prywatnym bankom, chcac w ten sposob "uniknac" crashu ( patrz pomoc np. dla Grecji)

  TARGET2=>Trans-European Automated Real-time Gross settlement Express Transfer system.
  po niem =>Zahlungssystem der Zentralbanken des Eurosystems für die schnelle Abwicklung von Überweisungen in Echtzeit.
  po polsku=> System platniczy centralnych bankow nalezacych do strefy Euro dla szybkich przelewow w rzeczywistym czasie.

 • desperato

  Oceniono 1 raz 1

  ... wy nie narzekajcie tak na Merkel, bo jak Schulz zostanie kanclerzem,
  to dopiero wtedy Polsce do DU*Y się naleje ...

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 1

  Merkel udowadnia ze € jest skazana na kleske.
  Jesli Niemcy "cierpia", jak twierdzi Merkel, ze wzgledu na niedowarosciowanie i, jak twierdzi Merkel, Niemcy nie maja wplyw na wartosc € to znaczy ze jest cos nie tak. Do tego kryzys na poludni Europy nie ma konca.

  Merkel udowadnia ze € jest zle zarowno dla Niemiec jak i polöudnia Europy !!!

 • ally300

  Oceniono 3 razy 1

  Wiem, że zabrzmi to jak science-fiction, ale gdyby doszło do 'fuzji' UE i USA na podobnych zasadach, na jakich dziś istnieje UE, to za ileś lat można by wprowadzić wspólną walutę: eurodolar. Problem o jakim mówi Trump, rozwiązał by się sam. Oczywiście byłoby bardzo trudno ustalić, kto ma mieć ile władzy w takiej transatlantyckiej wspólnocie. Jednak warto by było taką Unię Transatlantycką, złożoną z UE i USA, wprowadzić, bo to by mogło zagwarantować pokój i stabilizację przynajmniej w większej części świata oraz by mogło sprawić, że demokracja przetrwa. Dziś demokracja jest zagrożona przez proces globalizacji, który powoduje wzrost siły korporacji, o których wiadomo, że nie są demokratycznymi organizacjami, bo ich właścicieli nikt nie wybiera i przed nikim nie odpowiadają.
  Albo będziemy mieć świat, w którym obywatel wciąż wybiera swoje władze, a te władze przed nim odpowiadają, albo będziemy mieć świat, w którym będą rządzić korporacje, spekulanci finansowi i inne podmioty, niewybrane demokratycznie. Wystarczy popatrzeć na Chiny.
  Albo będzie świat dobry dla zwykłego człowieka, albo będzie prawo dżungli - wszędzie.
  UE to właśnie jest taki świat dobry dla zwykłych ludzi. Ten wzór powinien być powielany. Gdyby demokratyczne państwa Azji się w ten sposób zrzeszyły, wiele problemów by się rozwiązało. To samo w Afryce.
  70 lat pokoju w środku Europy zawdzięczamy własnie istnieniu Wspólnot Europejskich, a potem UE.
  Niestety, UE ma teraz wiele problemów na skutek dominacji myśli lewicowo-liberalnej. Miejmy nadzieję, że jednak Unia przetrwa w dobrym stanie i że Trump jednak zmieni zdanie w sprawie integracji europejskiej.
  Integracja UE + USA byłaby najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla krajów Zachodu, ale i dla całego świata.
  Niestety, na razie nie idzie to wszystko w dobrym kierunku...

 • true_lysander

  Oceniono 5 razy 1

  Cel polityki fiskalnej silnych gospodarczo Niemiec i cel słabych gospodarczo niektórych państw Eurolandu jest całkowicie sprzeczny. Jak to pogodzić? - nie da się. EURO miałoby racje bytu gdyby wprowadzić np 2 waluty na terenie całej UE: EURO i drugą walutę dla państw dopiero dążących do wprowadzenia EURO. To pierwsze funkcjonowałoby w silnych gospodarkach, a te drugie państwa, którym opłacałaby się słaba waluta, miałyby ta drugą, domyślnie tymczasową. Z czasem zapewne dążyłyby do tego by dołączyć do Euro-strefy, gdy uznałyby , że są na to gotowe. Byłyby 2 waluty zamiast kilkunastu w UE, a każde państwo mogłoby decydować, w którym klubie opłaca się być bardziej, w elitarnym EURO, czy tym, gdzie słabsza waluta pozwala taniej eksportować i oferować tańsze usługi np. turystyczne.

 • nieztegopodworka

  Oceniono 5 razy 1

  Niemcy dostaja ze swoje exporty do krajow z waluta Euro jedynie Target Salda na konto Bundesnbanku, a to jest zabojcze. Target na niekorzysc Niemiec oscyluje kolo 700 Mrd Euro. Tego nikt nigdy nie wyrowna. Obojetnie czy terza, czy po opuszczeniu strefy Euro przez kogokolwiek.

  Czyli Niemiecki export jest dzis za cieple uscisniecie reki...Nic tylko brac....a Grecja, Wlochy i Portugalia sie ciesza...

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 5 razy 1

  Nie tyko Niemcy mają nadwyżkę. Irlandia za ubiegły rok ma 47,3 mld euro nadwyżki eksportu nad importem. Imponujące. Życzę tego Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX