Szokujące informacje z Somalii. Sfałszowanych jest tam aż 98 proc. pieniędzy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy bierze pod uwagę umorzenie części długu Somalii. Warunkiem jest jednak głęboka reforma ekonomiczna, w tym wprowadzenie nowych pieniędzy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że wierzyciele być może umorzą część somalijskiego długu - który w tej chwili wynosi 5,3 mld dolarów - jeśli kraj podejmie poważne kroki w kierunku reformy ekonomicznej i poprawy zarządzania. Przedstawiciel MFW w Somalii Samba Thiam sądzi, że nowa waluta, efektywna polityka monetarna i dobre zarządzanie mogą doprowadzić też do nowego zastrzyku funduszy.

- Wśród wierzycieli istnieje wola, żeby zapomnieć o części długu – przekonuje Samba Thiam dla Bloomberga. - Somalia teraz nie płaci, nie zostanie poproszona o spłatę jutro, więc ma czas na umocnienie podstaw swojej gospodarki.

Zniszczona gospodarka

Wojna domowa w Somalii wyniszczyła gospodarczo kraj. Według Banku Światowego PKB per capita wynosi obecnie 435 dolarów, co czyni jego mieszkańców piątym najuboższym narodem świata. Głównym towarem eksportowym Somalii są wielbłądy wysyłane do krajów arabskich, a wzrost gospodarczy w 2017 r. może zwolnić z 3,7 do 2,5 proc. - szacuje MFW.

Wobec fatalnego stanu gospodarki Fundusz zdecydowanie wspiera reformę szylinga somalijskiego. - Ok. 98 proc. pieniędzy w obiegu jest fałszywych - uważa Samba Thiam. - Pozostałe 2 proc. zostało wydrukowane w okresie 1990-1991 r. i jest w bardzo złym stanie.

Druk nowych banknotów ma przywrócić Centralnemu Bankowi Somalii władzę nad polityką monetarną kraju.

Somalię czeka też ciężka walka z korupcją, bo kraj ten jest jednym z najbardziej skorumpowanym na świecie.

 

Więcej o:
Komentarze (54)
Szokujące informacje z Somalii. Sfałszowanych jest tam aż 98 proc. pieniędzy
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 5

  Warunkiem jest jednak głęboka reforma ekonomiczna. Można żądać od państwa aby zreformował swoją gospodarkę. Ale jak można żądać od państwa zmian gospodarczych, gdy oni nie mają żadnej gospodarki...

 • spluwa-orginal

  Oceniono 11 razy 5

  Nie wiedzialem ,ze okupy ,za porwane statki ,placa falszywymi pieniedzmi .

 • qfadrat

  Oceniono 6 razy 4

  Somalie zniszczyla miedzynarodowa pomoc. Tam nikomu nie chce sie pracowac bo i tak dostana miche ryzu od ONZ czy innych fundacji. teraz jeszcze IMF odpusci im dlug - zyc nie umierac!

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 8 razy 4

  "Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że wierzyciele być może umorzą część somalijskiego długu - który w tej chwili wynosi 5,3 mld dolarów"

  To jest dlug? tyle to my odsetek placimy.

 • wasiliuk

  Oceniono 5 razy 3

  To jeden z tych krajów, gdzie po prostu nie używa się lokalnej waluty. W ogóle.

 • bopin

  Oceniono 2 razy 2

  A może w ogóle zlikwidować im pieniądze, niech wrócą do stanu wyjściowego, przestać przywozić kałasznikowy, perkal i paciorki. Niech sami sobie wszystko organizują, jak kiedyś, zanim wszystko zniszczyliśmy. MY

 • pawel-l

  Oceniono 4 razy 2

  Skorumpowany rząd z drukarkami pieniędzy jest znacznie groźniejszy niż niejedna wojna domowa...
  wolny-wybor.blogspot.com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX