Czas na kobiety. Bezprecedensowa rewolucja w gospodarce i kulturze świata arabskiego

W ostatnim tygodniu trzy kluczowe stanowiska w finansach Arabii Saudyjskiej zostały obsadzone przez kobiety.

Rania Mahmoud Nashar została dyrektorem generalnym saudyjskiej korporacji finansowej Samba Financial Group, Latifa Al Sabhan dyrektorem finansowym Arab National Bank, natomiast Sarah Al Suhaimi - jako pierwsza kobieta w historii - przewodzi saudyjską giełdą Tadawul.

Rania Nashar, po 20 latach pracy w bankowości zastąpiła poprzedniego dyrektora, Sajjada Razvi, który zrezygnował ze stanowiska z przyczyn osobistych.

Al Souhaimi zastąpiła Khalida Al Rabiaha. Jest ona także dyrektorem banku inwestycyjnego NCB Capital.

Powyższe zmiany są dowodami na bezprecedensową rewolucję w gospodarce i kulturze arabskiego świata.

Wysokie bezrobocie

W tej chwili bezrobocie kobiet a Arabii Saudyjskiej przekracza 34 proc., a ich rola w życiu publicznym jest mocno ograniczona. Kobiety niechętnie są akceptowane na publicznych stanowiskach, nie wolno im prowadzić samochodów, a podróżować czy udać się do lekarza mogą wyłącznie pod okiem męskiego opiekuna.

Istnieją jednak siły starające się przełamać taki stan rzeczy. Abdullah bin Abd Allah al-Aziz Al Saud, król Arabii Saudyjskiej w latach 2005-2015 doprowadził do zwiększenia zatrudnienia kobiet o 50 proc. w ciągu pięciu lat, również w tradycyjnie męskich dziedzinach, jak bankowość.

Z kolei Alwaleed bin Talal, książę i inwestor z rodziny królewskiej Saudów w grudniu 2016 r. wezwał na swoim blogu do zniesienia zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety. Według księcia zniesienie zakazu pozwoliłoby zaoszczędzić 3,8 tys. rialów (ok. 4,1 tys. zł) rodzinom, które muszą zatrudniać męskich kierowców.

Polepszenie sytuacji kobiet przewiduje także rządowy plan rozwoju kraju do 2030 r. Wizja ogłoszona w zeszłym roku zakłada m.in. zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy z 22 do 30 proc.

Więcej o:
Komentarze (32)
Czas na kobiety. Bezprecedensowa rewolucja w gospodarce i kulturze świata arabskiego
Zaloguj się
 • t-i-g-e-r

  Oceniono 13 razy 7

  Dzisiaj je awansowano, jutro dostaną kije na plecy, bo ktoś stwierdzi, że to niezgodne z ich religią.

 • artur_benek

  Oceniono 6 razy 6

  Zawsze jest dobrze fasadę przemalować bo wygląda lepiej a pod spodem to co zawsze :-)

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 4

  Nasze klechy kochane widzą baby tylko w kuchni i rozkładające nogi przed ślubnymi. Takim Krysiom i Beatkom to się podoba, ale same nie lokują się w tych rolach. Nie chcą wiedzieć, że to dzięki tym okropnym feministkom, mają prawo głosu o zasiadaniu we władzach nie mówiąc.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 12 razy 4

  Prawdziwy postep bedzie jak przestana sie bac. Powinny wziasz przyklad od Marine Le Pen! Dzisiaj w Bejrucie miala sie spotkac z muzulmanskim biskupem ale kazali jej zalozyc chuste. No to kazala pozdrowic muftiego bo ona chusty nie zalozy. Koniec spotkania!

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 8 razy 4

  Jak ladnie spreparowany artykul.Jak to ladnie napisaliscie: nie moze bez swojego meskiego opiekuna. No rzeczywiscie jest ogromny postep.Po prostu sama nie moze nigdzie isc bo ja aresztuja i dostanie ze 100 kijow na dupsko. Zadnych kontaktow z chlopami i twarze zakryte maskami florecisty. No to moze rozumiem ze zamiast kremow przeciwslonecznych maja maski , to bardziej ekologiczne. Dziewczyny nie moga uprawiac sportu nawet w szkole nie ma edukacji fizycznej. Zenia sie jak w sredniowieczu bez kontaktu i widzenia z kim i to facet wybiera . Do pracy? W maskach? Sa takie trzy gdzies w parlamencie oczywiscie z workiem na oczach. Mozna by godzinami. A wiec przestancie dorabiac bajki do tej zacofanej , dyskriminujacej i represyjnej codziennosci gdzie kobieta jest przedmiotem.

 • kocurxtr

  Oceniono 4 razy 2

  groby pobielane..
  z zewnątrz ładne - w środku zgnilizna...

 • plkpolak

  Oceniono 4 razy 2

  Chore że arabusy mają pola naftowe. Wszystko bym rozjeździł czołgami. Wojna i zabicie wszystkich może być tańsze niż płacenie za ropę.

 • kartownik

  Oceniono 1 raz 1

  Rewolucje obalające reżimy wybuchały często w chwili gdy bardziej oświeceni przedstawiciele władzy starali się zaprowadzić odgórną modernizacje przy zachowaniu większości starych porządków. Widać, że ci na szczycie dynastii Saudów czują że siedzą na beczce prochu i próbują drobnymi reformami wypuścić trochę pary z kotła by zmniejszyć ciśnienie. To będą ryzykowne lata dla AS. Tania ropa i wydatki na mocarstwową politykę mocno podkopały finanse tego kraju. A licząca kilkanaście tysięcy rodzinka królewska raczej nie będzie chciała rezygnować z życia w luksusie. Siedzenia pod ochroną wojska i policji też wymaga coraz większych, bardzo trudnych do zredukowania nakładów.

 • Jolanta Saudia

  0

  Kobiety się tam kształcą na równi z mężczyznami. Coraz więcej ich pracuje i to w typowo dotychczas męskich zawodach. Wyjeżdżają za granicę na studia. Kobieta, która wykształciła się za pieniądze państwowe (studia zagraniczne) musi pracować, nikt jej nie może zakazać pracować (rodzina), bo inaczej musi zwracać pieiadze za studia.
  Coraz więcej kobiet nie zakrywa twarzy. Mieszkam w Saudi od wielu lat i widze, jak gwałtowne zmiany zachodzą.

  Dostają bezzwrotna pożyczki na zakładanie biznesów a firmy zatrudniające kobiety mają dodatkowe preferencje podatkowe. One już wyszły z domow i juz się nie dadzą w nich zamknąć. Mogą same podróżować i wychodzić z domu. Mąż ma obowiązek ja utrzymywać, łącznie ze służba, opieka nad dziećmi i dowozem do pracy, ale pieniądze zarobione są jej. Nie odpowiada za długi męża i nie ma problemu z alimentami. Facet, który nie utrzymuje dzieci po rozwodzie ma ogólnie przerabane.
  Obawiam się, że one by się ze statystyczna Polka nie zamieniły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX