Świetne informacje dla Polski ze strefy euro. Jest najlepiej od 6 lat

Rozpędza się gospodarka strefy euro. Sektory usług i przemysłu notują w lutym najlepsze wyniki od sześciu lat. To znakomita informacja dla Polski.

Zbiorczy PMI, wskaźnik tempa rozwoju sektorów usługowego i przemysłowego, wyniósł w lutym w strefie euro 56 pkt, wobec 54,4 pkt w styczniu. To najlepsze wyniki w eurolandzie od 6 lat, tzn. od stycznia 2011. Są one lepsze niż prognozowali ekonomiści. Przewidywali oni, że PMI spadnie do 54,3 pkt.

Wartość wskaźnika oblicza się na podstawie ankiet managerów ponad 5 tys. firm. Jego poziom powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, poniżej – słabnącą kondycję. Strefa euro notuje coraz lepsze wyniki od kilku miesięcy.

Bardzo wyniki osiągnęły sektory usług i przemysłu strefy euro. Indeks PMI dla usług wzrósł do poziomu 55,6 punktów z 53,7 w styczniu. PMI dla przemysłu podskoczył z 55,2 pkt w styczniu do 55,5 pkt w lutym.

Gospodarka strefy euro bije kilkuletnie rekordy. Usługi wygenerowały w lutym najszybszy wzrost zatrudnienia od ponad 9 lat. Najszybciej od 2011 r. zwiększa się wartość nowych zamówień eksportowych w ankietowanych firmach.

- Oznacza to, że gospodarka w strefie euro wrzuciła wyższy bieg, jest potencjał do jeszcze mocniejszej ekspansji w najbliższych miesiącach – komentują ekonomiści IHS Markit.

Wzrośnie polski eksport

Tak dobre wskaźniki dotyczące usług i przemysłu eurolandu oznaczają, że gospodarka strefy euro przyspiesza, co przełoży się na wyższy wzrost gospodarczy Polski. Nasza gospodarka bazuje bowiem w znacznej części na eksporcie, m.in. półproduktów do Unii Europejskiej, w tym krajów strefy euro z których najsilniejszym jest nasz największy partner handlowy – czyli Niemcy

Optymistyczne prognozy na temat polskiego eksportu przedstawiła we wtorek Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która uważa, że eksport z Polski do strefy euro powinien zwiększyć się w 2017 r. Ogółem eksport Polski powinien w 2017 roku wzrosnąć o ok. 8 proc.

 

Więcej o:
Komentarze (34)
Świetne informacje dla Polski ze strefy euro. Jest najlepiej od 6 lat
Zaloguj się
 • Alfons Wafel

  Oceniono 7 razy 3

  Znakomita?
  Wieść o tym że Unia odjedzie nam z większą prędkością uważacie za świetną?
  Poważnie???

 • mczes57

  Oceniono 8 razy 2

  Opozycja już jedzie do Brukseli żeby to zatrzymać,dla nich i gorzej dla Polski tym lepiej dla nich. Są gotowi sprzedać własną matkę ,żeby tylko dorwać się do władzy.

 • wezzeszidz

  Oceniono 2 razy 2

  a My jesteśmy poza strefą Euro :-(

 • joko52

  Oceniono 1 raz 1

  Zmiana rzadu przynosi efekty,a pomyśleć, że niektórym wystarczała letnia woda w kranie.

 • javall

  Oceniono 3 razy 1

  To sa fatalne wiadomosci dla Grzesia i Rysia. Glupkowatego i zadufanego.
  Gdzie jest trefnis Szczerba?

 • remo29

  Oceniono 3 razy 1

  Widzicie? Wstaliśmy z kolan i od razu cała Europa wstała.

 • montagnes44

  Oceniono 5 razy 1

  A co w tym dobrego, że ta wroga "prawdziwym polakom" strefa euro nie upada. Może gdybyśmy do niej weszli to łatwiej byłoby ją rozwalić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX