Były prezydent Francji w grupie zarządzającej największą siecią hoteli w Polsce

Marcin Kaczmarczyk
Nicolas Sarkozy, były prezydent Francji, ma nową pracę. Zostanie szefem działu międzynarodowej strategii w AccorHotels, spółce zarządzającej największą siecią hoteli w Europie, w tym znanym nam doskonale Orbisem.

Po co francuskiej sieci hoteli ktoś taki jak Nicolas Sarkozy na pokładzie? Wbrew pozorom oferta pracy dla niego nie jest, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka, gestem dobrej woli jego kolegów biznesmenów.

AccorHotels – podobnie jak należący do niego w niecałych 53 proc. polski Orbis – przechodzi bowiem trwającą już kilka lat restrukturyzację i musi zmierzyć się z konkurencją nie tylko takich firm, jak choćby Marriott i Starwood, ale również coraz popularniejszych internetowych serwisów wynajmu krótkoterminowego domów i mieszkań. I w tych działaniach Sarkozy może się przydać.

Jak? To proste. Wielka sieć hotelowa – zdaniem analityków rynkowych – tylko wtedy ma szansę dalej dynamicznie się rozwijać, jeżeli z powodzeniem dokona sensownych akwizycji. Mówiąc prościej, AccorHotels musi kupić co najmniej kilka mniejszych sieci hotelowych lub innych firm turystycznych na całym świecie – to firma działająca globalnie. Sarkozy przyda się tutaj do negocjowania i przekonywania zagranicznych partnerów do fuzji. Ma cenne kontakty na całym świecie. Dla AccorHotels to teraz ważne.

Spółka przyjęła go do pracy, chociaż wcześniej francuski sędzia nakazał Sarkozy’emu stawić się przed sądem w kwestii zarzutów, jakie były prezydent Francji ma odnośnie możliwych nadużyć w finansowaniu jego – zakończonej zresztą porażką - kampanii wyborczej w 2012 roku. Jeżeli zapadnie tutaj wyrok skazujący, Sarkozy może trafić nawet na rok do więzienia.

Czytaj więcej: Nowe zagrożenie ze strony rosyjskich hakerów. Atakują wybory we Francji.

A Orbis kwitnie. Droższe pokoje, chętnych nie brakuje

Informacja o wynajęciu Sarkozy’ego przez AccorHotels pojawiła się niemal równocześnie z publikacją raportu rocznego przez Orbis, spółkę zależną francuskiego operatora hotelowego.

Ubiegły rok był bardzo udany dla notowanej na giełdzie w Warszawie i największej w Europie Środkowo-Wschodniej sieci hoteli. Orbis, który oferuje już 20 tys. pokoi w 116 hotelach – w tym np. w tak znanych jak sopocki Grand Hotel, zwiększył zysk przed opodatkowaniem w 2016 roku aż o 21,2 proc. – do 257,2 mln zł, a przychody o 9,5 proc. – do 1,38 mld zł.

Spółce udało się podnieść średnią cenę za pokój – z 217,50 zł w 2015 roku do 233,70 zł w roku ubiegłym. Chętnych na nocleg w hotelach zarządzanych przez Orbis to nie wystraszyło. Frekwencja w tych obiektach wzrosła w ubiegłym roku z 70 do 72,3 proc.

Czytaj więcej: Bilety tańsze o 17 proc. Jak Ryanair z powodzeniem podgryza konkurencję?

Orbis otworzył również niedawno dwa własne hotele - w Krakowie Mercure Stare Miasto (198 pokoi) i w Gdańsku ibis Stare Miasto (120 pokoi). Jego sieć powiększyła się też o siedem nowych obiektów działających na podstawie umowy franczyzy.

I ma być jeszcze lepiej. Spółka podpisała już umowy na uruchomienie w kolejnych latach 13 hoteli.

Tekst pochodzi z bloga „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (19)
Były prezydent Francji w grupie zarządzającej największą siecią hoteli w Polsce
Zaloguj się
 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 9 razy 7

  Przede wsxystkim powinien stanac przed Trybunalem w Hadze i odpowiedziec za napasc na Libie , zamordowanie Khadafiego i cierpienia milionow ludzi wraz ze zniszczeniem Libii i rozwaleniem porzadku na calym obszarze. No ale prosze. Jeszcze sie nie rozliczyl z 50 molionow otrzymanych od Khadafiego a juz mu znalezli miejsce w wygodnym fotelu. A przeciez mial byc prezesem PSG? Mial czelnosc kandydowac w wyborach. Oto typ bez godnosci.

 • leonleonidas

  Oceniono 5 razy 5

  Nicolas Sarkozy to zbrodniarz winny rozpierduchy w Libi.
  Ta kanalia powinna byc sadzona w Den Haag.

 • Oceniono 3 razy 3

  Widzicie lewaki? Tak was wasza kochana zachodnia władza i autorytety robią w balona. Wy macie oglądać telewizję, nie pyskować, wpuszczać imigrantów by ta władza mogła wam ograniczać wolność i by miała tanią siłę roboczą, no i przede wszystkim macie stanowić pierwszą barierę przed głosem wywrotowców: macie krzyczeć antysemita! rasista! faszysta! mizogin! w twarz każdemu kto ma inne zdanie! Pamiętajcie o tym lewaki. Jesteście najważniejszym ogniwem by władze na świecie miały się dobrze.

 • wyborczapropaganda

  Oceniono 2 razy 2

  Cześć komuszki. Jest to początek wielkiej fali emigracji białego zachodniego człowieka do krajów Europy wschodniej. I my tych ludzi będziemy przyjmować, uciekających przed islamskim terrorem we własnym kraju. Do tego doprowadziły rządy lewactwa w Europie.

 • javall

  Oceniono 1 raz 1

  No, Sarkozy, nareszcie macie to, co powinniscie miec od poczatku, nie jakies tam premierowanie.

 • glomek

  Oceniono 1 raz 1

  lepiej tak niż w gazpromie

 • spokojswiety

  Oceniono 1 raz 1

  To masakra. Takie beztalencie nawet do kopania rowu się nie nadaje, bo nie umie trzymać dobrze sztychówki. Zgadzam się z przedmówcami, że wszędzie i tak samo działa mafia!!!

 • dorsz_pitery

  Oceniono 3 razy 1

  tak samo (wszędzie) działa MAFIA

  więcej na: temida contra SM

 • jmb2

  Oceniono 3 razy 1

  cytat: ... "Spółka przyjęła go do pracy, chociaż wcześniej francuski sędzia nakazał Sarkozy’emu stawić się przed sądem w kwestii zarzutów, jakie były prezydent Francji ma odnośnie możliwych nadużyć w finansowaniu jego – zakończonej zresztą porażką - kampanii wyborczej w 2012 roku. Jeżeli zapadnie tutaj wyrok skazujący, Sarkozy może trafić nawet na rok do więzienia".

  A u nas w Polsce:
  - nowe "PANY" demoralizują i rujnują kraj, rujnują honor i godność wojska, podporządkowali sobie Prezydenta RP i Prezesa TK, sędziowie w Polsce zaczynają bać się .. PRZESTĘPCÓW ... Totalna demolka kraju. A kraj tak chory, jak chora jest jego władza, bo przecież przykład zawsze idzie z góry. Na tej polskiej górze teraz widzimy nową TRÓJCĘ Św. Jarosława, Antoniego i Zbigniewa ... która wszystko może.

  Przypominam, że podstawą wiary chrześcijańskiej jest wiara w Trójcę świętą a ...
  "Poznanie Trójcy w jedności jest owocem i celem całego życia chrześcijańskiego” (św. Tomasz z Akwinu)."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX