Już jest. Największa umowa handlowa w historii. Globalny eksport wzrośnie o bilion dolarów

W życie weszła właśnie umowa o ułatwieniach w handlu TFA (Trade Facilitation Agreement). To najważniejsze wielostronne porozumienie handlowe zawarte od czasu ustanowienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w 1995 r. Teraz handel międzynarodowy ma być "szybszy, łatwiejszy i tańszy".

Ratyfikacja TFA przez Czad, Jordanię, Oman i Rwandę oznacza, że osiągnięto wymagany pułap 110 członków WTO i porozumienie może być natychmiastowo uruchomione. Polska ratyfikowała umowę w październiku 2015 r.

Prace nad nim trwały dość długo. Pomysł został po raz pierwszy omówiony już w 1996 roku, ale dopiero w 2013 roku członkowie WTO uzgodnili treść umowy. 22 lutego osiągnięto wymaganą liczbę członków organizacji, które ją ratyfikowały.

Według wyliczeń Światowej Organizacji Handlu, TFA spowoduje wzrost globalnego eksportu o 1 bilion dolarów poprzez usprawnienie, uproszczenie i standaryzację procedur celnych.

- Jest to największa umowa kiedykolwiek osiągnięta w historii Światowej Organizacji Handlu - zauważył w wywiadzie dla Reutera dyrektor generalny WTO Roberto Azevedo.

Szybciej, łatwiej i taniej

Umowa ma na celu uproszenie i doprecyzowanie międzynarodowych procedur importu i eksportu, formalności celnych i wymogów dotyczących tranzytu. To szczególnie ważne dla uboższych krajów, które często skarżą się na nadmiar biurokracji.W niektórych przypadkach proces przemieszczania się towarów z jednego kraju do drugiego może trwać kilka tygodni. Umowa ma czas ten skrócić do kilku dni.

Dzięki TFA ma być taniej. Szacuje się, że pełne jej wdrożenie może zmniejszyć koszty handlu średnio o około 14,5 proc.

Zdaniem WTO, umowa da bardzo potrzebny impuls wzrostowi gospodarczemu na świecie. Zwiększy szanse małych i średnich przedsiębiorstw na globalnych rynkach.Największe korzyści umowa może przynieść krajom rozwijającym się.

Dzięki wyższemu poziomowi przewidywalności i przejrzystości procedur celnych TFA ma ograniczyć korupcję.

 

 

Więcej o:
Komentarze (20)
Już jest. Największa umowa handlowa w historii. Globalny eksport wzrośnie o bilion dolarów
Zaloguj się
 • mikrobyznesmen

  Oceniono 9 razy 7

  === wzrost globalnego eksportu o 1 bilion dolarów ===

  W takim razie wzrost globalnego importu o bln $ chyba też? W kosmos przecież tego nie wyeksportują.

 • maxthebrindle

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, kto to kupi? Bo ci, co produkują, pracują za głodowe stawki. Zaś ci, dla których jest ta produkcja - od dawna wydaję de facto kredyty...

 • jarekdonek

  Oceniono 13 razy 1

  Lepiej i łatwiej dla Stejtowietów, no, może też Niemiec.
  Ale kolonii typu Bolanda - na pewno gorzej. Bo po to są kolonie, by je wyzyskiwać. O take Polskie ...

 • realistas

  Oceniono 2 razy 0

  Koniec cywilizacji białego człowieka.

 • hdtvpolska

  Oceniono 8 razy 0

  Miedź wydobywana w Polsce, jest stosowana w procesorach Tajwańskich. Procesory wymyślone w Chinach są tłoczone w Indiach. Środki na wsparcie każdego etapu takich procesów są z wiarygodnych funduszy emerytalnych ...
  TO JEST GLOBALIZACJA jak na dłoni ...

  Wiarygodnych inwestycyjnych funduszy kapitałowych z emerytalnych (ogromnych środków) nie zbudowali Polacy przez 20 lat. I nie zbudują przy Kaczorze.
  Morawiecki ? Zaraz jak wydyma prezia ...

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 4 razy 0

  No to teraz bedzie szybciej i latwiej przenosic produkcje tam gdzie placa 1 centa na godzine.

 • smiki48

  Oceniono 12 razy -2

  i naiwni ludkowie wierzą w takie teksty? Ju z teraz Sejm nie może uchwalać sobie dowolnych ustaw, bo te muszą być zgodne z prawem UE. Teraz nasze prawo będzie musiało być zgodne z tymi traktatami. I jak coś nie będzie się podobało amerykańskim lub żydowskim bankierom, to to prawo nie będzie mogło być wprowadzone.

 • hdtvpolska

  Oceniono 2 razy -2

  KORUPCJA jest elementem wspierającym rozwój gospodarki.
  Każdy Polak to myśli, że jak ukradnę milion to wydam na alkohol, willę itp. itd.
  OK, wydam ten milion zł. Ale w EURO to już trzeba mieć głowę w co włożyć środki pozyskane na lewo.

  Proponuję więc każdemu, kto ma "wziątkę" by zainwestował w gry komputerowe.
  Mamy Polskiego leadera.

  OFERTA DNIA:
  Dziś inwestujemy w firmy mające sprzęt do wycinki drzew ....
  Mój sąsiad nie może dodzwonić się do takiej firmy a chce (musi - ma okazję do końca marca = okres rozrodczy ptactwa) ogolić natychmiast skarpę jeziora zegrzyńskiego między Jadwisinem a Zegrzem Północnym. To jedyna taka okazja od 100 lat ...
  Trochę popadało więc myślę, że w sobotę przyjadą maszyny.

  Kolejna sprawa to taka, że bez tej wycinki to nikt już nie kupi tu działek na skarpie. Jak kupią po wycince to sami zasadzą piękny drzewostan i posieją trawę. Będzie ładnie i ECO zamiast chłamu i samosiejek.
  Starodrzew i tak został wyrżnięty przez bobry zaś dziki niszczą okoliczne pola słynnego w Europie instytutu ziemniaka.
  To konkretna skarpa, 24 metry na taflą zbiornika w Dębem.
  Tak: Jezioro Zegrzyńskie / zalew Zegrzyński jest w świetle prawa urządzeniem wodnym, gdyż o wysokości tafli wodnej decyduje kierownik zapory w Dębę.
  W świetle obecnego prawa wodnego prywatny właściciel działki nad "urządzeniem wodnym" nie ma obowiązku oddania żadnego (1,5 metra od maxa) terenu nad brzegiem.
  Dlatego właśnie nie ma odcinka ścieżki rowerowej nad brzegiem jeż. Zegrzyńskiego na odcinku Jadwisin - Zegrze. Jest za to przekierowania do drogi szybkiego ruchu. I super spaliny na terenie gminy SEROSC, co to uchwaliła się jako gmina preferująca rekreację i turystykę. Burmistrz jest na 5-tej kadencji.
  Gmina zdycha z głodu. Dzieci z Jadwisina nie mają od lat drogi do kościoła w Zegrzu.
  Niech więc nastanie nowy Burmistrz SEROCKa ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX