800 zł za 1 kg bursztynu? Nad morzem boją się o 37 tys. miejsc pracy

Wprowadzenie dodatkowej opłaty za każdy kilogram wydobytego bursztynu zabije całą polską branżę bursztyniarska i zlikwiduje eksport - uważa Zbigniew Strzelczyk, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. Ministerstwo środowiska miało taki kontrowersyjny pomysł, ale na razie się niego wycofało.

Według początkowych pomysłów Ministerstwa Środowiska dotyczących nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego konieczne byłoby posiadanie koncesji na praktycznie każdy rodzaj wydobycia bursztynu. Branża z pewnością odczułaby też podniesienie opłaty eksploatacyjnej za wydobycie. Opłata, która do tej pory wynosiła ok. 10 zł za kilogram, miałaby wzrosnąć do 800 zł. Sprawa wzbudziła spore kontrowersje w bursztyniarskim środowisku, które nie mogło się zgodzić, że zdaniem ministra Mariusza Oriona Jendryska – głównego autora nowelizacji – 800 zł to 10 proc. ceny rynkowej bursztynu. Problem w tym, że nie ma czegoś takiego, jak średnia cena bursztynu. To nie jest metal, który można przetopić. Bursztyn może mieć różną wagę, kolor, zanieczyszczenie czy przezroczystość.

Zagrożenie było poważne…

Np. prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Zbigniew Strzelczyk wprost uważa 800 zł za cenę zupełnie nieprzystającą do realiów. – Na wyobraźnię obecnie rządzących działają wykryte przez celników przypadki przemytu bursztynu z Ukrainy. Ktoś wycenił taki bursztyn na 8 tys. złotych za kilogram, a więc 10-procentowa danina dawałaby 800 złotych od każdego kilograma. Możliwe, że celnicy rzeczywiście trafili na duże bryły wysokiej jakości bursztynu, stąd taka cena. Problem w tym, że taki bursztyn stanowi około 2 procent przerobu całej polskiej branży bursztyniarskiej – wyjaśnia Strzelczyk w wywiadzie dla strony internetowej urzędu miasta w Gdańsku.

Zdaniem prezesa tak gwałtowne podniesienie opłaty eksploatacyjnej zlikwiduje stanowiska 37 tys. pracowników polskiej branży bursztyniarskiej.

– Branża bursztyniarska utrzymuje się głównie z obróbki surowca, który kosztuje od 500 do 2000 zł za kilogram. Dodatkowa opłata 800 złotych za kilogram sprawi, że cena tych wyrobów wzrośnie w wielu przypadkach nawet ponad 100 procent – przekonuje. – Nikt tak drogich polskich wyrobów z bursztynu już nie kupi. Upadnie eksport, a miejsce u naszych zagranicznych kontrahentów zajmą Chińczycy, którzy surowca bursztynowego mają pod dostatkiem, importując go z Rosji oraz Ukrainy. Nie jest może tak ładny jak ten wydobyty nad Bałtykiem, ale jest dużo tańszy.

… ale na razie udało się zatrzymać ministra

Na razie branży bursztyniarskiej udało się zatrzymać zakusy ministra środowiska - projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw zyskał autopoprawkę. Rada Ministrów zdecydowała o ograniczeniu zakresu ustawy do regulacji wynikających wyłącznie z obowiązku implementacji prawa Unii Europejskiej (nie dotyczą one bursztynu, a ropy i gazu).

Zagrożenie jednak wciąż może istnieć. Regulacje niewynikające z obowiązku implementacji prawa UE (np. bursztyn) mają zostać ujęte w odrębnym akcie prawnym. Jego zapisów jeszcze jednak nie znamy.

 

Więcej o:
Komentarze (67)
800 zł za 1 kg bursztynu? Nad morzem boją się o 37 tys. miejsc pracy
Zaloguj się
 • sacc77

  Oceniono 60 razy 52

  Kończy się kasa na "pińcet z plusem" oraz na inne "plusy" to i banda politycznych prostytutek kaczego sutenera pod przewodnictwem pazernego bankstera szuka, gdzie by tu można komuś ukraść pieniądze pod pozorem podatków, opłat akcyzy....

 • jestem_wiedzminem

  Oceniono 35 razy 31

  Kolejny sposób na niszczenie gospodarki, jeeeej... Ręce opadają.

 • kabed007

  Oceniono 12 razy 10

  cóż za zdziwienie, ściepa na krk, pińcet plus, to plus, tamto plus, nauczymy borowików jeździć plus, i inne plusy muszą kosztować

 • starszy-65

  Oceniono 7 razy 7

  Troska ma uzasadnienie ale może Pan wyjaśni skąd biedny PIS ma wziąć pieniądze na swoje wszystkie +++++ które tak bardzo akceptują w swojej masie Wyborcy?, kiedy tylko można bezkarnie zabrać się małym i słabym grupom (emeryci, chorzy itd itp) które nie pójdą manifestować lub tym większym się "wciśnie", że to opozycja.

 • brods

  Oceniono 9 razy 7

  a kto pracuje w ministerstwie ....... , znajomi znajomego królika , których wiedza o tym co robią jest zerowa ....... , z państwowych posad każdego kto nie popiera PISdojebców wyrzuca się .... , dobra zmiana ..... ku... mać ......

 • syndawidowy

  Oceniono 8 razy 6

  Rozkopana mierzeja wiślana i bursztyn po 8 stów to nie jest przypadek. koncesję na wydobycie ma już złodziej z torunia tadeusz rydzyk

 • Stanisław Hasse

  Oceniono 6 razy 6

  Podczas budowy przekopu Mierzei Wislanej oraz pogłębiania zalewu pojawi się mnóstwo bursztynu i PiS chce na tym dodatkowo zarobić!

 • Jon emon

  Oceniono 26 razy 6

  Chinczycy importuja bursztyn z Rosji i Ukrainy, nie jest taki ladny jak ten znad Baltyku- idiotyzm co?Ruski Kaliningrad lezy nad nad Wołgą?

 • bazbaz73

  Oceniono 7 razy 5

  Na aledrogo bursztyn na nalewkę można kupić za 10 zł/100 g. Czyli za kilogram zapłacilibyśmy 100 zł. Faktem jest, że jest to odpad, bardzo drobny, prawie pył (wiem, bo kiedyś kupiłem), ale pomimo tego byłby obłożony opłatą 800 zł! Ile trzeba by płacić za wyroby jubilerskie, by opłacało się przy opłacie 800 zł zarówno za kilogramową bryłę czystego bursztynu, który zdarza się raz na kilka lat jak i za 1 kg bursztynowego śmiecia o średnicy do 2-3 mm z zanieczyszczeniami, którego jest zapewne większość? Czy w PiS są sami idioci (pytanie retoryczne)?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX