Masz banknot 500 zł? Możesz na nim dobrze zarobić

Ile trzeba zapłacić, żeby otrzymać banknot 500 zł? Odpowiedź nie jest oczywista. W internecie kwitnie handel nominałem wprowadzonym do obiegu 10 lutego, ceny sięgają 750 zł. To pokazuje bardzo ciekawą konkluzję - nowy nominał można traktować nie tylko jako środek pieniężny, ale także jako aktywo inwestycyjne - podobne jak akcje czy wino.

Nowy banknot 500 zł wszedł do obiegu 10 lutego br. Zarządzenie prezesa NBP wprowadzające je do obrotu nowe banknoty zakładało emisję do 50 milionów sztuk. To bardzo mało – jak wynika z danych NBP, drugich „najrzadszych” banknotów – o nominale 20 zł – jest w obiegu dwukrotnie więcej.

Banknoty w PolsceBanknoty w Polsce dane: NBP

Nic dziwnego, że banknoty 500 zł cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, 10 lutego w Narodowym Banku Polskim po nowy nominał ustawiały się długie kolejki. Teraz niektóre z banknotów trafiają na aukcje internetowe. Oferty opiewają zwykle na ok. 535-570 zł, choć zdarzają się i takie na 750 zł. 

Oferta sprzedaży banknotu 500 złOferta sprzedaży banknotu 500 zł źródło: allegro.pl

 

Oferta sprzedaży banknotu 500 złOferta sprzedaży banknotu 500 zł źródło: allegro.pl

 

Oferta sprzedaży banknotu 500 złOferta sprzedaży banknotu 500 zł źródło: olx.pl

Jeśli jesteście więc w posiadaniu nowego banknotu o nominale 500 zł, może się okazać, że ktoś będzie chętny zapłacić za niego sporo więcej.

Banknot o nominale 500 zł został wprowadzony do obiegu mimo dezaprobaty ze strony Ministerstwa Rozwoju. Resort tłumaczył m.in., że wysokie nominały są najchętniej wykorzystywane do działań przestępczych. Poza tym ministerstwo chciałoby stawiać na rozwój transakcji bezgotówkowych, a emisja banknotu 500 zł stoi w sprzeczności z tymi działaniami.

Więcej o:
Komentarze (24)
Masz banknot 500 zł? Możesz na nim dobrze zarobić
Zaloguj się
 • geminix

  Oceniono 23 razy 23

  hehe, kup banknot 500 zł na allegro za 750 i dostaniesz go ... przelewem na konto :)

 • 4v

  Oceniono 13 razy 13

  Ten za 750 zł to ma po prostu ciekawą serię (AD000999), ot i cała tajemnica. Widywałem już zwykłe 10-złotówki z jakiejś tam bardzo rzadkiej serii za.... nie pamiętam, czy setki, czy coś ponad 100, no ale drogo w każdym razie.

 • yattawawa

  Oceniono 6 razy 6

  Ja z wnioskiem formalnym. Dlaczego na banknocie nie widnieje facjata prezesa? Nalezy udupic prezesa PWPW!

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 3

  Nie róbcie ludziom wody z mózgu.
  W przypadku banknotów obiegowych, wartość kolekcjonerską a tym samym wyższą niż nominał cenę mogą mieć jedynie banknoty o nietypowym numerze serii, np. 7 takich samych cyfr pod rząd czy banknot zaczynający lub kończący jakiś mniej czy bardziej "okrągły" numer. Albo banknoty z jakiejś serii opatrzonej przypadkowa i nie zauważoną wcześniej wadą, np. w postaci braku jakiegoś rysunkowego detalu.

 • aw_72

  Oceniono 2 razy 2

  To ostatni z banknotów z wizerunkiem jakiejś postaci z naszej historii.Nastepny będzie Jarek z resztą pisowskiej hołoty

 • arkalionxp

  Oceniono 1 raz 1

  Byłem w oddziale PKO BP /miasto wojewódzkie/i chciałem z ciekawości zamienić 5 stówek na ten nowy banknot.Pani w kasie powiedziała,że nawet jeszcze takowego w ręku nie miała.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 1 raz 1

  Kur... to ile tych banknotów chcecie?

 • kowgli

  0

  Czy tego typu handel nie jest przypadkiem zakazany?

 • wasiliuk

  0

  Po pierwsze: to jest nielegalne.
  Po drugie: tylko idiota potraktuje to jako lokatę kapitału.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX