Warren Buffett właśnie dowiódł, co jest najlepszą inwestycją

Warren Buffett zaryzykował pół miliona dolarów, żeby udowodnić, że duże fundusze hedgingowe w długim okresie nie przyniosą lepszego zysku niż rynek. Po dziewięciu latach okazuje się, że miał rację.

Jeden z najsłynniejszych i - według niektórych - najlepszych inwestorów świata Warren Buffett, miliarder i filantrop, wielokrotnie krytykował inwestorów zarządzających funduszami za zbyt wysokie opłaty. W 2008 r. miał miejsce głośny zakład. Buffett stwierdził, że jest gotowy postawić 500 tys. dolarów na to, że żaden zawodowy inwestor, zarządzając przynajmniej pięcioma funduszami hedgingowymi, nie uzyska lepszego wyniku, niż fundusz o niskich opłatach podążający za indeksem S&P 500.

Wyzwanie przyjął Ted Seides wówczas przewodzący firmie Protégé Partners. Według ostatecznej wersji zakładu ten, którego fundusz osiągnie po 10 latach lepszy wynik, przeznaczy zwycięską pulę - 1 mln dolarów - na działalność charytatywną. Jeśli zwycięzcą zostanie Buffett, nagrodę otrzyma organizacja Girl's Inc., a jeśli będzie nim Seides, pieniądze dostanie Absolute Return for Kids.

Po pierwszym roku od zawarcia zakładu stracili wszyscy - był to okres najgłębszego kryzysu. Fundusz Buffetta stracił jednak wtedy więcej niż najgorszy z funduszy Seidesa (37 proc. straty u Buffetta, 30,1 proc. straty u Seidesa). Z kolei teraz, po dziewięciu latach wyniki są zupełnie inne. Sumaryczna stopa zwrotu pięciu funduszy Seidesa wynosi 22 proc., a funduszu Buffetta - aż 85,4 proc.

Buffett zainwestował w jeden fundusz Vanguard S&P Index podążający za indeksem pięciuset firm o najwyższej kapitalizacji na rynku USA. Jego konkurent wybrał pięć "funduszy funduszy" (ang. funds of funds, FOF), na które składało się ponad 100 aktywnie zarządzanych funduszy hedgingowych.

- Podczas kiedy inwestorzy na Wall Street pobierają sowite opłaty za zarządzanie bilionami dolarów, zwykle to właśnie oni osiągają najlepsze zyski, nie ich klienci - napisał Warren Buffett w swoim dorocznym piśmie do udziałowców holdingu Berkshire Hathaway. - Zarówno wielcy, jak i drobni inwestorzy powinni trzymać się funduszy o niskich opłatach - dodał.

Więcej o:
Komentarze (32)
Warren Buffett właśnie dowiódł, co jest najlepszą inwestycją
Zaloguj się
 • kartownik

  Oceniono 13 razy 9

  A najświetniejsi i najbardziej profesjonalni polscy spece od finansów wspierani medialnie przez GW zdołali przekonać Polaków, że OFE z marżą 7% zapewni im super emerytury. A tutaj czytamy, że marża 3% to zdzierstwo.

 • kiviqr

  Oceniono 6 razy 6

  Dowodzi to temu ze fundusz oparty o index bez 1.5 do 3% oplat za zarzadzanie jest lepszy niz najlepsze mozgi obracjajace twoimi pieniedzmi. Wspomniany Vanguard ma oplaty na poziomie 0.2% za zarzadzanie funduszami opartymi na indexach. Nastepnym razem jak Ci z zaoferuja oplata za zarzadzanie to sie zastanow!!!
  .

 • o-wsiok

  Oceniono 3 razy 1

  Owsiok też wie jak się robi kasę na frajerach

 • heliheli

  Oceniono 1 raz 1

  legendarny inwestor my ass ..... legendarny polak nie ma kasy po 20tym kazdego miesiaca , a "legendarny inwestor" naucza ze nalezy zainwestowac i czesto czekac 20 lat na dobry zarobek ..... Warren B my ass ....

 • mjs05

  Oceniono 3 razy 1

  Od czasu odejścia Berniego Madoffa nikt nie jest w stanie wypracować pewnych i wysokich zysków.

 • Tom Graczyk

  Oceniono 1 raz 1

  dowodzi to tegoo ze amerykanski kapitalizm jest najdoskonalszy --fundusze Vanguard zostaly stworzone przez bardzo bogatych religijnych inwestorow ktorzy chcili zeby zwykli obywatele mogli inwestowac i zarabiac poprzez gielde i slyna z minimalnych kosztow a nie jak inne fundusze gdzie zyski zjadane sa przez prowizje

 • myslacyszaryczlowiek1

  0

  Ja pierl......., ale współczesny bohater, idol i wzór do naśladowania. Jeszcze rozumie promować mósga, ale człowieka, który nic nie tworzy, tylko obraca pieniędzmi i akcjami. Przecież on chleba nie tworzy, a właściwie odwrotnie zabiera takim co ten przysłowiowy chleb tworzą. To jest po prostu legalny złodziej i tyle.

 • o-wsiok

  0

  Buffet i Bufetowa to kombinatorzy i złodzieje!!!

 • 3ion

  0

  U nas żadne OFE ani IKE nie "podąża za indeksem". Bo po co naszym emerytom większy zysk, mniejsze ryzyko i opłaty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX