200 tys. Polaków może wrócić do kraju po Brexicie. Tak szacuje resort Mateusza Morawieckiego

100-200 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii może wrócić do kraju - szacuje resort rozwoju. Powodem są konsekwencje Brexitu, a także poprawa sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba Polaków, która wyjechała z Polski za granicę wzrosła w latach 2004-2015 z 1 mln do niemal 2,4 mln osób.

GUS podaje, że w 2015 r. w Wielkiej Brytanii przebywało 720 tys. Polaków. Zdaniem ONZ było ich tam około 703 tys., a wyliczenia  brytyjskie mówią o ponad 800 tys.

Nawet 400 tys. Polaków bez stałego pobytu

W odpowiedzi na poselską interpretację Ministerstwo Rozwoju oceniło skalę powrotów Polaków do kraju po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jak zaznacza resort rozwoju, trudno precyzyjnie ustalić, ilu Polaków po Brexicie może nie kwalifikować się do stałego pobytu. To osoby, które przebywają w Wielkiej Brytanii legalnie krócej niż pięć lat, resort szacuje ich liczbę na 120-400 tys.

Według Ministerstwa Rozwoju oznacza to, że w efekcie sytuacji związanej z Brexitem oraz w związku z poprawą sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce około 100-200 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii może zdecydować się wrócić do kraju. 

Według resortu, powroty osób z doświadczeniem wyniesionym z brytyjskiego rynku mogą okazać się korzystne dla polskiej gospodarki. Chodzi o wyzwania związane z sytuacją demograficzną oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Więcej powrotów, mniej emigracji

Kierowany przez Mateusza Morawieckiego resort przypomina, że ograniczenie emigracji długookresowej oraz tworzenie zachęt do powrotu do kraju Polaków to jeden z priorytetów polskiego rządu. Realizowanych jest wiele programów wsparcia dla osób chcących się przenieść do Polski lub założyć własną działalność gospodarczą.

Mowa m.in. o efektach realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która ma doprowadzić do wzrostu zamożności Polaków oraz zmniejszenia liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Jej najważniejszym rezultatem ma być zwiększenie przeciętnego dochodu polskich gospodarstw domowych do 76-80 proc. średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 r. zbliżenie do poziomu średniej unijnej.

Ważne z tego punktu widzenia mają być też programy Rodzina 500 plus i Mieszkanie plus. Zespół międzyresortowy ma wypracować preferencyjne rozwiązania m.in. dla Polaków, którzy chcą wrócić do kraju, a od 2008 r. funkcjonuje portal Powroty.

Więcej o:
Komentarze (164)
200 tys. Polaków może wrócić do kraju po Brexicie. Tak szacuje resort Mateusza Morawieckiego
Zaloguj się
 • nowyobywatel

  Oceniono 29 razy 27

  Po co? Do czego? Ludzie którzy rządzą tym krajem od 27 lat to praktycznie sami idioci, a społeczeństwo zdaje się tego do końca nie rozumieć.
  Kolejne rządy prześcigają się w tym jak pomóc obywatelom za ich własne pieniądze, żaden nie pomyślał aby im po prostu przestać przeszkadzać.
  Przykład pierwszy z brzegu: MDM, program który współfinansuje wybranej części społeczeństwa kupno mieszkania za pieniądze pozostałych. Program zarówno niesprawiedliwy jak i głupi, bo de facto pomaga raczej tym bardziej zamożnym, oraz deweloperom. Dodatkowo przekręty robi się na wszystkim, łącznie z zaniżaniem cen przez deweloperów i płaceniem reszty pod stołem. Jak zwykle głupi pomysł państwa rodzi patologie.
  Co na to wszystko PiS? Ma swój autorski program - a jakże! Mieszkanie plus, czyli budujemy ludziom mieszkania za pieniądze obywateli, też wybranym (bo dla każdego nie starczy). W praktyce mają to być mieszkania dla tych, których nie stać. Ale dlaczego jak ich nie stać, to mają mieć pół darmo? A nawet prawie całkiem darmo, bo w razie problemów z opłacaniem czynszu, mieszkanie może stać się lokalem socjalnym.
  Reasumując przyjeżdżajcie tutaj koniecznie! W UK wasza pensja obciążona jest podatkiem około 20%, u nas to będzie 40%. Przyjeżdżajcie fundować innym mieszkania i inne programy z plusem. Po co macie pracować na siebie, jeżeli możecie pracować na innych?

 • w.j.g

  Oceniono 19 razy 17

  Czy około 100 - 200 tys to to samo co między 100 a 200 tys?
  Ja bym stawiał na między 100 a 200 osób ale żaden ze mnie specjalista od rozwoju.

 • Monika Wrotna

  Oceniono 14 razy 14

  Brednie mad bredniami. Nawet jesli pracuja mniej niz 5 lat i nie maja stalej rezydentury to conajmniej polowa z nich wyjedzie do innych krajow Europejskich. Funt spadl na leb na szyje ,zarobki w euro sa wciaz kilkakronie lepsze niz w zlotowkach . PISowska poprawa sytuacji spoleczno -ekonomiczniej to jakies brednie .

 • gerwazy.waligora

  Oceniono 11 razy 11

  Poprawa dla rodzin pasożytów z PiSS, owszem! Podwyżki i ciepłe posady od ręki. Nepotyzm miał się skończyć, dojna zmiana przyniosła jeszcze większy!

  Kto mieszkał i pracował za godne pięniądze w UK do biednej Polski z kalifacie prędko nie wróci, z jakiegoś powodu wyjechali!;)

 • student.uw

  Oceniono 10 razy 10

  imć Morawieckiemu budżet się nie spina więc chce ściągnąć do polski 200 tysięcy dodatkowych baranów rasy brexit, żeby frajerów ostrzyc podatkowo i ozusować. Naród w kraju już leży, kwiczy i nie daje rady nastarczyć na nowe BMWice dla Pisierewiczów, bo rozwalają kilka sztuk tygodniowo, no i senatorka Costa z.d. Anders musi mieć za co na Florydę latać na kursy tańca

 • Janusz J23Ola

  Oceniono 10 razy 10

  Załóżmy, że połowa to dzieci, czyli 100tys. razy 500zł. O ku....

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 22 razy 10

  A kiedy będzie program KwotaWolna+ ?

 • zdziwiony6

  Oceniono 8 razy 8

  Znam osobiście sporo ludzi, którzy mieszkają w Anglii i szczerze mowiąc uważam, że wróci biewielka grupa. Jeśli ktoś tam się przez kilka lat urządził i zapuścił korzenie to raczej tam zostanie. Smutne ale prawdziwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX