Ceny mieszkań w stolicy spadają. Metr najtańszy od czterech lat. Reszta kraju nie ma powodów do radości

Robert Kędzierski
W styczniu mieszkania znów potaniały. Szczególnie w Poznaniu i Warszawie, gdzie za metr kwadratowy płaci się najmniej od czterech lat.

Home Broker, pośrednik na rynku nieruchomości należący do Open Finance, którego głównym udziałowcem jest Getin Holding z grupy Leszka Czarneckiego, opublikował właśnie raport dotyczący sytuacji na rynku mieszkaniowym. Wynika z niego, że "styczeń był trzecim z rzędu miesiącem spadków cen mieszkań w największych miastach Polski".

Czytaj też: Tesla jest w stanie lepiej przyspieszać, bo Tesla zaktualizowała oprogramowanie. 

I choć wcześniej mieliśmy kilkumiesięczny wzrost cen, to w pierwszym miesiącu roku stworzony przez obydwie firmy Indeks Cen Transakcyjnych po spadku o 2,2 proc. wrócił do poziomu z wiosny 2016 roku. W ujęciu rocznym ceny są wyższe o 0,88 proc.

Indeks Cen TransakcyjnychIndeks Cen Transakcyjnych homebroker.pl

W Warszawie i Poznaniu wyraźnie taniej

Popularność programu Mieszkanie Dla Młodych sprawiła, że nabywców znalazło wiele tańszych lokali. I to właśnie ten czynnik, a nie obniżanie cen mieszkań, miał wpływ na wynik badań. Dotyczy on jednak wyłącznie Warszawy - spadek wynosi tu  -4 proc. - i Poznania - spadek to -3,8 proc.

Jak piszą autorzy badania, na szczególną "na szczególną uwagę zasługuje sytuacja w stolicy, gdzie aktualna przeciętna stawka (6950 zł za mkw.) jest najniższa od marca 2013 r. (5943 zł za mkw.) i niższa od tej sprzed roku o 4 proc."

Eksperci dodają też, że kolejne miesiące powinny przynieść odbicie.

W innych regionach wzrosty

Analizy dotyczące pozostałych regionów Polski wskazują na coś zupełnie przeciwnego. Ceny mieszkań rosną, w niektórych regionach wyraźnie. W Bydgoszczy, Łodzi i Lublinie są wyższe 8 procent, w Szczecinie 7,5 procent. We Wrocławiu i Zielonej Górze wzrost cen wyniósł ok. 2 procent. Najmniejszy wzrost wartości widać w Krakowie - wyniósł tam 1,1 proc. 

Mieszkań przybywa

W Polsce na rynek trafia coraz więcej mieszkań. W ciągu minionego roku było to ponad 80 tys., co jest rekordem. Styczniowy rekord sprzedaży odzwierciedlają też wyniki banków - Polacy rzucili się na kredyty hipoteczne. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Ceny mieszkań w stolicy spadają. Metr najtańszy od czterech lat. Reszta kraju nie ma powodów do radości
Zaloguj się
 • dziewczynkagangstera

  Oceniono 18 razy 16

  ceny moga byc tylko nizsze lub wyzsze. Cena nie moze byc DROZSZA
  Kiedy ta gimbaza nauczy sie uzywac j. polskiego

 • pd2016

  Oceniono 7 razy 5

  Jak się "nakonsumujemy" i wydamy, co mamy (500+ padnie, bo nie będzie skąd brać), to będzie jak za Gierka pod koniec lat 70' - długi i kryzys! I z wielkich planów wielkiej Polski (za Gierka Polska była "dziesiątą potęgą świata") zostanie tylko "pańskość" - czyli pretensje do świata, że taki niewdzięczny i okrutny.

 • lech2011

  Oceniono 7 razy 5

  "Popularność programu Mieszkanie Dla Młodych sprawiła, że nabywców znalazło wiele tańszych lokali. I to właśnie ten czynnik, a nie obniżanie cen mieszkań, miał wpływ na wynik badań."
  Czyli ceny nie spadły, a obniżyła się średnia statystyczna cena mieszkania ze względu na pojawienie się lokali z powyższego programu.

 • bogucjusz

  Oceniono 1 raz 1

  Niemożliwe, gdzie MaWi???

 • hipis3308

  Oceniono 1 raz 1

  Jak PiS zamknie w więzieniach z pół Polski, to mieszkania w ogóle będą za darmo.

 • spyderman2

  Oceniono 5 razy 1

  pisiury i ich totalny nieRząd sprawiły że ceny wszystkiego poszły w górę. nawet cebuli, podstawowego dania pisiego "sówerena"

 • kocurek2010

  Oceniono 1 raz 1

  Ceny w poprzednich latach były zawyżane przez sprzedawców z ramienia dewelopera. Cena excluzywnych mieszkań dochodziły nawet do ok 10tyś za metr. Mieszkania stały odłogiem, to i musieli opuścić lecz i tak mieli duże profity. Teraz też chcą zarobić np mieszkanie dla młodych po 6500. Dla niektórych to jeszcze za drogo bo ile musiałby pracować młody człowiek żeby je spłacić-(

 • foreks

  Oceniono 3 razy 1

  Sorry to jakies brednie, cena jest najzwysza od kryzysu 2009-10. OPEN FINANCE to zwykly smiec i frajerzy, ktorzy chyla sie ku upadkowi. Nie sprzedaja juz mieszkan od dawna, wiec pieprza bzdury. Rekordowa sprzedaz byla w styczniu, rekordowa sprzedaz byla w 2016 r, ceny w Wilanowie w Lemingradzie za nowe 8k w Quali, a jeszcze 3 lata temu 5500 w Quali byly.

 • cenie-dobre-dziennikarstwo

  0

  Przywróćcie MAWIego. Nikt nie potrafi zaklinać cen tak jak on.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX