Nielegalni bukmacherzy nie boją się fiskusa. Nie chcą się rejestrować w Polsce

Piotr Skwirowski
Niewiele niestety najpewniej będzie z zapowiedzi ograniczenia ogromnej szarej strefy na rynku internetowych zakładów wzajemnych. Nielegalni bukmacherzy nie boją się kar i blokowania stron. - Nie rozpatrujemy żadnego ich wniosku o udzielenie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych - przyznało Ministerstwo Finansów.

Jeśli szukać branży najmocniej dotkniętej szarą strefą to żelaznym kandydatem do miejsca na pudle będzie ta, która działa na naszym rynku internetowych zakładów wzajemnych. Legalni bukmacherzy oceniają ją na... 90 proc. Wartość obrotów na tym rynku przekroczyła już 5 mld zł. Tylko nie więcej niż 10 proc. z tego przypada na siedem zarejestrowanych u nas legalnie działających firm: Fortunę, STS, Milenium, Totolotka, E-Toto, Casino Games i LV BET. Resztę zgarniają nielegalni bukmacherzy, którzy oferują swoje usługi z zagranicy, nie płacą w Polsce podatku i nie podlegają polskiemu prawu. Dwóch największych operatorów gier losowych w Polsce, Bet365 i Bet-at-home, ma ponad 50 proc. rynku.

Sposoby na szarą bukmacherkę

W zeszłym roku rząd doszedł do wniosku, że trzeba z tym skończyć. Stąd rejestr nielegalnych domen, który ruszy wiosną. Gracze nie będą już mogli twierdzić, że nie wiedzieli, iż korzystają z usług nielegalnego bukmachera.

Na tym jednak nie koniec. Od 1 lipca blokowany będzie dostęp do nielegalnych stron. Będzie też blokowanie płatności związanych z nielegalnymi zakładami. - Blokowanie stron internetowych oferujących gry hazardowe bez wymaganego zezwolenia stosują Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Estonia, Rumunia, Łotwa, Austria, Belgia - przekonywało Ministerstwo Finansów. - Blokowanie płatności dokonywanych na rzecz podmiotów oferujących gry hazardowe bez wymaganego zezwolenia - Litwa, Łotwa, Estonia - dodało.

Do tego doszło rozszerzenie katalogu kar. I ich podwyżki. Za sam udział w zakładach u nielegalnego bukmachera grozić ma grzywna w wysokości 120 stawek dziennych. Dolna granica takiej grzywny, to zatem blisko 8 tys.zł, górna nawet niemal 320 tys. zł.

Nielegalni się nie boją

Okazuje się jednak, że nielegalni bukmacherzy nie przestraszyli się zmian w polskim prawie. Rząd liczył, że w pierwszym roku funkcjonowania zmian uda się przejąć 40 proc. wartości rynku nielegalnego, w kolejnym 60 proc., a docelowo 80 proc. - Pozostała wartość rynku to szara strefa, która nie zostanie wyeliminowana - przyznał resort Ministerstwo Finansów. Według jego wyliczeń opodatkowanie przejętej części obrotów miało przynieść budżetowi dodatkowo ponad 700 mln zł w pierwszym roku po wprowadzeniu zmian, prawie 1,6 mld zł w drugim roku, a w każdym następnym po przeszło 2,4 mld zł. W sumie w ciągu 11 lat budżet ma zyskać na zmianach ponad 23 mld zł. Nie wygląda jednak na to, by tak się stało.

- Minister rozwoju i finansów nie rozpatruje obecnie żadnego wniosku o udzielenie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, złożonego przez nowy podmiot, który nie posiada dotychczas przedmiotowego zezwolenia - czytamy w piśmie podpisanym przez Agnieszkę Niekłań-Wudarską, zastępcę dyrektora biura ministra w Ministerstwie Finansów.

- Ten dokument pokazuje, że żaden nielegalny podmiot nie stara się o licencję w Polsce. Najprawdopodobniej więc firmy te w dalszym ciągu nie zamierzają respektować krajowego prawa - komentuje Paweł Rabantek ze Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskiech. Jego zdaniem państwo powinno w tej sytuacji dołożyć wszelkich starań, żeby egzekwowanie znowelizowanej ustawy było skuteczne. - W przeciwnym razie budżet kraju oraz rodzimy sport będą tracić kolejne setki milionów złotych, które nieopodatkowane wypływają poza Polskę - dodaje Paweł Rabantek.

Zwraca przy tym uwagę, że wiele klubów i związków sportowych wciąż wierzy, że wraz z wejściem w życie nowej ustawy nielegalni operatorzy zarejestrują swoją działalność w Polsce i zaangażują pieniądze w sponsoring. - Mamy jasne potwierdzenie, że zagraniczni bukmacherzy nie są tym zainteresowani i tak się po prostu nie stanie. Tym bardziej, że sam proces uzyskania licencji jest długotrwały i trwa od 6 do nawet 10 miesięcy - rozwiewa te nadzieje Rabantek. Przekonuje, że zagraniczni bukmacherzy nie weszli na polski rynek, bo najzwyczajniej im się to nie opłacało.

Pismo z Ministerstwa FinansówPismo z Ministerstwa Finansów Ministerstwo Finansów

Zagranicznym się u nas nie opłaca

Nielegalny dziś zagraniczny bukmacher, po rejestracji, musiałby zapłacić w Polsce 12 proc. podatku od obrotu i 19 proc. podatku dochodowego CIT. Na Malcie płaci podatek od działalności bukmacherskiej w wysokości 0,5 proc. od obrotu, ale maksymalnie jest to 466000 euro. Do tego dochodzi efektywny CIT na poziomie ok. 5 proc.

Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskiech ocenia więc, że w Polsce obciążenia podatkowe zagranicznego operatora byłby o kilkadziesiąt razy większe niż na Malcie czy w rajach podatkowych. Co więcej na Malcie i w rajach podatkowych firmy te oraz ich oferta nie są tak szczegółowo kontrolowane jak w Polsce, gdzie każda akceptacja zmian w regulaminie przez Ministerstwo Finansów trwa ok. 6 miesięcy. To znacznie utrudnia prowadzenie działalności. Wreszcie nielegalni operatorzy w Polsce po rejestracji nie mogliby oferować loterii czy gier w kasynie, jak robią to obecnie.

- Operatorom tym zależy więc przede wszystkim na utrzymaniu dotychczasowej sytuacji, w której dla własnego zysku omijają polskie prawo. Traci na tym budżet kraju, polski sport, a także uczciwe firmy - rozkłada ręce Paweł Rabantek.

 

Więcej o:
Komentarze (45)
Nielegalni bukmacherzy nie boją się fiskusa. Nie chcą się rejestrować w Polsce
Zaloguj się
 • marcel2761

  Oceniono 13 razy 11

  podatek obrotowy od gier w Niemczech 5%, Austrii 2%, Włochy 2,75%, Francji 9%, w Irlandii 1%. Dlatego wolę nieraz zagrać sobie legalnie w Niemczech, obejrzeć mecz Bundesligi i ewentualnie tam zostawić parę Euro

 • krzysztof_303

  Oceniono 12 razy 10

  Walka z hazardem? :D
  Wczoraj około 13tej wchodzę do sklepu spożywczego w małym miasteczku (5tys mieszkańców), a tam obok lodówek z napojami 2 automaty do gier hazardowych i siedzących przy nich kilka starszych typowo patologicznych osób z piwkiem. W zwykłym sklepie spożywczym! TO JEST PATOLOGIA, TO JEST HAZARD. Rządzący tym krajem są OBŁUDNYMI DURNIAMI!

  Kasa wam ucieka?? To nie jest wasza kasa! Swoją już zabraliście Polakom w podatkach! Ktoś dobrze zapytał, kiedy blokada zagranicznych sklepów i usług internetowych, które też nie płacą tu podatków???

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 8 razy 4

  "Nielegalny dziś zagraniczny bukmacher, po rejestracji, musiałby zapłacić w Polsce 12 proc. podatku od obrotu i 19 proc. podatku dochodowego CIT. Na Malcie płaci podatek od działalności bukmacherskiej w wysokości 0,5 proc. od obrotu, ale maksymalnie jest to 466000 euro. Do tego dochodzi efektywny CIT na poziomie ok. 5 proc."
  A nie prosciej i korzystniej byloby takie same warunki stworzyc tym serwisom w Polsce?

 • josemari

  Oceniono 3 razy 3

  Dziennikarzyna pisząca, a raczej wklejająca gotowy tekst lobbysty jest nielegalna

 • caramba000

  Oceniono 17 razy 3

  Blokowanie płatności wobec piratów bukmacherskich powinno rozwiązać sprawę.
  Jeżeli zostanie to odpowiednio zrobione.

  W ogóle na takie meliny pirackie jak Malta, Luxemburg, czy Londyn powinno się robić najazdy w celu wyeliminowania patologii.

 • kriskris22

  Oceniono 7 razy 3

  Po pierwsze - to sa firmy legalne.
  Po drugie - jak ktos tworzy warunki, ktore powoduja, ze biznes jest na granicy oplacalnosci, to czego sie spodziewa?
  Po trzecie wreszcie - ciekawe, skad redaktor wie, jak firmy te sa kontrolowane na Malcie? Byl? Sprawdzal? Zna warunki licencji maltanskiej?
  Dyletanctwo i ignorancja.
  Na odleglosci smierdzi artykulem na zamowienie Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskiech.
  Wystarczy sprawdzic, kim jest Pan Paweł Rabantek - taki z niego pracodawca i pracownik firmy bukmacherskiej jak z koziej du...y trabka...
  Pawel Rabanek - Doradztwo Komunikacyjne, Kompleksowa Obsluga PR, Komunikacja Kryzysowa....

  Panie Skwirowski - czy gazeta.pl byla jedynym zrodlem, ktore zaplacilo Panu za ten artykul?

 • lukamipisze

  Oceniono 5 razy 3

  VPN i mogą sobie blokowac do woli.

 • eskulapp

  Oceniono 2 razy 2

  To co się dzieje w związku z tą ustawą jest jakieś chore. Polscy niby-leglani bukmacherzy od lat "lobbują" (te lobby to już grube miliony) za ustawą, która ma im wykosić konkurencję. Nie chcą konkurować jakością, stawkami, wolą zapłacić i mieć cały rynek dla siebie. Przy tym tzw. państwo też chce na tym ugrać i to niemało wprowadzając bandycki podatek. Ten podatek jest tak absurdalny, że jakiekolwiek granie przestanie się opłacać. Po prostu płacąc 12% haraczu przegra się ZAWSZE, nie ma takiej możliwości by być do przodu. To jak stawiając na orła, gdy moneta ma dwie reszki:)
  Przy tym to całe zakazywanie, blokowanie stron nie ma przecież oczywiście większego sensu. Wystarczy dosłownie jedna firma dostępna dla graczy z Polski (gdzieś z Curacao na przykład) i cały ruch popłynie właśnie tam.
  Ja to w tym wszystkim dziwię się zagranicznym bukmacherom. W tym naszym kraju, gdzie można kupić dosłownie wszystko nie stanęli do walki z naszymi "lobbystami". Korzystna dla nich ustawa kosztowałaby zaledwie ułamek ich zysków. Widocznie wolą zachować status quo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX