Zakaz handlu w niedziele coraz bliżej. Ale nie we wszystkie niedziele. Morawiecki ma plan

Zdaniem ministra finansów Mateusza Morawieckiego "całkowity zakaz handlu w niedzielę nie wchodzi w grę". Jest on skłonny poprzeć pomysł wprowadzenia zakazu, na przykład co drugą niedzielę w miesiącu.

Wicepremier powiedział, że handel w niedziele powinien zostać ograniczony, wykluczył jednak możliwość wprowadzenia zakazu dotyczącego wszystkich niedziel. Powiedział, że jest otwarty na propozycje dotyczące zakresu ograniczenia.

"Czy będzie to jedna niedziela, czy dwie niedziele w miesiącu, ale myślę, że dwie byłoby dobrze" – powiedział Morawiecki.

Minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, również dopuszcza kompromis, proponując, by ów zakaz mógł być stosowany przemiennie. Jednak nie podaje żadnych szczegółów w tej sprawie. Komunikuje, że rząd pracuje nad projektem ustawy i do końca lutego ma zająć ostateczne stanowisko.

Nieco inne podejście prezentuje wiceminister w tym samym resorcie Stanisław Szwed. W rozmowie z Rzeczpospolitą wiceminister powiedział, że jego zdaniem ministerstwo nie będzie przesądzać tego ile niedziel ma być objętych zakazem handlu i decyzje dotyczące takich szczegółów pozostawi Sejmowi. Oficjalne stanowisko z resortu trafi najpierw do Komitetu Rady Ministrów.

Czekamy na stanowisko rządu

W pierwotnym projekcie ustawy złożonym w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej czytamy między innymi, że: "handel mógłby się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, przy czym jeżeli Wigilia przypada w niedzielę, to handel i wykonywanie innych czynności sprzedażowych w tym dniu dozwolone byłoby do godziny 14.00, w ostatnią niedzielę przypadającą przed Świętami Wielkanocnymi, w ostatnią niedzielę stycznia, w ostatnią niedzielę czerwca, w pierwszą niedzielę lipca i w ostatnią niedzielę sierpnia". Projekt został skierowany do prac w komisjach sejmowych w październiku ubiegłego roku. Posłowie czekają w tej chwili na oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie.

 

Więcej o:
Komentarze (126)
Zakaz handlu w niedziele coraz bliżej. Ale nie we wszystkie niedziele. Morawiecki ma plan
Zaloguj się
 • kaktus1a

  Oceniono 50 razy 36

  W zeszłym roku PKB napędzała głównie konsumpcja wewnętrzna. A co chce zrobić PIS? Ograniczyć ją. GENIUSZE!

 • remo29

  Oceniono 35 razy 27

  "Czy będzie to jedna niedziela, czy dwie niedziele w miesiącu, ale myślę, że dwie byłoby dobrze"

  Ma chłopina fach w łapie... Podrapał się, popatrzył w sufit, pomrugał i wymyślił. A jutro poprawi swój perfekcyjny plan i będzie w styczniu jedna niedziela pracująca, w lutym dwie, w marcu dwie i trzecia tylko do 12:00, itd. A przy grudniu już zapomni jakim kluczem leciał i powie, że jednak nie będzie zakazu.
  Ten facet to jakiś stand-uper, nie minister.

 • gluteusm

  Oceniono 32 razy 20

  "Czy będzie to jedna niedziela, czy dwie niedziele w miesiącu, ale myślę, że dwie byłoby dobrze" – powiedział Morawiecki.
  Problem polega na tym, że on nie wie, oni wszyscy nie wiedzą, im się wydaje, że tak powinno wyglądać zarządzanie gospodarką, mają wrażenie, że dobrze zarządzają wojskiem, są przeświadczeni, że tak powinny wyglądać finanse, przeczucie, że edukacja zyska na ich zmianach, pewność, że będą jeszcze dwie kadencje. Nie mają planów, analiz, badań, mają przeczucia, wiarę i przeświadczenie.
  Morawiecki jest dyletantem, a ten do którego chodzi po porady jest jeszcze większym dyletantem niż Morawiecki.

 • siekieraaxe

  Oceniono 12 razy 10

  Wiekszosc studentów pracuje
  wileu w handlu
  abierzecie in robote
  AJ RODZIC ZA TO ZPAŁACE
  a czego
  bo 500+ mi sie nie nalezy
  ZEBY WAS SZLAG TRAFIŁ!

 • offal

  Oceniono 8 razy 8

  Teraz ci co będą mieli wolne niedziele będą mogli się zająć nową pasją - byciem drwalem. Oczywiście tylko na swojej prywatnej działce w czasie wolnym.

 • kocurek2010

  Oceniono 8 razy 8

  A jak się zbiera w na tacę w niedzielę to co? Jedni będą zbierać datki(zarobek) a inni mają być karani?
  odwróćcie to!!!!!!!!!!!!!!!!

 • silthor

  Oceniono 18 razy 8

  Znaczy są lepsze i gorsze niedziele? Jedno jest pewne, Będzie trzeba zatrudnić z parę setek urzędników, aby tworzyli listę dobrych niedziel i kontrolowali jej przestrzeganie. A potem dodatkowe etaty w NIK i CBA, aby były osoby kontrolujące tych urzędników. I koniecznie garść rozporządzeń dotyczących tworzenia listy dobrych niedziel i przeprowadzania kontroli. By żyło się lepiej, Naszym

 • anchois_45

  Oceniono 7 razy 7

  Zrobi się "dobrą zmianę" w kalendarzu tak, ze każdy 10 każdego miesiąca to będzie niedziela. Zakaz handlu i rozrywki tylko cały naród do kościoła, potem na miesięcznice, taca i do domu oglądać TVPiS. To jest PLAN! Jaro, klawo jak cholera!

 • anielskie_oczka

  Oceniono 11 razy 5

  "Morawiecki ma plan" Jak Egon Olsen, plan jak zawsze niezawodny i doskonały.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX