Skandynawom znudziło się państwo opiekuńcze? Zaskakujące plany duńskiego rządu

Duński rząd zapowiada cięcie programów socjalnych, chce obniżyć podatek dochodowy i podnieść pensje najmniej zarabiających.

Urzędnicy w Brukseli regularnie wzywają Grecję, Włochy i inne zadłużone kraje do tego, by znalazły sposoby na zmniejszenie wydatków publicznych czy zwiększenia efektywności rynków pracy. W przypadku Danii jest inaczej. Unia Europejskiej stwierdza w swoim ostatnim raporcie, że wskaźniki konkurencyjności nie generują większych wyzwań, zatrudnienie pozostaje stabilne, a zagrożenia dla stabilności finansów publicznych są niskie w krótkim, średnim i długim okresie.

Dania tnie podatki

Włochy i Grecja mają problemy, duński rząd nie – ale to on właśnie chce ciąć programy społeczne i obniżać podatki – pisze Bloomberg. Duńczycy płacą jedne z najwyższych danin na świecie.

- Chcemy promować społeczeństwo, w którym łatwiej jest wspierać siebie i swoją rodzinę, zamiast przeznaczać znaczną część swoich dochodów na finansowanie społeczeństwa – napisał w manifeście premier Lars Løkke Rasmussen.

Rasmussen nie przedstawił jeszcze szczegółowych propozycji, ale znaczna część prac nad reformą została już wykonana. Zeszłoroczny plan zakłada obniżenie górnej stawki podatku dochodowego o 5 punktów procentowych i podwyżkę pensji najmniej zarabiających o średnio 7 procent.

Jak to sfinansować? Duński rząd uważa, że najlepszym sposobem jest przyciągniecie większej liczby osób na rynek pracy. W Danii stopa bezrobocia jest bardzo niska, wynosi 3,4 procent, zatrudnianie imigrantów jest utrudnione z uwagi na zaostrzone przepisy, dlatego oczywistym rozwiązaniem jest zachęcenie do pracy większej liczby osób młodych i starszych.

Dania już wcześniej zdecydowała o podniesieniu wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Dziś rząd chce iść jeszcze dalej i podnieść go do 67,5 roku.

Kontrowersje

Opozycja krytykuje rządowe pomysły ograniczenia opiekuńczej roli państwa, a proponowane zmiany nazywa jedynie ideologicznymi.

Choć nie znamy szczegółów cięcia programów socjalnych, na pierwszy rzut oka rzeczywiście dziwić może pewna dwubiegunowość innych zmian zadeklarowanych przez Rasmussena. Obniżka podatków to ruch liberalny, podwyżka płacy minimalnej - socjalny. Z punktu widzenia budżetu sprawa się jednak spina. Mniejsze początkowo wpływy do budżetu z podatku dochodowego łatwo będzie Duńczykom zrekompensować wyższymi wpłatami z tytułu opodatkowania samej pracy.

Krytykom podnoszenia płacy minimalnej takie tłumaczenie jednak zapewne nie wystarczy. Już ponad dwa lata temu Biuro Kongresu ds. Budżetu w Stanach Zjednoczonych oszacowało, że podniesienie płacy minimalnej z 7,25 dolarów za godzinę do 10,10 dolarów w 2016 r. może skutkować likwidacją nawet miliona miejsc pracy i okazuje się że miało rację. Amerykańskie firmy nie wytrzymują nowych regulacji i zwalniają ludzi zastępując ich automatami – pisze PulsHR.pl.

Więcej o:
Komentarze (51)
Skandynawom znudziło się państwo opiekuńcze? Zaskakujące plany duńskiego rządu
Zaloguj się
 • soso_soso

  Oceniono 35 razy 23

  Mieszkam w Danii od ubieglego wieku. Podobnego steku bazdur nie czytalem od lat!

  W Danii wiek emerytalny jest od dawna na poziomie 67 dla kobiet i mężczyzn. Podatki - dzien wolnosci podatkowej w Dani i w Polsce jest bardzo podobny - czerwiec. Podatki w Danii nie sa wyzsze niz w Polsce. VAT jest wysoki 25% , podatek od zarobkow takze duzy. Ale sa spore sumy wolne od podatku - 25 tys. zl.

  GW nie wie co pisze, aż płakać się chce takie nieuctwo. Wstyd!

  Gdyby Polska była Dania to by nikt nie płakał. Ale nie jest. Nie ma dyscypliny i nie ma zaufania społecznego. Jesteśmy wiele lat opóźnienie na tym polu. A szkoda.

 • kruk1210

  Oceniono 13 razy 9

  "Skandynawom znudziło się państwo opiekuńcze?"
  Zmiana skali podatkowej (albo zmiana finansowania usług publicznych) nigdy nie następuje z powodu "znudzenia się". Znudzić można się filmem w kinie, zmiana podatków to efekt zimnej rachuby albo gorączki (po)wyborczej.

 • banan125

  Oceniono 15 razy 7

  kto to jest ten pan KArol BOgusz ? wali jak łysy grzywką o kamień w tym artykule - ale bzdury !...a) Dania jest najmniejszym państwem w Skandynawii - tak wiec tytuł jest od czapy .....b) w związku z tym tam podatki są traktowane jako naturalne zobowiązania na rzecz państwa, c) szara strefa w Polsce to ok. 25% w Danii poniżej 10% d) główną między Danią i Polska jest KULTURA - czyli system wartości - tam tak nie oszukują, poziom zaufania w społeczeństwie przekracza 80% , a w Polsce poniżej 20%

 • slawczan

  Oceniono 9 razy 3

  Tym artykułem redachtór chciał się podlizać szefowi - Gadomskiemu? Zważywszy na dane ekonomiczne przytoczone w artykule (agitce?) nie wiem po co majstrować? I ten smaczek na koniec - ,,Amerykańskie firmy nie wytrzymują nowych regulacji i zwalniają ludzi zastępując ich automatami" - rozumiem, że normalnie by tych automatów nie wprowadziły? Wolały by nie chować tych 7,25$ do kieszeni i ,,dawać pracę" robotnikom?
  Myślałem, że GW cos przemyślała odnośnie neoliberalizmu ale jednak nie.

 • krunghtep01

  Oceniono 5 razy 3

  Ustanowienie płacy minimalnej w Niemczech nie miało żadnego wpływu na bezrobocie.

 • farah

  Oceniono 4 razy 2

  Co to znaczy, że "podatek dochodowy też jest wysoki"? Co autor ma na myśli? Jakieś konkretnych wartości? Może dla autora wysoki to 30%, a może 89,5%? Albo 95,5%?
  Do d.py z takim paplaniem!

 • ugrydul

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli pracujący będą karani za to, że pracują a bezrobotni nagradzani za to, że nie pracują to trudno się dziwić, że będzie bezrobocie.

 • tomtg123

  Oceniono 2 razy 2

  Coś, co dobrze działa, się nie "nudzi". To nie kwestia nudy, tylko rozsądku.
  Duńczycy po prostu patrzą do przodu, a nie tylko pod nogi.
  Na podobnej zasadzie: Grecja jest dziś taka, jak jest, dlatego, że 40 lat temu Grekom nie znudziło się państwo opiekuńcze....

 • Pisul Maximus

  Oceniono 3 razy 1

  Jak myślicie jak zareagują muzułmanie gdy jednego dnia jak ręką uciął skończą się pieniądze za free od opiekuńczego państwa?

  Jedno pewne. W europie zwiększy się smog. Ale nie od spalanego węgla :)
  Prawie mi szkoda Danii ... żartowałem mają do czego sami doprowadzili swoją głupotą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX