LOT w ofensywie. Więcej lotów z Warszawy do USA, nowe kierunki wakacyjne

Samolot LOT-u na Lotnisku Chopina

Samolot LOT-u na Lotnisku Chopina (ADAM STĘPIEŃ)

11 nowych tras, między innymi do Los Angeles, Newark, Astany czy Podgoricy uruchomi w tym roku z warszawskiego Lotniska Chopina LOT. Port lotniczy na Okęciu szacuje, że w 2017 r. obsłuży 14 mln pasażerów.

Sześć z jedenastu nowych tras w ruchu regularnym uruchomią Polskie Linie Lotnicze LOT. Polski przewoźnik już pod koniec lutego zainaugurował rejsy (sześć razy w tygodniu) na centralne lotnisko Kijów - Żuliany na Ukrainie. Kwiecień będzie miesiącem "amerykańskim" - 3 kwietnia linia ruszy z lotami do Los Angeles, a 28 kwietnia – do Newark. Oba kierunki - cztery razy w tygodniu - będą obsługiwane flagowym samolotem LOT-u - Boeingiem 787 Dreamlinerem.

Od 8 maja LOT zacznie latać też do kazachskiej Astany, 13 maja do Podgoricy w Czarnogórze, a dzień później zainaugurowany zostanie kierunek do Puli w Chorwacji. Połączenia do Puli i Podgoricy będą wykonywane tylko w sezonie letnim.

LOT przejął też od marca połączenia na trasie Warszawa - Zielona Góra, dotychczas obsługiwanej przez linię Sprint Air.

Swoje premiery z Lotniska Chopina będzie miał też niskokosztowy Wizz Air. Od 27 marca samoloty węgierskiej linii będą latać do duńskiego Billund, a od 31 marca – do Santander w Hiszpanii. 30 czerwca ruszą połączenia do Bratysławy na Słowacji oraz do francuskiego Lyonu. Dwa dni później, 2 lipca, Wizz Air pierwszy raz poleci do Lamezia Terme na południu Włoch, w regionie Kalabria.

Na ponad 70 trasach operować będzie też co najmniej 15 przewoźników czarterowych.

– Nowe połączenia potwierdzają nasze możliwości i nasz potencjał - mówi Mariusz Szpikowski, dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” i Lotniska Chopina. – W dalszym ciągu będziemy budować naszą pozycję, jako centrum przesiadkowego dla pasażerów z zagranicy, zwłaszcza z państw sąsiednich.

14 mln pasażerów w 2017 roku?

Jak szacuje Lotnisko Chopina, w 2017 r. obsłuży nawet 14 mln pasażerów. Byłby to rekord, w ubiegłym roku port obsłużył o ponad 1 mln pasażerów mniej. Powoli wyczerpuje się przepustowość portu na Okęciu, dlatego planowana jest jego rozbudowa.

Lotnisko Chopina obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce. Blisko połowę ruchu lotniczego generuje na Okęciu PLL LOT, ale z warszawskiego portu latają też m.in.: Lufthansa, British Airways, Air France, KLM czy Emirates.

Zobacz także
 • Morawiecki do polskich studentów w Londynie: "Wracajcie, w Polsce pojawiają się nowe szanse"
 • Ransomware - groźne złośliwe oprogramowanie Porwali twój komputer? Żądają okupu za dane? Nie płać przestępcom. Jest DARMOWE antidotum
Komentarze (89)
LOT w ofensywie. Więcej lotów z Warszawy do USA, nowe kierunki wakacyjne
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 0

  "Niespodziewanym kierunkiem" to był na początku lat osiemdziesiątych Berlin Tempehof.

 • drzejms-buond

  0

  sprawdzałem w tym roku połączenia do Puli, bo cena jak na LOT, rzeczywiście była atrakcyjna. Wyobraźcie sobie, w jeden łikęd Warszawiacy WSZYSTKO wykupili!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane