To oficjalne: Francuzi kupują Opla. Transakcja za 2,2 mld euro

Fabryka Opla w Gliwicach

Fabryka Opla w Gliwicach (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

Francuska grupa PSA kupuje europejski biznes General Motors. W ramach transakcji Francuzi przejmą niemieckiego Opla i brytyjskiego Vauxhalla.

W dzisiejszym komunikacie oba koncerny potwierdziły doniesienia, które pojawiały się od kilku tygodni. General Motors wychodzi z Europy i sprzedaje PSA swój tutejszy, przynoszący straty biznes za 2,2 mld euro.

Teraz PSA, francuski koncern posiadający takie marki jak Peugeot i Citroen, stanie się drugim największym producentem samochodów w Europie, po Volkswagenie, z 17 proc. udziałem w rynku. Po przejęciu może produkować nawet 5 milionów aut rocznie.

Francuzi kupili 12 zakładów GM w Europie, które zatrudniają łącznie około 40 tysięcy osób. W Polsce są dwie fabryki Opla, zatrudniające około 4 tysiące pracowników - w Gliwicach i w Tychach. Ta w Gliwicach, która rozpoczęła produkcję samochodów w 1998 roku, to jeden z największych takich zakładów GM w Europie. Fabryka silników w Tychach przechodziła modernizację i przygotowywała się do rozpoczęcia produkcji silników Diesla.

Po pierwszych doniesieniach o możliwym przejęciu, pojawiły się obawy, że może dojść do zwolnień. Prezes PSA Carlos Tavares obiecał, że utrzyma obecne zobowiązania GM wobec pracowników. Także wicepremier Mateusz Morawiecki mówił kilkanaście dni temu, że polscy pracownicy GM nie powinni się martwić. - Rozmawiam w tej sprawie z odpowiednimi osobami w Niemczech i we Francji. Nasze zakłady - te jedne z najbardziej wydajnych - się obronią - mówił Morawiecki dziennikarzom.

Transakcja dotyczy także biznesu finansowego GM w Europie - spółki, która udziela kredytów samochodowych. Bank BNP Paribas kupi 50 proc. tej firmy za około 450 mln euro.

General Motors był właścicielem Opla przez prawie 90 lat. Ale firma w ostatnim czasie przynosiła straty. Teraz PSA liczy, że po przejęciu będzie oszczędzać 1,7 mld euro rocznie do 2026 roku, a sam do tego czasu Opel będzie generować marżę zysku operacyjnego na poziomie 6 proc. Sam koncern PSA też kilka lat temu miał poważne problemy - firmę w 2014 roku ratował francuski rząd i chiński producent samochodów Dongfeng, które kupiły po 14 procent udziałów w grupie.

 

 

Zobacz także
 • Morawiecki do polskich studentów w Londynie: "Wracajcie, w Polsce pojawiają się nowe szanse"
Komentarze (118)
To oficjalne: Francuzi kupują Opla. Transakcja za 2,2 mld euro
Zaloguj się
 • antoniferdynand

  Oceniono 11 razy 9

  W kontekście awantury z Caracalami (bez względu czy projekt był korzystny czy nie), a zwłaszcza bezpośredniej zgrzewy z Francją jako państwem (słynne widelce???) wychodzi, że polskie państwo działa wyłącznie teoretycznie i całkowicie pozbawione jest nie tylko wywiadu wojskowego i gospodarczego ale nawet elementarnego rozpoznania. Transakcja pomiędzy GM a PSA musiała być przygotowywana co najmniej od 24 miesięcy biorąc pod uwagę skalę i złożoność transakcji. O sprawie przynajmniej na poziomie głębszych spekulacji winny wiedzieć środowiska powiązane z fabryką w Gliwicach. Ten cały manewr i nasz stosunek do Francji jest w tym momencie co najmniej nieodpowiedni, zwłaszcza, że w PSA - podobnie jak w Airbus Helicopters - znaczną cześć udziałów kontroluje państwo.

 • darpodinio

  Oceniono 16 razy 6

  Już widzę jak Francuzi przenoszą zakład z Gliwic do Francji. To by było samobójstwo dla Opla. Prędzej produkcja z jakiegoś zakładu w UK czy Niemczech zostanie przeniesiona do Polski.

 • zenekciec

  Oceniono 4 razy 4

  Zaklady Opla w Polsce beda drukowaly teraz banknoty na pincet+ .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane