Nowe zasady abonamentu wejdą w życie szybciej niż zakładano. Możliwe, że nawet już w czerwcu

Nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych wejdzie w życie nie po 6 miesiącach od dnia jej ogłoszenia, jak zostało zapisane w projekcie, ale po 1,5-2 miesiącach - zapowiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Zmiany, zakładające przekazywanie państwu przez operatorów telewizji kablowej i satelitarnej danych ich klientów, mogą wejść w życie nawet już w czerwcu.

- Jest tam pewne nieporozumienie, to moja wina – mówi Gliński o projekcie nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który w poniedziałek trafił do konsultacji społecznych i międzyresortowych. - Tam jest zapisane vacatio legis sześciomiesięczne. My przewidujemy, że będzie ono nieznacznie krótsze, myślę że może to być 1,5-2 miesiące. Tak, aby ta mała ustawa abonamentową mogła jak najszybciej wejść w życie – tłumaczy Gliński i zapowiada wniesienie autopoprawki.

Jak dodaje, nowe zasady wejdą w życie najwcześniej w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu-październiku.  

Operatorzy będą "donosić" na klientów

Główną nowością będzie to, że dostawcy płatnej telewizji (operatorzy sieci kablowych i platform satelitarnych) będą zobowiązani do rejestracji odbiorników i identyfikacji ich użytkowników. „Skoro tacy dostawcy uzyskują korzyści z rozprowadzania programów nadawcy publicznego, uzasadnione jest włączenie ich w system poboru opłat abonamentowych, z których wpływy przeznaczane są na realizację misji publicznej tych nadawców” – uzasadnia Ministerstwo Kultury.

- Dostawcy telewizji płatnej będą włączeni do systemu odbierania zgłoszeń, że posiada się telewizor – mówi wiceminister kultury, Paweł Lewandowski. Zgłoszenia będą przekazywać Poczcie Polskiej, która jest odpowiedzialna za pobieranie abonamentu.

W celu ustalenia obowiązku rejestracji, Poczta będzie mogła też wystosować do dostawców telewizji zapytanie dotyczące poszczególnych klientów. - Dane, które będą udostępnione, to będą dane podstawowe osoby, które zakładamy, że posiada odbiornik. To nie będą wszystkie dane dotyczące abonentów – tłumaczy Piotr Gliński, tym samym odpowiadając na wątpliwości operatorów tłumaczących, że mogliby łamać tajemnicę handlową.

Resort kultury zapewnia, że za realizację obowiązków nałożonych na dostawców telewizji będą oni wynagradzani. Wysokość wynagrodzenia określi KRRiT.

Jak wynika z wyliczeń Ministerstwa Kultury, gdyby wszystkie osoby posiadające usługę płatnej telewizji zapłaciły abonament, dałoby to państwu dodatkowe 1,234 mld zł. - Zakładamy, że w pierwszym roku działania ustawy dodatkowe wpływy wyniosą 365 mln zł, a w kolejnych latach 730 mln zł – kalkuluje Paweł Lewandowski.

Jak wynika z danych GUS, 97 proc. gospodarstw domowych posiada telewizory. Aktualnie abonament opłaca 13 proc. gospodarstw domowych.

Nowe otwarcie

Nowelizacja ustawy zakłada także abolicję dla ponad 2 mln gospodarstw domowych, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania abonamentu. Z kolei dla osób, które wnosiły dotychczas sumiennie opłaty abonamentowe, Ministerstwo Kultury planuje przygotował loterię. Jak tłumaczy Gliński, miałaby ona dać tym osobom „choćby symboliczną rekompensatę”.

Za chwilę i tak abonament z PIT-em

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński poinformował jednocześnie, że w jego resorcie trwają prace nad tzw. dużą ustawą medialną, która prawdopodobnie zakładałaby pobieranie opłat za media publiczne wraz z podatkiem PIT. Opłata wynosiłaby, jak informuje Gliński, ok. 6-8 zł.

- Płaciłby każdy obywatel, a nie, jak jest obecnie, każde gospodarstwo domowe – mówi wicepremier. Chciałby, aby duża ustawa medialna weszła w życie od początku 2018 r., ale wiele zależy tutaj od zgody Komisji Europejskiej. Widać Gliński jest w tej kwestii większym optymistą niż szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, który w zeszłym roku stwierdził, że „proces notyfikacji przy obecnych stosunkach Polski z Brukselą oznaczałby na święte nigdy”.

Więcej o:
Komentarze (231)
Nowe zasady abonamentu wejdą w życie szybciej niż zakładano. Możliwe, że nawet już w czerwcu
Zaloguj się
 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 85 razy 81

  Jak można domagać się płacenia abonamentu skoro nie ma ani radia ani telewizji państwowej. Są jedynie gadzinówki w postaci TVP i PR propagujące ideologiczne plwociny z PiSuaru. Przecież nawet niejaka Paczuska w kontekście finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wypluła z siebie stwierdzenie, że TVP nie jest od informowania o ważnych dla obywateli sprawach.
  Z tego wynika logiczny wniosek, że obywatelska postawa wyklucza przekazywanie pieniędzy na utrzymanie partyjnych szczekaczek w postaci TVP czy PR.

 • wolf2000

  Oceniono 62 razy 58

  Niech wprowadzają. Po tej operacji PIS niech już jednak zapomni o poparciu dwucyfrowym w wyborach.

 • Andrzej Kuc

  Oceniono 51 razy 51

  A czy te kablówki muszą nadawać TVP? Bo jeśli nie to może można z niej zrezygnować?
  Wolny wybór. Ja oglądam w TVP jedynie 2 odcinki serialu na tydzień i z tego też mogę zrezygnować

 • tag1

  Oceniono 29 razy 25

  Gliński , tumanie, najpierw zlikwidujcie TV PIS a potem porozmawiamy o TV PUBLICZNEJ

 • mikejar

  Oceniono 25 razy 21

  Niech na PUBLICZNA placa ci ktorzy chca ogladac.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Lech Pawluk

  Oceniono 19 razy 19

  To nie jest telewizja obiektywna lecz jednostronna wyłącznie dla PANÓW. Gorszy SORT i JAZGOT nie jest godzien jej oglądać.

 • e-komentarz

  Oceniono 19 razy 17

  Zakodujcie TVP i PR, kto będzie chętny słuchać i oglądać zapłaci.
  Chyba się nie boicie, przecież jesteście tacy świetni?

 • domatorka41

  Oceniono 18 razy 16

  Nikt nie ma obowiązku oglądać telewizji Kurskiego. A zatem nie ma też obowiązku płacenia na tę zgraję. Jeśli operatorzy kablówek przekażą dane o swoich klientach będą pozywani do sądów za złamanie umów.A co z Waszym "zagłębiem" panie Gliński czyli ścianą wschodnia Podkarpaciem gdzie w zasadzie nie ma kablówek? Oni nadal nie będą płacić?.Róbcie tak dalej a ludzie pogonią Was gdzie pieprz rośnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX