Polacy ramię w ramię z rządem w ostatecznym rozprawieniu się z OFE. Bardzo duże poparcie

Jak wynika z badania CBOS na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, większość Polaków ściska kciuki za reformę w II i III filarze emerytalnym. Zmiany mają polegać na likwidacji OFE i przekazaniu ich w 75 proc. na prywatne, indywidualne konta emerytalne, a w 25 proc. do publicznego Funduszu Rezerwy Demograficznej. Mają także powstać Pracownicze Programy Kapitałowe z dopłatą pracodawców.

Jak wynika z badań CBOS, ponad dwie trzecie Polaków popiera pomysł likwidacji OFE z jednoczesnym transferem 75 proc. środków z nich na indywidualne konta emerytalne i 25 proc. do ZUS. Wyniki wskazują, że poparcie dla takiego rozwiązania rośnie wraz z poziomem wykształcenia respondentów. Jednocześnie wygląda na to (co nie dziwi), że rząd zrobił dobrze dławiąc w zarodku pomysły przekazania wszystkich pieniędzy z OFE do ZUS – takiemu rozwiązaniu przyklasnęłoby tylko 13 proc. obywateli.

Ponadto 57 proc. badanych osób stwierdziło, że podoba im się pomysł utworzenia Pracowniczych Programów Kapitałowych. Zakładałyby one możliwość dodatkowego oszczędzania na emeryturę przez pracownika z jednoczesną dopłatą ze strony pracodawcy i państwa. 7 proc. ankietowanych osób uznało ten pomysł za zły. Jak informuje Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, najczęściej zdecydowane poparcie dla proponowanego rozwiązania wyrażają osoby pracujące dorywczo.

Program Budowy Kapitału - zarys Pracowniczych Planów KapitałowychProgram Budowy Kapitału - zarys Pracowniczych Planów Kapitałowych źródło: Ministerstwo Rozwoju

O co chodzi w reformie OFE?

Rządowy plan na likwidację OFE zakłada przekazanie 25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach na Fundusz Rezerwy Demograficznej w ZUS, a pozostałych 75 proc. środków (w postaci akcji polskich spółek) do Otwartych Funduszy Inwestycyjnych Polskich Akcji prowadzonych w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych. Te byłyby zarządzane przez fundusze inwestycyjne powstałe z przekształcenia obecnych OFE.

Rozwiązanie z jednej strony mogłoby pozbawić Polaków 1/4 ich oszczędności w OFE. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapisał co prawda w swoim planie, że środki przetransferowane do FRD „będą w przyszłości także służyły zabezpieczeniu współfinansowania emerytur obecnych uczestników OFE” i miałyby być zapisane na indywidualnych subkontach w ZUS. Niemniej pojawiają się obawy, że środki z Funduszu mogą zostać za jakiś czas wydane na bieżące potrzeby rządów.

Z drugiej strony, 3/4 środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych miałoby stać się naprawdę naszą własnością – Trybunał Konstytucyjny uznał w 2015 r., że pieniądze w OFE są środkami publicznymi, a nie prywatnymi oszczędnościami ubezpieczonych. Teraz oszczędności, cytując wicepremiera Morawieckiego, zostałyby „oddane” Polakom.

- Realizacja tej zapowiedzi może być działaniem odbudowującym społeczne zaufanie do systemu emerytalnego oraz dającym impuls do aktywnego, powszechnego uczestnictwa w dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę - komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Projekt ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne ma być gotowy jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku. OFE miałyby zniknąć od początku 2018 r.

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec stycznia br. Polacy mieli zebrane w OFE ok. 160,7 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (84)
Polacy ramię w ramię z rządem w ostatecznym rozprawieniu się z OFE. Bardzo duże poparcie
Zaloguj się
 • sukces-bdg

  Oceniono 14 razy 12

  Ciekawe jakie poparcie było wśród mundurówki i sędziów+ prokuratorów oraz rolników

 • sferoid

  Oceniono 17 razy 7

  czyli 2/3 Polaków nie umie liczyć i czytać ze zrozumieniem. No ale w zasadzie czemu się dziwię. Był AMber Gold? Był. Jak ktoś się na to załapał to znaczy, że całkiem liczyć nie umiał... PiS wygrał? Wygrał. Znaczy z czytaniem ze zrozumieniem i logicznym myśleniem w narodzie kompletna kiszka

 • ludvikkk

  Oceniono 13 razy 5

  udzieeeeeeeee! Nie dajcie się otumanić i po raz kolejny wpuścić "w kanał i wydoić"! To już było , to samo mówili przy tworzeniu OFE , też miały być wysokie , nowoczesne kapitałowe emerytury!
  I co z tego wyszło po kilkunastu latach? NIC! Średnia emeryturaz z ZUS to -2083 zł brutto aktualnie a z OFE-97,54 zł , tez brutto! Więc o czym ta mowa! Emerytury z tego nie ma i nie będzie, bez względu jak to bedzie się nazywało OFE czy TFI! Tu chodzi tylko o to żeby zostawić im tę kasę te ok 160 miliardów i żeby z tego dobrze pożyło " parę osób" tak jak z OFE potrocją z tego różne prowizje itd! To kolejne oszustwo! Jak ktoś nie wierzy to nich wyśle do swojego OFE i zapyta ile mu wypracowali emerytury! OK! A czy pieniądze będą niby Wasze/Nasze to i tak nie a znaczenia. Pieniądze w Amber Gold czy na polisolokatach też były tych wpłacających tylko co z tego! Tu tez za jakiś czas się okaże że te emerytury wypracowane to jakieś grosze – ze 100 złotych! TO OSZUSTWO! Piramida finansowa jak AMBER GOLD!

 • sacc77

  Oceniono 3 razy 3

  Polacy są za likwidacja OFE na ich, czyli OFE własne życzenie.
  Pisałem o tym od dawna, że cały system OFE oparty na gwarantowanym zysku podmiotów prowadzących OFE w postaci potrącenia stałej procentowo części składki niezależnie od jakości zarządzania powierzonymi funduszom pieniędzmi jest niczym innym jak okradaniem składkowiczów w majestacie (bez)prawia.
  Podejście ludzi do całego systemu OFE było by diametralnie odmienne gdyby danina z wnoszonych składek na rzecz OFE była uzależniona od jakości zarządzania pieniędzmi, od zysków przez te pieniądze wypracowywanych stanowiąc jakiś procent od wypracowanego zysku - przy skali lekko degresywnej.

 • malgojb

  Oceniono 2 razy 2

  Z pewnością polecę do 3 rządowego fundusiku gdzie rezygnacja = wyższy podatek + zwrot czyli nijak się nie opłaca, zwłaszcza, że państwowy zarząd to finansowanie króliczków. A jak się pomyśli, że na zachodzie takie fundusze znikały z firmą to po prostu interes życia. A swoją drogą, czy te nasze OFE nadal mają być okrajane o odsetki z dywidend tak jak chciała se jakaś ministra?

 • normalny1977

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe czy Polacy dadzą się wydymać po raz drugi na ten sam numer. W OFE były realne pieniądze, na połowie łapę położył Tusk. Teraz na drugiej połowie chce położyć Morawiecki, a będzie to tak jak Świadectwami Udziałowymi, gdzie realny majątek w pewnym czasie te świadectwa były po 100 zł. Zamieni się w udziały w firmach państwowych, które nie przynosiły zysku. Polska Syrenka na prąd.

 • this.man

  Oceniono 2 razy 2

  "Teraz oszczędności, cytując wicepremiera Morawieckiego, zostałyby „oddane” Polakom." - Gdzie należy przesyłać numery kont bankowych w celu zwrotu zgromadzonych środków?

 • daretz

  Oceniono 2 razy 2

  Wyjaśniam czym różnią się IKE od OFE, a mianowicie niczym, po za tym, że można z tej kwoty zajebać 25% i można dać znać swoim kolegom z banków, że będzie napływ kasy na inwestycje a wtedy będzie można sobie niezłe interesy porobić za czyjąś forsę.

 • stanislawwiejak

  Oceniono 18 razy 2

  Kogo Morawiecki pytałeś o to poparcie ? Bo jeżeli tych co do OFE nie należa to twoje sondaże sa do dupy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX