Zapomnimy o benzynie za 5 złotych? Ropa naftowa już dawno nie była tak tania

Ropa naftowa tanieje, na giełdzie w Nowym Jorku w czwartek jej cena spadła poniżej 50 dolarów za baryłkę. To najniższy poziom od trzech miesięcy. Dzieje się tak pomimo starań kartelu OPEC, by ograniczyć ilość na rynku surowca i tym samym ponieść jego ceny. Wygląda na to, że w najbliższym czasie czekają nas dalsze obniżki na stacjach paliw.

Notowania ropy naftowej przez kilka ostatnich miesięcy wyglądały bardzo spokojnie. Cena baryłki ropy WTI (tej notowanej w Nowym Jorku) wahała się w przedziale około 4 dolarów i utrzymywała powyżej psychologicznej granicy 50 dolarów. Tak było do środowego wieczoru.

Notowania ropy naftowejNotowania ropy naftowej źródło: investing.com

To przez zaskakujące dane ze Stanów Zjednoczonych. Zapasy ropy w kraju, który jest największym globalnym konsumentem tego surowca, wzrosły w ubiegłym tygodniu do największego poziomu w historii – 528,4 mln baryłek. Sam wzrost był też znacznie mocniejszy, niż oczekiwano - wyniósł 8,2 mln baryłek, analitycy spodziewali się, że będzie cztery razy mniejszy. Wygląda na to, że starania krajów OPEC, by ropa drożała, nie są skuteczne.

Ktoś tu oszukuje?

Kartel OPEC i inni duzi producenci ropy naftowej, w tym Rosja, pod koniec listopada ubiegłego roku zgodziły się zmniejszyć wydobycie o około 1,8 mln baryłek dziennie (2 proc. światowej produkcji). Wielu obserwatorów i ekspertów wątpiło wtedy, czy te zobowiązania zostaną wypełnione, przypominając, że w przeszłości niektóre państwa, mimo ustaleń, oszukiwały i wydobywały więcej, niż to ustalono. Jak na razie członkowie OPEC, jak Arabia Saudyjska czy Irak, zapewniają, że postępują zgodnie z porozumieniem.

"Amerykańcy producenci częściowo wypełniają lukę powstałą w wyniku ograniczenia wydobycia przez kraje OPEC" - napisał w komentarzu Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku. Stany Zjednoczone nie należą do kartelu i nie obiecywały cięcia produkcji. Ostatnie dane pokazują, że wręcz ją zwiększają - według opublikowanych w środę danych, produkcja ropy naftowej w USA wzrosła trzeci tydzień z rzędu, do ponad 9 mln baryłek dziennie i jest największa od ponad roku. Ekspert Saxo Banku zwraca z kolei uwagę na to, że Amerykanie zwiększają import ropy - z Arabii Saudyjskiej jest najwyższy od sierpnia ubiegłego roku.

Tanio, coraz taniej

To, co martwi państwa, których gospodarki w znacznym stopniu zależą od produkcji ropy naftowej, być może ucieszy polskich kierowców. Ceny paliw na stacjach benzynowych w ubiegłym tygodniu znów spadały, i to całkiem wyraźnie. Jak wyliczają analitycy firmy e-petrol, benzyna potaniała o 4 grosze na litrze, średnio w kraju za litr PB95 trzeba płacić 4,73 zł, a za PB98 5,05 zł. Diesel kosztuje średnio 4,59 zł za litr - najmniej od grudnia.

Czytaj też: Pierwsze miejsce oczywiste, ale dalej jest kilka niespodzianek. Kto ma najwięcej stacji paliw w Polsce?

Analitycy e-petrol już w ubiegłym tygodniu prognozowali, że ceny paliw mogą dalej spadać. "W okresie między 6 i 12 marca możliwe są wyraźne obniżki cen benzyn - zwłaszcza w przypadku Pb98 możemy zobaczyć wyniki poniżej 5 zł" - pisali w komentarzu z 3 marca. Swoje przewidywania uzasadniali obawami co do realizowania przez kraje OPEC porozumienia ws. ograniczenia wydobycia. "Z publikowanych w ostatnich dniach szacunków dotyczących skali cięcia produkcji przez poszczególnych członków OPEC i dostawców spoza kartelu jasno wynika, że jedynie Arabia Saudyjska, Kuwejt i Angola poważnie traktują swoje zobowiązania" - napisali. 

Zobacz też, jakich błędów unikać przy budowaniu własnego biznesu. Rad, na podstawie własnego doświadczenia, udziela m.in. prof. Andrzej Blikle:

Więcej o:
Komentarze (51)
Zapomnimy o benzynie za 5 złotych? Ropa naftowa już dawno nie była tak tania
Zaloguj się
 • zimochm

  Oceniono 16 razy 10

  oszukuje to orlen, co chwile obnizki za rope a na stacjach ciagle te same ceny, delikatna podwyzka ropy i juz na drugi dzien orlen podnosi ceny

 • Oceniono 7 razy 7

  Mechanizm podwyżek cen przy pompie jest banalnie prosty. Podnosi się o kilka kilkanaście groszy i już. Mechanizm obniżek jest już bardziej skomplikowany. Czeka się na ogłoszenie obniżki cen hurtowych, czeka się na dostawę, czeka się aż sprzeda się całość poprzednich zapasów, czeka się jeszcze parę dni i dopiero obniża o 1-2 gorsze.

 • antoniferdynand

  Oceniono 3 razy 3

  Nie wiem jak to hula ale jakieś 2 lata zrobiłem sobie historyczne zdjęcie dystrbutora, który na stacji przy hipermarkecie wyświetlił cenę coś ok. 3,60 zł z 1L ON. Wtedy ropa też chodziła w okolicach 50 USD za baryłkę (wtedy to było novum) a kurs waluty był podobny. Teraz kurs walut i ropy jest zbliżony a cena na stacji wciąż o 1 zł wyższa.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Cena rownowagi to 1 litr benzyny = 1 dolar USA. Ciekawe gdzie sie spotkaja.

 • Trolluj T

  Oceniono 2 razy 2

  Nie zapomnimy, bo warunkiem byłoby równoczesne zapomnienie państwowego zbója, a pasożytów tak łatwo się nie da pozbyć.

 • nazimno

  Oceniono 2 razy 2

  Co to jest Pb95 i Pb98?
  Czyzby Pani Redaktor wskrzesila obie ETYLINY ???????????????

  PS
  ...cos pisza, ale sami za bardzo nie wiedza, co

 • foryou22

  Oceniono 1 raz 1

  Ropa tania już od wielu miesięcy a ceny po pare groszy w dół potem w góre jedne wielkie oszustwo!

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 3 razy 1

  Za tania rope podziekujmy Amerykanom bo tylko im zalezy zeby ropa byla tania i zwiekszaja wydobycie kiedy inni OPEC plus SSowiety prowadza polityke na zwiekszania cen benzyny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX