Komentarze (81)
Rolnicy potrzebują coraz więcej pracowników, ale chętnych brakuje od dawna
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 2

  Wytłumaczcie mi, DLACZEGO przy cenach detalicznych produktów rolnych zaledwie o ok. 50% wyższych niż w Polsce, rolnikom w UE się opłaca, a polskim nie?

  Przecież NIKT mnie nie przekona, że 90% płodów skupują wyłącznie różne przetwórnie i mega-hurtownie mogące stosować sztuczne zaniżanie cen.

 • flat_hu

  Oceniono 6 razy 2

  Niech zwolnią pracujących w urzędach pracy - od razu więcej forsy w budżecie będzie a i pracownicy się znajdą.

 • adamtko

  Oceniono 12 razy 2

  Pozytywny efekt 500+,
  piedrolę, nie robię.

 • ks.krupinski

  Oceniono 16 razy 2

  Może już czas inwestować w maszyny...

 • wojciech_88

  Oceniono 1 raz 1

  To głównie problem Januszów co to ćwierć wieku temu postanowili zostać plantatorami truskawek.
  Zaczęli dobrze. Od postawienia białych rezydencji z kolumnami. Chwilę później wyszła jednak głupota typowego Janusza "Zausz firmę". Kutym płotem otoczyli tylko te swoje dworki żeby im chamstwo trawników nie podeptało.
  I Murzyny pouciekały do sąsiadów.

 • apiw2

  Oceniono 1 raz 1

  Stawki generalnie idą w górę - ale czy tak jak płaca minimalnma

 • uthark

  Oceniono 1 raz 1

  Problem znany od dawna na zachodzie Europy. Wielu Polaków jeździło na zbiór różnych owoców do Francji czy Hiszpanii.

  Na Cyprze nie zebraliby winogron, gdyby nie pracujący na czarno Palestyńczycy. Sam widziałem, jak policjant zawoził Palestyńczyków na swoją plantację winogron (sic!). W gruncie rzeczy, powinien ich zatrzymać, a oni powinni byli zostać deportowani. Dodam, że w 1993r. plantatorzy winogron na Cyprze płacili 15 funtów cypryjskich (wtedy równowartość 30 USD) za 6h pracy + 5 funtów (10 USD) za każdą nadgodzinę. Fakt, zapieprzało się w upale ponad 30 stopni.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 3 razy 1

  Prosta sprawa-tulipany. Importowane, brzydkie, pędzone z preparowanych cebulek tulipany, sprzedawane w sieciach w PL pochodzą z Holandii, gdzie są pędzone z cebulek jeszcze tańszych niż w Holandii, bo z Brazylii. Taki wymęczony tulipan kosztuje grosze i jest przemysłowo sprzedawany na giełdach na masę. Stąd oferty kwiatów w dyskontach, albo śmieciowy tulipan albo róża z Afryki za darmo. W Holandii cebulki są tanie u producenta-detalicznie sprzedawane już drogo, ale hurtowo nie kupisz inaczej niż po 3000szt lub więcej jednego koloru, a kto tyle jest wstanie kupić? Hurtownik albo zakład hodowlany cebul, kwiatów. Jak Ty kupisz drogo cebulki z pięknych odmian, które niekoniecznie się w przyszłym roku utrzymają/cebule zamierają, chorują, nikną etc./ to za tulipany papuzie, zielonokwiatowe i inne cudne chciałbyś dostać przyzwoitą cenę. Tulipan Acuminata kosztuje za cebulkę ok.10zł a kwiat jest przepiękny ale maleńki i drobny. Kto ci za tulipana zapłaci 3-4zł, a to by dopiero stanowiło o opłacalności hodowli, bo przecież musisz cebulki co roku wykopać by odpoczęły, wsadzić w odpowiednim terminie, musisz zasilić ziemie nawozami. A gdzie koszt twojej pracy? Tymczasem ludzie są nauczeni do tulipanów po 1zł i wiecej to im drogo. Dlatego nie ma nawet ofert ciekawych tulipanów w sprzedaży i jak się ma ogród to warto kupić sobie 500-600 cebul pięknych tulipanów aby mieć się czym cieszyć jak rosną i kwitną. No niestety-ludziom wszystko est drogo, a jednocześnie pracy się w PL nie ceni i a nią nie płaci. Reform brak, a bez reform trudno za pracę płacić i mentalność ludzi się nie zmienia. Chcą za darmo, a jednocześnie trudno pracę znaleźć. Ciekawe, że w UK gdzie za pracę płacą, usługi są bardzo drogie, natomiast towary przemysłowe w podobnych cenach lub taniej.

 • jarabbit

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, dlaczego jest tylu chętnych do wyjazdów za granicę do zbierania owoców. Może dlatego, że tam płacą uczciwe ( jak na polskie warunki) pieniądze? A nie rzucony ochłap w postaci grosików, okraszony narzekaniem ile to się dokłada do interesu.

 • remo29

  Oceniono 5 razy 1

  Zacznie się zabawa, jak UE przykręci kurek z dotacjami. Będzie ciemny lud żył modlitwą i wodą z rzeki.

 • rumpa

  Oceniono 3 razy 1

  problem polega na tym, że Polak chce sobie kupić kobiałkę truskawek za grosze. A Holender rozumie, że albo sobie sam te truskawki wyhoduje w doniczce, albo zapłaci porządnie za malutki koszyczek. I wtedy nie ma problemów ze znalezieniem ludzi do pracy, z tego co widzę z ogłoszeń.
  Taaak, pamiętam swój szok, jak zobaczyłam cenę truskawek i wielkość opakowania.
  Ale jak pomyślałam, to była właśnie racjonalna i gwarantowała, że mi truskawka w gardle nie stanie, jak sobie pomyślę, ile zapłacono zbieraczowi.

 • cyreliusz

  Oceniono 5 razy 1

  /polska wieś ma problem z szukaniem niewolników /
  Zblór - pracownik swoje rbg wypracował i powinien mieć zapłacone niezależnie czy rolnik sprzeda,czy nie.

 • wortat

  Oceniono 9 razy 1

  Nasze "wysokie" zarobki i zasiłki najskuteczniejszą bronią przeciw islamskim imigrantom.

 • Anakin Skywalker

  0

  "Ceny jednostkowe wydają się bardzo niskie, ale sprawny pracownik jest w stanie zerwać np. 250 kg wiśni dziennie."
  Szanowny panie redatorze - proszę nie pisać artykułów pod wpływem dopalaczy lub innych używek.

 • pisiewicz

  Oceniono 2 razy 0

  "5 dni w tygodniu odpoczywa". Ukraińskie media żądają zwolnienia Sławomira Nowaka

  Portal zwraca także uwagę, że za swoją pracę na Ukrainie Nowak otrzymuje "niezwykle wysokie wynagrodzenie". Na początku swojej ukraińskiej kariery zarabiał w przeliczeniu ok. 1,8 tys. zł, jednak - jak pisze Antikor - minister infrastruktury Wołodymyr Omelan zaproponował rządowi podwyższenie jego honorarium o 200-300 procent.
  więcej: forsal.pl/artykuly/1026038,slawomir-nowak-ukrainskie-media-zadaja-zwolnienia-slawomira-nowaka.html

  Piszę o tym, bo jak widać nie dla wszystkich zarobki w polskim rolnictwie są nieatrakcyjne.

 • krunghtep01

  Oceniono 8 razy 0

  Jak Unia zniesie wizy dla ukraincow [a ta nastapi b.szybko,ustawa juz jest] to trzeba bedzie Marsjan sprowadzac do zbiorow.

 • tslupek

  0

  U nas SWIFT jeszcze działa?

 • rabieg

  Oceniono 4 razy 0

  Jak policzyliście te 500 000 pracowników, z księżyca? Co za gamonie.

 • newpatric

  Oceniono 9 razy -1

  Nie ma rak do pracy w polu?

  Księżą nic nie robia tylko dostaja gigantyczne dotacje ze społecznej kasy - niech zajmą sie jakąś uczciwą pracą.

 • r-mi

  Oceniono 5 razy -3

  Interesujące, że dla rozwydrzonej hołoty uczciwa praca to "bycie niewolnikiem". Chciałbym tylko poinformować że niewolnictwo to co najwyżej obłożne rabunkowymi podatkami ludzi którzy uczciwie pracują żeby było na zasiłki dla nierobów. Bo jak ktoś nie chce pracować to można żebrać, za to z podatków nie da się "zrezygnować".

  Wiadomo, że trzeba jakoś wygrywać wybory... ale jakim kosztem bo to nieróbstwo, subsydiowanie patologii i wmawianie hołocie że nie trzeba nic robić bo "rząd da kasę"... to po prostu zalegalizowane ludobójstwo. Bo nas na to nie stać i normalni ludzie nie będą w tym kraju mieli dzieci, a jak nawet jakimś cudem będą mieli to one i tak stąd wyjadą do UK gdzie od prostej pracy zapłacą sumarycznie 15% podatki... zamiast tu płacić 45%. Nikt normalny nie będzie tyrał na stado kretynów którym "się należy za to że żyją i żrą" i dla których "praca to niewolnictwo".

 • Kamil Pakla

  Oceniono 5 razy -3

  Niech dają normalne stawki na skupach to i stawki będą większe A nie na skupie 2 zł za łubianke i za zebranie 2zł to gdzie tu logika kilogram na skupie kosztuje 1zł a jogurt w sklepie kosztuje 3 zł a z kilograma jest 20 jogurtów. Z TYM NIECH ZROBIA PORZĄDEK A Z RESZTA ROLNICY PORADZA SOBIE DOSKONALE SAMI!!!!

 • Cyryl Pawel

  Oceniono 9 razy -5

  Typowa cena detaliczna jabłek w Polsce to 3 złote za kilogram. W Niemczech, w Beneluxie 2 Euro, a w USA 2 USD za funta (0,45 kg). Polacy chcą towarów za darmo, to niech za darmo pracują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX