Kim Dzong Un poszedł o krok za daleko? Korea Północna skazana na niemal całkowitą izolację gospodarczą

Jest zakaz międzynarodowej działalności dla państwowych banków Korei Północnej. Decyzja jest efektem starań USA, które dążą do gospodarczej izolacji Pjongjangu z powodu realizowania programu broni nuklearnej.

Śledczy Organizacji Narodów Zjednoczonych znaleźli dowody na to, że koreańskie banki nadal korzystały z usług Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) pomimo, że zostały objęte wcześniej sankcjami ONZ. Raport śledczych ONZ został opublikowany na początku tygodnia.

Trzy banki z czarnej listy to Bank of East Land, Korea Daesong Bank oraz Korea Kwangson Banking Corp. Bank of East Land na listę został wpisany już w 2013 roku, dwa pozostałe w 2016. SWIFT ogłosiło, że zawiesza dostęp do tych banków.

Senatorowie Stanów Zjednoczonych wezwali SWIFT, aby całkowicie zakazało działalności bankom Korei Północnej w związku z próbami jądrowymi i rakietowymi, jakie w ostatnich miesiącach przeprowadził reżim Kim Dzong Una.

Choć dostęp Korei Północnej do światowych rynków finansowych jest już mocno zawężony i utrudniony przez długoletnie sankcje międzynarodowe, to kraj w dalszym ciągu ma do nich dostęp albo jawny lub za pomocą firm w Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i Afryce.

Sieć SWIFT jest podstawą dla większości międzynarodowych transakcji handlowych i bankowych. Bez niej państwa objęte sankcjami są zmuszane do prowadzenia operacji wymiany barterowej lub do przemytu.

Więcej o:
Komentarze (68)
Kim Dzong Un poszedł o krok za daleko? Korea Północna skazana na niemal całkowitą izolację gospodarczą
Zaloguj się
 • herbb

  Oceniono 55 razy 39

  Już wiem jaki będzie kolejny partner strategiczny dla mlaskacza z Żoliborza

 • substorm

  Oceniono 36 razy 28

  Kim Dzong-Kwak tez idzie w tym kierunku.

 • culebre

  Oceniono 7 razy 7

  Beata StraSZYDŁOwdupie też szybciutko zmierza w tym kierunku.

 • kraq

  Oceniono 10 razy 6

  ej pisowskie zjeby, znalazłem wam kolegę. :)

 • mirekk55

  Oceniono 7 razy 5

  Krótkiemu już dużo nie brakuje do Kima.Jeżeli tą hołotę PiS-owską nie zatrzymamy to będziemy w świecie drugą Koreą Północną-bo w Europie już nią jesteśmy...

 • algreg

  Oceniono 7 razy 5

  nieźle wygląda ten Pierwszy Grubas w Korei Pn. Nie mogę przestać rechotać

 • tysonc

  Oceniono 4 razy 4

  A jakby go tak najpierw do parownika wsadzic, potem ponacinac w karo, posolic i nastepna godzina grillowac na chrupko. Ale byloby cacucho. Kazdy prosiak sie chowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX