Solorz-Żak nie pomoże Kurskiemu w ściąganiu abonamentu. Cyfrowy Polsat chce chronić dane klientów

Władze Cyfrowego Polsatu podważyły kolejny pomysł rządu dotyczący poprawy ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ich zdaniem jest wybiórczy, bo dotyczy tylko tych obywateli, którzy opłacają telewizję kablową lub cyfrową.

- Projekt przedstawiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wspiera powszechności płacenia abonamentu, gdyż wprowadza rozwiązanie, które traktuje obywateli w sposób wybiórczy i ma dotyczyć tylko części społeczeństwa - czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie Cyfrowego Polsatu.

W praktyce nowa ustawa będzie nakładała obowiązek płacenia abonamentu na osoby, które posiadają kablówkę lub telewizję cyfrową, ale pozostanie bezradna względem tych, którzy korzystają jedynie z bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej lub radia.

Kablówkę ma obecnie 4,5 mln abonentów, telewizje satelitarne – ok. 5,5 mln. Tymczasem według danych Nielsen Audience Measurement za rok 2015 w Polsce jedynie 3,8 proc. z 13,5 mln gospodarstw domowych nie posiadało telewizora. GUS szacuje, że telewizor stoi w 98 proc. domów.

Dodatkowo, na wspomniane 13,5 mln gospodarstw domowych zarejestrowane odbiorniki ma 6,5 mln, z czego połowa jest zwolniona z tej opłaty (bo np. ma ponad 75 lat). 

Miesięczna opłata za posiadanie radia to 7 złotych. Za korzystanie z telewizora trzeba zapłacić już blisko 23 złote.

Cyfrowy Polsat broni również praw swoich klientów, zwracając uwagę na "dotychczasową niemoc instytucji zobowiązanych do poboru abonamentu", którą uznaje za "niezgodną z zasadą konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa, a ujawnienie chronionych danych osobowych klientów płatnej telewizji za naruszającą ich prawa konsumenckie i osobiste."

I dodaje - "Osiągnięcie konsensusu rynkowego w sprawie przyjęcia rozwiązań nowej ustawy abonamentowej uważamy za stosunkowo proste, pod warunkiem stosowania tych samych reguł wobec wszystkich obywateli, bez rozróżniania, czy są klientami sieci kablowych, platform satelitarnych, platform internetowych czy też naziemnej telewizji cyfrowej.(...) Media publiczne powinny być więc finansowane wyłącznie z opłat abonamentowych uiszczanych przez wszystkich odbiorców radia i telewizji, tak aby realizowały one jedynie cele związane z misją publiczną. Odpowiednie bazy danych, które mogą być podstawą do powszechności płacenia abonamentu, są w posiadaniu organów państwa." 

Lista pomysłów na to, jak zmusić obywateli do płacenia abonamentu RTV zaczyna się wydłużać. Opłata miała być już obligatoryjnie doliczana do rachunku za prąd, albo przy PIT. Była też wizja, że listonosze przy okazji doręczania listów będą nam wchodzić do mieszkań i dokonywać małej inspekcji.

Zobacz także: Pluralizm według TVP. Zobaczcie, kogo najchętniej zaprasza się na Woronicza

Pluralizm według TVP. Zobaczcie, kogo najchętniej zaprasza się na Woronicza

Więcej o:
Komentarze (232)
Solorz-Żak nie pomoże Kurskiemu w ściąganiu abonamentu. Cyfrowy Polsat chce chronić dane klientów
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 123 razy 117

  I co teraz? Teczki na Solorza, jakaś kontrola skarbowa, albo chociaż okupacja siedziby przez baby spod kościoła?

 • smiki48

  Oceniono 17 razy 17

  operatorzy TV byliby idiotami, przekazując Kurskiemu dane swoich klientów. Stracą wówczas dwukrotnie. Po pierwsze część klientów zrezygnuje, bo zobligowana do płacenia abonamentu TVP ograniczy koszty i albo obniży pakiet w tv satelitarnej albo w ogóle zrezygnuje,
  po drugie, jak dzięki ich informacjom TVP dostanie znacznie więcej pieniędzy, to będzie bardziej konkurencyjna i z tego też powodu następni klienci zrezygnują z dodatkowego abonamentu, bo nie będzie wielkiej różnicy w jakości programów.

 • kocurxtr

  Oceniono 18 razy 16

  brawo

 • nieprawomyslny

  Oceniono 15 razy 15

  Ja robię wypis z kablówki jak tylko wprowadzą ten pisdzielski pomysł. Nie zamierzam płacić ani na pisowską, ani platformerską ani żadną inną TV "publiczną" zalewającą tanią propagandą i shit-ową ofertą programową.

 • 2kotunia1

  Oceniono 25 razy 15

  No i brawo. Pierwszy rozsądny odpowiedział złodziejom. Niech sobie zrobią płatna telewizje i kto będzie chciał ten chłam oglądać to sobie wykupi za 1zł, a mnie niech nie zmuszają do swoich bredni i bredni capa z Torunia i idiotów z Watykanu

 • acototak

  Oceniono 23 razy 15

  Równość wobec prawa. Czy tę zasadę PiS też ma w dudzie?

 • mbmbtb

  Oceniono 22 razy 14

  BĘDZIEMY PODAWAĆ DO SĄDU OPERATORÓW, JEŻELI UDOSTĘPNIĄ NASZE DANE OSOBOWE. I TYLE !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX