Islandia ogłasza koniec kryzysu finansowego. "Nasza gospodarka jest większa niż kiedykolwiek wcześniej"

Bank centralny i rząd Islandii ogłosiły zniesienie kontroli kapitału. Brak wprowadzonych w 2008 roku ograniczeń oznacza symboliczne zakończenie kryzysu w tym kraju.

Islandzki rząd poinformował, że od wtorku kontrole przepływu kapitału obejmujące osoby fizyczne, firmy i fundusze emerytalne zostaną zniesione. Pozostawiono jedynie część makroostrożnościowych przepisów, m.in. dotyczących tzw. „carry trade”.

Bank centralny ogłosił ponadto, że odkupił od zagranicznych inwestorów aktywa warte blisko 90 mld koron (834 mln dolarów). Ma to dodatkowo stabilizować sytuację. Według podanych informacji, na historycznych szczytach znajdują się rezerwy walutowe, za które bank centralny będzie nadal kupował te aktywa.

Stabilizacja gospodarki i waluty

Przepisy o kontroli przepływu kapitału wprowadzono w 2008 roku w asyście Międzynarodowego Funduszu Walutowego, po tym jak upadły największe banki w Islandii – Kaupthing, Glitnir i Landsbankinn. Ograniczenia zapobiegły pogłębieniu kryzysu, ustabilizowały walutę i gospodarkę wulkanicznego kraju. Dzięki kontroli zatrzymano w Islandii środki m.in. zagranicznych inwestorów, którzy mogliby je wycofać, co osłabiłoby islandzką koronę.

Zniesienie przepisów o kontroli przepływu kapitału oznacza powrót Islandii na międzynarodowe rynki finansowe oraz symboliczne zakończenie kryzysu.

Gospodarka znowu rośnie

Utworzony w styczniu nowy rząd podkreśla, że decyzja jest jego kluczowym posunięciem, ma wsparcie krajowe i międzynarodowe. - Nasza zdywersyfikowana gospodarka jest większa niż kiedykolwiek wcześniej, oczekuje się, że w tym roku będzie rozwijać się w szybkim tempie. Rosną rybołówstwo, turystyka, startupy technologiczne i sektor energii odnawialnej, które stanowią kręgosłup naszej gospodarki – zaznaczył Benedikt Johannesson, islandzki minister finansów.

Po zapaści finansowej gospodarka Islandii notuje znaczne ożywienie, wspomagane przez boom w turystyce. W ubiegłym roku kraj ten odwiedziło około 1,8 miliona osób, co oznacza wzrost o 40 proc. wobec 2015 roku.

.W Islandii obserwuje się także rosnące inwestycje oraz ruch na rynku mieszkaniowym. Wzrost gospodarczy w 2016 r. wyniósł 7,2 proc

Więcej o:
Komentarze (40)
Islandia ogłasza koniec kryzysu finansowego. "Nasza gospodarka jest większa niż kiedykolwiek wcześniej"
Zaloguj się
 • cyniczne_oko

  Oceniono 20 razy 20

  Zamiast ratować banksterów pozwolono im upaść i kraj nie wziął na siebie ciężaru tej finansowej mafii. Winni zamiast wyłudzić pieniądze podatników jak to się robi w Europie poszli do więzienia a ich banki splajtowały. I tak powinno być wszędzie.

 • antypolityk.gw

  Oceniono 22 razy 20

  jedyny kraj gdzie bankierzy poszli do pierdla na wieloletnie więzienie a skarb państwa nie pomógł prywatnym i zagranicznym bankom i poupadały, budowali na nowo a w Ewropie kto dostał kasę ? banksterzy

 • igan1

  Oceniono 13 razy 13

  Można ? Można z " elitą finansową " wygrać !

 • leonleonidas

  Oceniono 12 razy 4

  Pozamykali baksterke, upadle banki nie uzyskaly raktunku z publicznych pieniedzy to i wyszli na prosta.
  Nie ugieli sie pod pregierzem koszernych.
  Tak trzymac.

 • tanksztela

  Oceniono 2 razy 2

  "Przepisy o kontroli przepływu kapitału wprowadzono w 2008 roku w asyście Międzynarodowego Funduszu Walutowego, po tym jak upadły największe banki w Islandii"
  autor sobie jaja robi czy uważa czytelników za idiotów?

 • do_mappiego

  Oceniono 1 raz 1

  Za chwilę nakręcą kolejną bańkę mydlaną...

 • lech2011

  Oceniono 1 raz 1

  Morawiecki: można ? Można !

 • peer_dolinski

  Oceniono 3 razy 1

  Proszę, taka Islandia może, a nasi "specjaliści" od finansów nadal mają kryzys na półkach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX