Odkryto największe od 30 lat złoże ropy naftowej. Może być tam nawet 1,2 mld baryłek

Hiszpański koncern energetyczny Repsol poinformował, że zidentyfikował na Alasce złoże ropy szacowane na 1,2 mld baryłek. Byłoby to największe lądowe znalezisko od trzech dekad.

Złoże lekkiej ropy naftowej znajduje się w pobliżu miejscowości Nuiqsut w okręgu North Slope na Alasce. Dzięki odkryciu Repsol ma zamiar produkować 120 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Wydobycie będzie możliwe od 2021 roku.

Centrala Repsol w Madrycie oświadczyła, że odkrycia dokonano wraz z biznesowym partnerem, Armstrong Energy z siedzibą w Denver. Firmy zaczęły eksplorację w North Slope w 2008 roku.

Oprócz Alaski, Respol ma także złoża w Zatoce Meksykańskiej. W 2016 roku firma osiągnęła zysk netto w wysokości 1,73 mld euro, to najlepszy wynik od czterech lat.

Alaska VolcanoAlaska Volcano Janet Schaefer / AP

Impuls dla Alaski

CNN Money podaje, że odkrycie tak wielkiego złoża ropy naftowej to dobra wiadomość dla Alaski, która utrzymuje się z podatków płaconych przez spółki zajmujące się wydobyciem i sprzedażą ropy naftowej oraz gazu. Z powodu niskich wpływów związanych z kłopotami w przemyśle naftowym, w ubiegłym roku zamrożono tam pensje pracowników budżetówki.

- To dobra wiadomość dla stanu Alaska. Musimy działać razem, aby wypełnić rurociągi ropą - powiedział Bill Walker, gubernator Alaski.

Od dłuższego czasu produkcja ropy naftowej na Alasce systematycznie spada. Dzienny poziom wydobycia wynosi dziś 483 tys. baryłek. Tymczasem jeszcze w 1988 roku wydobywano tam ponad 2 mln baryłek w ciągu dnia.

W październiku firma Caelus Energy odkryła, że pod arktycznymi wodami kryje się 6 mld baryłek ropy naftowej. Złoża surowca na Alasce mogą powiększyć się dzięki temu znalezisku aż o 80 proc. 2,4 mld baryłek, czyli 40 proc. nowo odkrytej ropy nadaje się do wykorzystania.

Więcej o:
Komentarze (88)
Odkryto największe od 30 lat złoże ropy naftowej. Może być tam nawet 1,2 mld baryłek
Zaloguj się
 • dobrywujek

  Oceniono 4 razy 2

  Ale jak to, tak bez obalania reżimu będa wydobywać? Oh wait...

 • facio60

  Oceniono 14 razy 2

  Przy światowym zużyciu wynoszącym ok 90 mln baryłek ropy dziennie, te zasoby na Alasce wynoszące 8,4 mld baryłek, starczą na ok 8 lat, a więc nie na wiele. Daje nam to skalę oddechu jaki zyskał świat dzięki temu odkryciu.
  Tak czy inaczej, skazani jesteśmy na ewolucyjną zmianę tego nośnika energii. Ropa służy głównie jako napęd do samochodów, agregatów i ogrzewania. Ogrzewanie tą metodą łatwo jest ograniczyć, natomiast transport czeka wielka rewolucja. Już mówi się o ograniczeniu rejestracji samochodów na to paliwo a to dopiero początek. Nie uciekniemy od akumulatorów i wodoru, a może ktoś wymyśli jeszcze coś innego.

 • dunajec1

  Oceniono 2 razy 2

  A juz myslalem ze nowe Karlino odkryli.

 • 500_zl_na_kazde_dziecko

  Oceniono 1 raz 1

  Podczas nocy polarnej niech uważają na wampiry

 • Andrzej Gojdź

  Oceniono 1 raz 1

  Patrząc jak Amerykanie pompują swoją ropę / nie chcieli po 100 a pompują po 50 USD/ , moim zdaniem zbliża się zmierzch ropy naftowej w motoryzacji a nawet w energetyce. Czekam, jakiego króliczka wyciągną Amerykanie z kapelusz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX