Wielki strajk na berlińskich lotniskach. Postulaty związkowców bardzo nam coś przypominają

Marcin Kaczmarczyk
Trwa strajk personelu naziemnego na dwóch lotniskach w Berlinie. W sporze o podwyżki pensji pojawia się kwota znana dobrze z polskich sporów o płacę minimalną. Tyle, że wyrażona w euro.

Strajk personelu naziemnego na lotniskach Berlin Schoenefeld i Berlin Tegel rozpoczął się o 4 rano w poniedziałek. Praktycznie praca tych portów lotniczych zamarła. Odwołano już łącznie 660 lotów. I wiadomo, że to dopiero początek.

Strajk pierwotnie miał zakończyć się we wtorek wcześnie rano, ale w poniedziałek rano związkowcy zapowiedzieli, że przedłużą go o dobę.

Germany Airport StrikeGermany Airport Strike Michael Sohn (AP Photo/Michael Sohn)

Czytaj więcej: Bilety tańsze o 17 proc. Jak Ryanair z powodzeniem podgryza konkurencję?

Strajk jest reakcją strony związkowej na odrzucenie jej propozycji podwyżki płac przez zarząd lotnisk. Związkowcy domagają się podniesienia stawki godzinową dla personelu naziemnego do 12 euro z obecnych około 11 euro. Menedżerowie lotnisk nie zgadzają się na taką propozycję – oferowali początkowo około 10 eurocentów podwyżki za godzinę pracy, potem zaproponowali 8 proc. podwyżkę stawki godzinowej, ale miała ona być rozpisana na najbliższe trzy lata.

Spór zatem trwa. A my tymczasem, dzięki postulatom niemieckich związkowców wiemy dokładnie, że praca personelu naziemnego na lotniskach w Berlinie jest wyceniana ponad 4 razy więcej od minimalnej stawki godzinowej obowiązującej w Polsce. Tę bowiem od początku roku ustalono na poziomie 13 zł za godzinę brutto – miało być 12 zł za godzinę, ale ta kwota podlega waloryzacji.

Tekst pochodzi z blogu “Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”

Więcej o:
Komentarze (9)
Wielki strajk na berlińskich lotniskach. Postulaty związkowców bardzo nam coś przypominają
Zaloguj się
 • morenowa38

  Oceniono 5 razy 1

  "podniesienia stawki godzinową"... Trudna język polska język...

 • berwis1

  0

  Niemcy moga.A nam daleko do nich i x tym musimy sie narazie pogodzic.

 • javall

  0

  Jak to, w tym kraju dobrobytu?

 • gnago

  Oceniono 2 razy 0

  No straty z tych dwóch dni to wartość tej podwyżki przez najbliższe dekady. Wniosek że zarząd nie zna się na ekonomi i arytmetyce. Za to ewidentnie pogardza swoimi pracownikami

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 10 razy -2

  Nie dziwię im się. 11€ brutto, to w Niemczech kasa za którą nie da się przeżyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX