Ostatnia szansa na samochód od fiskusa. Przedłużenia Loterii Paragonowej nie będzie

Piotr Skwirowski
Tylko do końca marca potrwa loteria paragonowa. Ministerstwo Finansów: "Trwają analizy i prace koncepcyjne dotyczące kolejnych edycji Loterii". Decyzji o jej przedłużeniu nie ma

- Czy Ministerstwo Finansów myśli o przedłużeniu okresu trwania Loterii Paragonowej - zapytaliśmy biuro prasowe resortu.

Ministerstwo odpowiedziało, że "pozytywnie ocenia kampanię edukacyjną, jaką jest Narodowa Loteria Paragonowa". I dlatego w zeszłym roku przedłużyło ją o 6 miesięcy. Ten przedłużony żywot Loterii kończy się jednak z końcem marca.

- Obecnie trwają analizy i prace koncepcyjne dotyczące kolejnych edycji Loterii. Decyzje nie zostały jeszcze podjęte - stwierdziło biuro prasowe resortu finansów.

Oznacza to, że marzec jest ostatnim miesiącem trwania Loterii. Do jej końca zostało zaledwie kilka losowań. A zarejestrować w systemie loterii można już tylko paragony zebrane w marcu. Rejestrujemy do końca marca.

Loteria ruszyła 1 października 2015 r. Uruchomiła ją jeszcze poprzednia ekipa w Ministerstwie Finansów, czyli rząd PO-PSL. Loteria miała trwać rok. Od razu jednak zastrzeżono możliwość jej przedłużenia o kolejne pół roku. I kierownictwo resortu finansów spod znaku PiS szybko się na to zdecydowało. W kontrakcie z firmą Unique One Sp. z o.o., która przygotowała i organizuje Loterię nie ma już jednak mowy o kolejnym jej przedłużeniu.

W loterii może wziąć udział każdy dorosły, który zapłaci za towar lub usługę co najmniej 10 zł, weźmie paragon od sprzedawcy i zarejestruje go na stronie loterii. Co miesiąc można tu wygrać samochód opel astra oraz laptopy i iPady. Dodatkowo co trzy miesiące do wygrania jest Opel Insignia. To nagroda w losowaniu paragonów z branży premiowanej. A premiowane są te obszary gospodarki, gdzie szara strefa jest duża i dokuczliwa dla uczciwie działających firm i dla budżetu państwa. Branżami premiowanymi były już fryzjerstwo, mała gastronomia, mechanika samochodowa, taksówki, prywatna praktyka lekarska i dentystyczna. W pierwszym kwartale 2017 r., ostatnim, w którym działa działała Loteria, premiowane są paragony za zakup paliw na stacjach benzynowych. - Oznacza to, że wszystkie paragony fiskalne za paliwo kupione na stacjach benzynowych będą mogły być zgłoszone w loterii jako paragony branżowe i jako takie wezmą udział w kwietniowym losowaniu nagrody specjalnej - samochodu osobowego marki Opel Insignia, wraz z rocznym ubezpieczeniem OC/AC - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Paragony za paliwo, wraz z paragonami na towary i usługi z innych branż, biorą też jednak brały udział w comiesięcznych losowaniach Opli Astra. 

Choć zainteresowanie Loterią z biegiem czasu spadało, z 17 mln zarejestrowanych paragonów na jej początku, do grubo poniżej 10 mln miesięcznie w zeszłym roku, to Ministerstwo Finansów jest zadowolone z jej efektów. - Zaobserwowaliśmy pozytywne zmiany szczególnie w obszarze zmiany świadomości klientów odnośnie roli paragonu fiskalnego i potrzeby jego zabierania przy każdych zakupach - napisało do nas Ministerstwo. I przytoczyło dane z których wynika, że przed uruchomieniem loterii (IPSOS dla MF, 2014 r.) zaledwie 7 proc. respondentów przy zakupie towarów i 5 proc. przy zakupie usług, w sytuacji, kiedy nie otrzymywało paragonu – zawsze o niego prosiło. - W grudniu 2015 r., a więc w trzecim miesiącu loterii i ponownie w grudniu 2016 r., przeprowadzono kolejne badania w tym zakresie. Porównanie danych wskazuje, że wartości te znacząco wzrosły: w przypadku zakupu towarów: do 31 proc. w 2015 r. i do 34 proc. w 2016 r.. W przypadku usług, odpowiednio: do 28 proc. w 2015 r. i do 31 proc. w roku następnym - stwierdziło biuro prasowe resortu finansów. - Dziś, co trzeci Polak zawsze pamięta o paragonie fiskalnym przy zakupach towarów lub usług. Jeszcze w 2014 r. był to zaledwie, co 14 respondent - dodało.

Koszt Loterii to 7 mln zł. Jej przedłużenie o pół roku podbiło go do 9 mln zł. Ile kosztowałaby ewentualna nowa edycja i kiedy mogłaby być przeprowadzona - nie wiadomo.

Więcej o:
Komentarze (23)
Ostatnia szansa na samochód od fiskusa. Przedłużenia Loterii Paragonowej nie będzie
Zaloguj się
 • sigit

  Oceniono 9 razy 5

  Gó...ana loteria, prawdopodobieństwo jak w totka, chyba, że się jest koleżanką urzędnika z MF. Kilka nagród w miesiącu, dla kilku milionów wklepujących, to żart. Zasady głupie - tam gdzie najwięcej omijania, tam loteria się nie sprawdza. Np kupisz coś w internecie 25 lutego, otrzymasz.1 marca i paragonu nie wpiszesz, bo jakiś idiota od regulaminu zamyka możliwość wpisania z końcem miesiąca, mimo, ze losowanie jest 10 dni później. Przecież internet powinien być równie dobrze sprawdzany jak fryzjerki lub ... stacje benzynowe. Zawsze otrzymuję paragon na stacji. Po co to czynić branżą miesiąca? Wisi mi taka loteria.

 • Irek Kowalski

  Oceniono 7 razy 3

  Rejestrowałem średnio 100-150 paragonów miesięcznie. Przez te wszystkie miesiące kompletnie nic. Co więcej nie znam nikogo, kto wygrałby tam cokolwiek. To już łatwiej spotkać osobe, która trafiła 4 w totka, a prawdopodobieństwo chyba mniejsze.
  W mojej opinii to była jedna wielka ściema i ustawka

 • dante_waw

  Oceniono 7 razy 3

  Rolnicy sprzedajacy marchewke paragonow nie dawali, a losowania wygrywali urzednicy z Ministerstwa Finansow, najbardziej smieszy reklama w ktorej patriotyzm jest przedstawiany jako chec do placenia podatkow, a najwieksi jak wiadomo patrioci - rolnicy i ksieza podatkow nie placa..... jak widac mozna byc patriota i podatkow nie placic.. :)

 • 03730t

  Oceniono 2 razy 2

  Od swoich nie biorę paragonów, nie dam pieniędzy urzędnikom.

 • pbalo

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczy wpisać w google :wygrana w loterii paragonowej:

 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 1

  Tylko kolaboranci grają w loterię paragonową...

 • ollele

  Oceniono 1 raz 1

  No ale już wiadomo kto wygra?

 • Black Swan

  Oceniono 3 razy 1

  może chciociaż pendriva wygracie bo auto jest przeznaczone dla jakiegoś misiewicza... On juz garaż odmalował w oczekiwaniu na wygraną..

 • anka.pano

  Oceniono 3 razy 1

  Banda oszustów. Nawet samochody w tej loterii są tak słabe że już dawno powiedziałam sobie: ani grosza fiskusowi! Głupia insignia aby ją wygrać trzeba było aż z grupy premiowanej paragon mieć żeby to choć ferrari było! Omijać płacenie podatków gdzie się tylko da!!! Plują w twarz tą loterią, dziesiątki pół trzeba wklepać, zarobili tylko znajomki - firma informatyczna obłowiła się na tym szfindlu!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX