Producent Marsów i Snickersów ostrzega Anglików. Jeszcze zapłaczą?

Zerwanie umów handlowych z krajami Unii Europejskiej podwyższy ceny czekolady w Wielkiej Brytanii nawet o 30 proc. - uważa członek zarządu Marsa Fiona Dawson. Sygnały są już widoczne.

Od zeszłego roku - kiedy to ogłoszono wynik referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej - produkty czekoladowe podrożały na Wyspach średnio o 13 proc. - podaje serwis mySupermarket.co.uk.

- Jeśli tendencja się utrzyma, cena przeciętnych batonów może w 2018 r. przekroczyć 1 funta - uważa dyrektor serwisu Gilad Simhony.

Ceny rosną m.in. przez coraz większe zapotrzebowanie na czekoladę z krajów rozwijających się, jak Brazylia, Chiny i Rosja. Dodatkową przyczynę podała Fiona Dawson, prezes Mars Food ds. żywności, napojów i sprzedaży.

- Brak sztywnych granic w Europie, ceł i innych regulacji celnych pozwala na stworzenie łańcucha dostaw, który owocuje niskimi cenami - wyjaśniła w swoim przemówieniu wygłoszonym w  Brukseli. - Powrót tych barier zwiększy koszty oraz zagrozi temu łańcuchowi dostaw i posadom z nim związanym.

Jej zdaniem ceny czekoladowych produktów mogą wzrosnąć w Londynie jeszcze o 30 proc.

Jak podkreśla Dawson sektor spożywczy - podobnie jak motoryzacyjny i finansowy - zachęca europejskich polityków do szerszego spojrzenia podczas negocjacji przyszłych umów.

- Ograniczenie handlu nie przyniesie korzyści żadnej ze stron - zastrzega.

Amerykańska korporacja Mars posiada fabryki w całej UE, w tym we Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech oraz w Polsce. Polskie fabryki - pod mazowieckim Sochaczewem - produkują czekoladę oraz gotowe jedzenie dla zwierząt. Polskie zakłady uruchomiono w 1992 r. Teraz ok. 70 proc. produkcji przeznaczone jest na eksport do 60 różnych krajów.

Więcej o:
Komentarze (55)
Producent Marsów i Snickersów ostrzega Anglików. Jeszcze zapłaczą?
Zaloguj się
 • Daniel Bozejko

  Oceniono 21 razy 13

  Anglia dziś oficjalnie i spektakularnie popełni samobójstwo ale to już wiemy ceny w najbliższym czasie pójdą 20 - 30 procent w górę. Podatki i brak rąk do pracy odczują już w najbliższym czasie brawo Anglio teraz czeka was najlepsze przekonać Angielskiego leniucha na benefitach do pracy chce to zobaczyc !!!!!

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 11 razy 9

  No i mają swoją ukochaną blokadę kontynentalną jak za starych dobrych lat. Rząd Theresy May podniósł z kolan Imperium Brytyjskie i to tak spektakularnie, że aż mu gacie do kostek spadły, imperium temu i teraz imperium to świeci gołą d*.

 • jollyroger

  Oceniono 6 razy 6

  Prawdziwe efekty Brexitu bedzie widac dopiero za 12-18 miesiecy. Na chwile obecna zaczynaja sie konczyc w zasadzie wszystkie FX forwards wiec nagle ceny eksportu w dolarach i Euro ida w gore. Widac to po cenach gazu podnoszonych przez wszystkich dostawcow o 10%. Poniewaz UK ma plan na hard brexit i wyjscie z customs union, przez najblizsze dwa lata musza zbudowac cala infrastrukture do clenia towarow na granicach. Kto pamieta jak wygladaly Slubice przed wejsciem do strefy Shenegen wie o czym mowie. Za jakis czas wyjdzie na swiatlo dzienne skala problemow jaka czeka UK po wyjsciu z Unii (np clo wysokosci 70% na eksport wolowiny wg regol WTO etc.).

 • stary.gniewny

  Oceniono 6 razy 6

  Jest okazja. Cały naród gwiazdorzy.

 • as-zalogowany

  Oceniono 5 razy 5

  "produkują czekoladę oraz gotowe jedzenie dla zwierząt. " - na tej samej linii? :)

 • rita.1

  Oceniono 10 razy 4

  Wyjdzie im tylko na zdrowie, gdy zaczną żreć mniej słodyczy.

 • serek.spod.laski

  Oceniono 5 razy 3

  A mogliśmy wskoczyć na ich miejsce w UE. :(

 • zyks

  Oceniono 4 razy 2

  Zapłacą, zapłaczą . Wrócą na kolanach...

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 1 raz 1

  Informuję, że odkąd Mars przeją markę Sheba koty już absolutnie tego nie chcą jeść, a nowe wypusty dziwnych pasztetów nadają się jedynie do rowu dla mrówek, a i to nie za bardzo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX